MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Od 1 października strzeżenie może być tańsze

Teresa Semik
Płacić podatek VAT powinni wszyscy, a tak nie jest – twierdzi mistrz fryzjerski Józef Dreinert. Bogdan Kułakowski
Płacić podatek VAT powinni wszyscy, a tak nie jest – twierdzi mistrz fryzjerski Józef Dreinert. Bogdan Kułakowski
Od 1 października ma obowiązywać niższy VAT dla tzw. usług pracochłonnych - fryzjerskich, szewskich, krawieckich oraz naprawy rowerów. Komisja Europejska zgodziła się na obniżkę stawki z obowiązujących obecnie w Polsce ...

Od 1 października ma obowiązywać niższy VAT dla tzw. usług pracochłonnych - fryzjerskich, szewskich, krawieckich oraz naprawy rowerów. Komisja Europejska zgodziła się na obniżkę stawki z obowiązujących obecnie w Polsce 22 proc. do 7 proc. Ulga jest znacząca. Rozporządzenie ministra finansów jest już gotowe, trwają uzgodnienia międzyresortowe.

Tysiące podpisów

Interpelację do ministra finansów w sprawie mniejszego VAT-u na usługi fryzjerskie zgłaszał poseł PiS Michał Wójcik, związany z Izbą Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. W województwie śląskim z początkiem roku zebrał 2 tysiące podpisów fryzjerów popierających konieczność zmniejszenia podatku. - Obecna stawka to spore obciążenie dla rzemieślników - uzasadnia poseł.

Czy ulga w podatku przełoży się na mniejsze ceny u fryzjera?

- Na razie trudno powiedzieć, nie ma ostatecznej decyzji - mówi Józef Dreinert z branży fryzjerskiej. - Płacić podatek VAT powinni wszyscy, a tak nie jest. Aby konkurować na rynku, musiałem w ostatnich latach wzrost kosztów pokrywać z własnej kieszeni. Teraz złapię jakiś oddech.

Szacuje się, że 50-60 proc. fryzjerów płaci podatek VAT. Pozostali wykazują mniejsze obroty, bądź w ogóle pracują "na czarno". Fryzjerów na rynku jest naprawdę dużo.

Zgoda Komisji

Szacuje się, że z powodu zmian podatku VAT wpływy do budżetu zmniejszą się od 120 do 200 mln zł, ale mają na tym zyskać i przedsiębiorcy, i klienci. Niższy podatek niewątpliwie powinien skutkować niższymi cenami usług, zwłaszcza u fryzjera, gdzie w ostatnich latach drożeje niemal wszystko.

Komisja Europejska zgodziła się na niższy podatek od tzw. usług pracochłonnych, czyli wymagających dużego nakładu pracy, nie tylko w Polsce, także w Belgii, na Cyprze, w Czechach, Grecji, Hiszpanii, Finlandii, Francji, na Węgrzech, we Włoszech, Luksemburgu, na Litwie, Malcie, w Holandii, Portugalii, Słowenii i Wielkiej Brytanii. Przedłużyła do końca 2010 roku możliwość stosowania obniżonych stawek, jednak nie mogą one być mniejsze niż 5 procent.

Zdaniem eksperta
Michał Wójcik, poseł

Moim zdaniem obniżka stawki VAT może być skuteczną bronią w walce z szarą strefą, która jest problemem w branży fryzjerskiej. Wielu przedsiębiorców zechce się teraz zapewne ujawnić i pracować legalnie. Należy też oczekiwać obniżki ceny usługi, co powinno ucieszyć klientów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto