MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe miejsca pracy

anna chałupska
Ewa Gołębiewska, pełnomocnik burmistrza do spraw utworzenia centrum.
Ewa Gołębiewska, pełnomocnik burmistrza do spraw utworzenia centrum.
Pracownie ceramiki, grafiki użytkowej i multimedialnej, dwie sale konferencyjne oraz pomieszczenia dla firm powstaną m.in. w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

Pracownie ceramiki, grafiki użytkowej i multimedialnej, dwie sale konferencyjne oraz pomieszczenia dla firm powstaną m.in. w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.
Wczoraj podczas konferencji naukowej poświęconej wzornictwu przemysłowemu w filii Uniwersytetu Śląskiego po raz pierwszy zaprezentowano, jak po adaptacji będzie wyglądał cieszyński zamek. Projekt wzbudził uznanie fachowców.

W zamku rozpoczęły się już pierwsze prace. W miejscu byłej oranżerii powstanie centrum przedsiębiorczości. Uporządkowane zostanie również Wzgórze Zamkowe. Oznakowana zostanie ścieżka archeologiczna i wybudowana scena.

Luk Palmen, menadżer projektu Regionalnej Strategii Innowacji dla Województwa Śląskiego, od początku zaangażowany był w pomysł utworzenia w Cieszynie tego typu placówki. W rozmowie z DZ podkreślił, że takie inicjatywy są szczególnie ważne właśnie w przededniu wejścia Polski do Unii Europejskiej. W zamku, w jednym miejscu, zgromadzeni zostaną bowiem mali przedsiębiorcy i artyści, specjaliści od wzornictwa.

- Małe i średnie firmy produkują według tradycyjnych wzorów, bo nie stać ich na przeprowadzenie badań rynkowych, wyjaśniających jakie należy zastosować formy produktów. Przemysł i wzornictwo to nadal dwie różne dziedziny życia. W Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości tworzona będzie nowa tożsamość produktów dla polskich i lokalnych firm, które wejdą z regionalnymi produktami na europejskie rynki. Realizacja tego projektu, blisko granicy z Czechami, ma swój symboliczny wymiar. Łamiemy bowiem granice dotychczasowego sposobu myślenia na temat przemysłu i wzornictwa - powiedział Palmen. Na przygotowanie projektu Fundusz PHARE przekazał 2 mln euro. Aby zdobyć te pieniądze, miasto musiało z własnej kasy wydać ponad 600 tys. euro.

Podczas pierwszych pięciu lat działalności zamku powstanie tu 120 nowych miejsc pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach i 30 miejsc pracy w turystyce.

Według władz miasta, adaptacja części zamku powinna zwiększyć wśród odwiedzających Cieszyn popularność Wzgórza Zamkowego i jego zabytków. Powstanie tutaj bowiem informacja turystyczna z zapleczem dla przewodników, sklep z wyrobami lokalnych artystów i rzemieślników, a także 14 miejsc noclegowych i winiarnia. Wiodącą imprezą kulturalną będą "Skarby z cieszyńskiej trówły". W nowym amfiteatrze będą się również odbywały wystawy i kiermasze rzemiosła artystycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto