Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od fajek do starodruków

Jacek Bombor
Wartość zarekwirowanych przemytnikom przez Straż Graniczną antyków i starodruków ocenią rzeczoznawcy. Fot. Straż Graniczna
Wartość zarekwirowanych przemytnikom przez Straż Graniczną antyków i starodruków ocenią rzeczoznawcy. Fot. Straż Graniczna
Starodruki z XVIII wieku i ponad sto innych przedmiotów o wartości historycznej, w tym wagi, maszyny do szycia, krzyże, żelazka, zegary, fajki i korale.

Starodruki z XVIII wieku i ponad sto innych przedmiotów o wartości historycznej, w tym wagi, maszyny do szycia, krzyże, żelazka, zegary, fajki i korale. To chcieli wywieźć z Polski dwaj mieszkańcy Tarnowa, choć nie posiadali zezwoleń. Wpadli na przejściu w Chałupkach.

Z początku nic nie wskazywało na tak nietypową partię przemycanego towaru. Volkswagen transporter podjechał na przejście graniczne w Chałupkach kilka minut po północy. Podróżowało nim dwóch mężczyzn, którzy planowali dojechać do Włoch. Podczas odprawy jeden z funkcjonariuszy zauważył w samochodzie otwartą paczkę papierosów, która nie miała polskich znaków akcyzy.


Węch pograniczników

– A to wzbudziło podejrzenia funkcjonariuszy, że papierosów może być znacznie więcej. Poddaliśmy więc samochód bardzo szczegółowej kontroli – relacjonuje kpt Grzegorz Klejnowski, rzecznik śląskiego oddziału Straży Granicznej.

To był strzał w dziesiątkę, bo funkcjonariusze znaleźli jeszcze 440 kolejnych paczek papierosów bez akcyzy. Przy okazji w licznych reklamówkach i skrzynkach, natrafili na szereg przedmiotów o wartości historycznej. Część z nich była nieudolnie schowana pod rzeczami osobistymi pasażerów.
– Naliczyliśmy ponad sto cennych przedmiotów. Zegary, wagi, maszyny do szycia. Liczne przedmioty gospodarstwa domowego, od starych żelazek po starodawne roboty kuchenne – wylicza kpt. Klejnowski.

Wśród znalezionych rzeczy najwartościowsze są trzy osiemnastowieczne starodruki datowane na 1771, 1772 i 1789 rok. Książki napisano w języku niemieckim i łacińskim. W samochodzie były także osiemnastowieczne medale, cała kolekcja unikatowych fajek, czy korali przypominających perły.

– Wartość zabezpieczonych przez nas przedmiotów określi rzeczoznawca. Będziemy w tej sprawie prowadzić dochodzenie – dodaje Klejnowski.


Zwykłe starocie...

Jak zatrzymani mężczyźni tłumaczyli posiadanie nietypowego bagażu?

– Wmawiali nam, że to jakiejś niepotrzebne, bezwartościowe starocie – wyjaśniają pogranicznicy.

Funkcjonariusze Straży Granicznej przekażą sprawę do raciborskiej prokuratury, która zajmie się delikwentami z Tarnowa.

W Polsce na wywóz przedmiotów zaliczanych do dóbr kultury zgodnie z ustawą o ochronie zabytków trzeba mieć pozwolenie ministerstwa kultury (stałe pozwolenie) lub wojewódzkiego konserwatora zabytków (czasowe). Chodzi o rzeczy mające powyżej 55 lat.

– Za ich przemyt grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, grzywna i konfiskata – wyjaśnia Elżbieta Gowin z Izby Celnej w Katowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto