Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oblężenie Jasnej Góry

Violetta Gradek
Wczoraj na Jasnej Górze zgromadziło się 200 tysięcy wiernych.
Wczoraj na Jasnej Górze zgromadziło się 200 tysięcy wiernych.
Około 200 tysięcy wiernych zgromadziło się wczoraj na Jasnej Górze na uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wielu z nich to uczestnicy pieszych pielgrzymek, które w ostatnich dniach docierały na Jasną ...

Około 200 tysięcy wiernych zgromadziło się wczoraj na Jasnej Górze na uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wielu z nich to uczestnicy pieszych pielgrzymek, które w ostatnich dniach docierały na Jasną Górę. W poniedziałkowym jubileuszu VI Światowych Dni Młodzieży uczestniczyło 80 tysięcy młodych ludzi.

Tylko raz w roku - na sierpniowe Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - w Częstochowie jest tak tłumnie, gwarno, radośnie i kolorowo. Jasna Góra przeżyła przez ostatnie dwa dni prawdziwe oblężenie, niczym za czasów potopu szwedzkiego. Ojcowie paulini już od rana witali w poniedziałek grupy pieszych pątników. Szczególne emocje i wyjątkowe zabezpieczenia antyterrorystyczne towarzyszyły przemarszowi pielgrzymki wojskowej. Obok żołnierzy polskich szli przedstawiciele armii niemieckiej, amerykańskiej, słowackiej, litewskiej.

Żołnierze wchodząc w Aleje NMP śpiewali "Bogurodzicę", "Hej, sokoły", "My, pierwsza brygada". Przed szczytem, stając na baczność, zaintonowali hymn państwowy.

- Kto tu idzie?! Kto tu idzie?!! Kto tu idzie?!!! - pytał żołnierzy przewodnik pielgrzymki.

- Wojsko Polskie i słowackie! I niemieckie!! I austriackie!!! Marynarka wojenna!!!! - padła odpowiedź z setek gardeł.

- Za tydzień zapraszamy nad morze - rzucali do witających ich ludzi żołnierze z marynarki wojennej.

Serdecznie witano też 295. Pielgrzymkę Warszawską. To jedna z najstarszych i największych pielgrzymek, które przychodzą do jasnogórskiego klasztoru. Zachowała swą ciągłość, mimo okupacji hitlerowskiej i stanu wojennego. Wielu pielgrzymów zostało na poniedziałkowe wieczorne uroczystości jubileuszu VI Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze. Uczestniczyło w nich około 80 tysięcy młodych ludzi. Homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

- W tym spotkaniu w 1991 roku wreszcie mogli wziąć udział ludzie młodzi z bloku państw komunistycznych. W tym miejscu spotkania młodzieży nabrały dynamizmu, duchowego kształtu. Tu młodzież całego Kościoła zaczęła jeszcze bardziej intensywnie dojrzewać - podkreślał kard. Dziwisz. - Dziś wracamy do tamtych dni może z pewną nostalgią, ale przede wszystkim wracamy tak, jak się wraca do źródła.

Młodzież na wezwanie kardynała Dziwisza trzykrotnie powtórzyła wezwanie papieża Jana Pawła II: "Totus Tuus" - "Cały Twój".

- Matko Maryjo, Częstochowska Pani, bądź naszą Królową tak, jak byłaś Królową papieża Polaka - mówił metropolita krakowski. - Ufamy, że jest dziś z nami i nam błogosławi. I powtarza w duchu wraz z nami, tak jak czynił to 15 lat temu: Maryjo, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam!

We wczorajszej uroczystej mszy pontyfikalnej odprawionej przed jasnogórskim szczytem uczestniczyło około 200 tysięcy wiernych. Przewodniczył jej abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce. Wszystkich wiernych powitał ojciec Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów.

- Przed 15 laty Jasna Góra była wielkim Wieczernikiem Kościoła i świata, który dojrzewał do pokojowych przemian. W tej wielkiej rzeszy młodych ludzi było około 100 tysięcy młodzieży ze Wschodu. To oni zanieśli do krajów za naszą wschodnią granicą wołanie o wolność oraz śpiew wyzwolenia, że wszyscy jesteśmy braćmi, jedną rodziną. Tej prawdy nic już nie zaćmi i teraz jest jej godzina -powiedział o. Matuszewski.

Homilię do tak licznie zebranych wiernych skierował kard. Józef Glemp, prymas Polski. Przywołał w niej zbliżającą się 50. rocznicę złożenia Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego.

- Król Jan Kazimierz prosił o zachowanie królestwa i poddanych - i królestwo zostało zachowane. Posłowie Sejmu Wielkiego prosili o wolność i przyrzekli Świątynię Opatrzności Bożej - i wolność przyszła, choć po wielu latach. I Świątynia także będzie wybudowana, choć po wielu latach - powiedział prymas Polski. - Życie, praca, prawda, sprawiedliwość, małżeństwo, miłość, rodzina - to wartości, których musimy strzec i do obrony których wzywamy Matkę Najświętszą - podsumował kard. Glemp.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto