Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odbierz co Twoje

Beata Sypuła
Tylko jeśli planujesz wyjazd na stałe za granicę, zostajesz zwolniony z rozliczeń z polskim urzędem skarbowym. Fot. L. Usińska
Tylko jeśli planujesz wyjazd na stałe za granicę, zostajesz zwolniony z rozliczeń z polskim urzędem skarbowym. Fot. L. Usińska
Tylko w Wielkiej Brytanii pracuje 300 tysięcy Polaków. Do tego dochodzą nie mniej atrakcyjne dla nas Niemcy, Irlandia, Hiszpania, Holandia... Niemal ze wszystkimi państwami Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego ...

Tylko w Wielkiej Brytanii pracuje 300 tysięcy Polaków. Do tego dochodzą nie mniej atrakcyjne dla nas Niemcy, Irlandia, Hiszpania, Holandia... Niemal ze wszystkimi państwami Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Bynajmniej nie znaczy to, że ominie nas spotkanie z fiskusem polskim. Choć niełatwo w to będzie uwierzyć, opłaca nam się z nim rozliczyć z każdego funta lub euro. Co także ważne – warto to zrobić w Polsce nawet przy pracy za granicą na „czarno”.

Zaliczka do zwrotu
Jeśli pracowaliśmy legalnie za granicą, na pewno potrącano nam zaliczki na podatek. Ponieważ są one pobierane w zawyżonej kwocie, przysługuje nam zwrot. Jak to zrobić? Najlepiej – powierzyć sprawę w ręce fachowców. Doradcy podatkowi ściągają pieniądze zewsząd i znają odpowiednie przepisy. Pomogą w Niemczech zastosować spore odliczenia z tytułu posiadania dzieci, bezrobotnego lub mało zarabiającego współmałżonka, z tytułu rozłąki z rodziną. Nie traćmy tych pieniędzy – są zbyt duże, a zwroty z tytułu nadpłaty idą w setki euro. Skąd się one biorą?

Pomoc specjalisty
Zwrot od fiskusa zależy od rozliczenia rocznego w Polsce, wysokości zarobków za granicą, pobranych zaliczek na podatek. Zwykle pobrane zaliczki są jednak większą sumą niż należna danina.

Ponieważ przepisy podatkowe są bardzo skomplikowane i odmienne w każdym kraju, trudno samemu uniknąć podwójnego opodatkowania, nie każdy umie obliczyć należną kwotę. Właśnie dlatego najlepiej rozliczyć się ze specjalistą. Oferują oni pomoc i konsultacje przy wypełnianiu dokumentów, kompletowaniu niezbędnych formularzy podatkowych i wniosków, załatwieniu wszystkich procedur z właściwymi urzędami skarbowymi, a co najważniejsze: skutecznie doprowadzają do zwrotu podatku przez fiskusa za granicą. W Polsce raczej nie mamy na to szans, o czym w dzisiejszym poradniku także piszemy.

Jeśli pracowałeś na obczyźnie już ładnych parę lat – taka firma pomoże ci odzyskać podatki za lata wstecz, a opłata za to jest niewygórowana. Jak uczy życie – mało kto sam umie odzyskać należne sobie pieniądze od np. niemieckiego fiskusa.

Na czarno
Nawet jeśli pracujemy za granicą „na czarno” – warto uregulować z fiskusem swoje stosunki. Lepiej bowiem zapłacić w kraju 19 procent podatków niż po latach spowiadać się z posiadanego majątku. Brak odpowiedzi oznacza, że zapłacimy od wszystkiego bolesne 75 procent.


Niemieckie dodatki na polskie dzieci
Pracujesz w Niemczech? Możesz dostać dodatek na dzieci pozostawione w Polsce. Wysokość zasiłku wynosi na pierwsze, drugie i trzecie dziecko 154 euro, a na następne dzieci 179 euro miesięcznie. Czy każdy zatrudniony za Odrą może się o te pieniądze starać? Niestety – diabeł tkwi w szczegółach.
Jeśli choć jeden z małżonków pracuje w Niemczech, rocznie może dodatkowo otrzymać prawie 2 tysiące euro, czyli około 8 tysięcy złotych. Tyle rocznie wynosi zasiłek na dziecko. Dla porównania w Wielkiej Brytanii miesięczny zasiłek na utrzymanie dziecka to 70 funtów. Jeśli tam pracujemy, te pieniądze należą do nas. Polska ma podobne obowiązki – cudzoziemiec posiadający obywatelstwo państwa Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a przebywający w Polsce, otrzymuje polski zasiłek na dziecko.

Najlepsze warunki dają Niemcy. Zasiłek „Kindergeld” to pieniądze na utrzymanie dzieci wypłacane przez podatnika niemieckiego, do którego mają prawo osoby uprawnione u nas do zasiłku rodzinnego. Różnica polega jednak na jego wielkości. Nic w tym dziwnego – wiele państw „starej” Europy to państwa zamożne, które stać na pomoc rodzicom w wychowywaniu dzieci, a tych, niestety, jest coraz mniej.

Aby się postarać o taki zasiłek za granicą, trzeba jednak pokonać biurokrację. Warto też wiedzieć, że urzędy niemieckie weryfikują za pośrednictwem polskich urzędów dane zawarte we wnioskach. Stało się to po serii wyłudzeń na liczne ponoć tureckie rodziny pozostawione w kraju przez zatrudnionych w Niemczech ojców lub matki.

Można oczywiście zdać się w pokonywaniu biurokratycznych barier na wyspecjalizowane firmy, ale trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 50 euro. W obliczu korzyści, jakich można się spodziewać, jeśli spełnimy kryteria ustanowione w systemie zabezpieczenia społecznego Niemiec – to się opłaca.


Skarbówka i tak się dowie
Wyjeżdżając do pracy za granicę musimy być świadomi obowiązujących przepisów, na mocy których mamy obowiązek rozliczyć się nie tylko w kraju do którego jedziemy, ale i zeznać w polskim urzędzie skarbowym o dochodach które uzyskaliśmy zagranicą.

Kraje, do których się wybieramy za pracą, dla celów podatkowych można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej, interesującej nas z punktu fiskalnego, należy Wielka Brytania, Irlandia Północna, Holandia i USA. Po powrocie z tych krajów rozliczamy się bowiem z polskim urzędem skarbowym metodą zaliczenia proporcjonalnego.

Jakie to ma dla nas skutki?
• Zazwyczaj pracując np. w Anglii uzyskasz podatek w Wielkiej Brytanii, a dopłacisz brakujący podatek w Polsce od swoich dochodów uzyskanych w tym przypadku w Wielkiej Brytanii lub od dochodów polskich i zagranicznych.
• Jeśli planujesz wyjazd na stałe, zostajesz zwolniony z rozliczeń z polskim urzędem skarbowym po wcześniejszym złożeniu podania, we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, urzędzie skarbowym.
• Kiedy więc musimy płacić? Na pewno kiedy występuje łączenie dochodów, tzn. kiedy sami wychowujemy dziecko, kiedy uzyskaliśmy przychody w Anglii i w Polsce oraz w chwili otrzymania dochodu tylko w Anglii w wypadku, kiedy jest to praca tymczasowa i mamy zamiar wrócić do kraju.
• Istnieje jeszcze pojęcie „interesu osobistego”, który dotyczy studentów pracujących w Anglii tymczasowo, osoby które mają rodziny i przyjeżdżają co jakiś czas do Polski. Ich interes osobisty jest w Polsce, bo tu studiują, mają rodziny, domy itd., dlatego mają się opodatkowywać w także w Polsce.

Należy też pamiętać o tym, że np. urząd skarbowy w Anglii powiadamia nasze placówki o tym, że jesteś pracownikiem w Wielkiej Brytanii i w wypadku niezapłacenia podatku w Polsce prędzej czy później będziesz musiał wykazać te dochody w polskim zeznaniu podatkowym.

Drugi rodzaj rozliczeń dotyczy Irlandii i Niemiec oraz wielu innych krajów. Nazywany jest metodą „stopy procentowej” i jest znacznie korzystniejszy niż rozliczenia z Anglią.

Jeśli w okresie rozliczeniowym nie zarobiłeś żadnych pieniędzy, w kraju jesteś zwolniony z zeznania podatkowego. To znaczy, że nie powiadamiasz urzędu skarbowego o swoich dochodach. W wypadku, kiedy w tym samym roku rozliczeniowym miałeś dochody i w Polsce i za granicą, to suma uzyskanych przychodów będzie wykorzystana do obliczenia wysokości stopy procentowej. Dzięki tej metodzie możesz jedynie zapłacić wyższy podatek od dochodów uzyskanych w kraju. Tak więc nie jest to takie straszne.

Ile pieniędzy można odzyskać?
Nawet 10 tysięcy euro oddaje po rozliczeniu rocznym fiskus niemiecki. Im krócej pracujemy w Anglii, tym wyższy można dostać zwrot nadpłaconego podatku, bo zarobiliśmy tylko do kwoty wolnej od obciążeń na rzecz fiskusa. Inaczej jest w Irlandii – za każdym razem trzeba sprawdzić, czy nam się zwrot należy. Radzimy pilnować, czy na pasku z wypłatą jest zaznaczony odprowadzony podatek. Jeśli nie – być może przyjdzie nam dopłacić. Może to być nawet trudne do przełknięcia 1000 euro.

Wysokość zwrotu podatku zależy od przepisów kraju, w którym pracowaliśmy i wysokości odprowadzonych zaliczek podatkowych. Oczywiście wysokość zapłaconego podatku zależy głównie od wysokości przychodów. Im więcej pracownik zarabia, tym większą powinien mieć odprowadzoną zaliczkę na podatek i tym samym wyższy zwrot.

• Pracując parę miesięcy w Niemczech możemy uzyskać do zwrotu od około 300 do około 600 euro. Wraz z przepracowaną liczbą miesięcy zwrot podatkowy rośnie. Po przepracowanym roku może sięgać paru tysięcy euro.
Osoby z podwójnym obywatelstwem mogą od chwili akcesji z UE starać się o zasiłek na dzieci w Niemczech, gdy wykażą, że są zameldowane w Niemczech, nieprzerwanie tam pracują i ich dzieci są zameldowane w Polsce lub innym kraju UE. Jeśli dzieci się uczą i nie skończyły 27 lat, nadal można na nie otrzymać zasiłek. Na pierwsze troje dzieci przysługuje 154 euro, na czwarte i następne dzieci po 179 euro.
• W Holandii pracując krótko, np. przez 4-8 tygodni często zarabiamy w wysokości kwoty wolnej od podatku, podczas gdy pobierana jest zaliczka na ich poczet. To ostatecznie powoduje, że zwroty są jak na warunki polskie bardzo wysokie – w granicach od około 500 do ponad 1000 euro.
• W Anglii po przepracowaniu np. 11 tygodni można otrzymać od 200 funtów do około 800 funtów. Wszystko jednak zależy od tego, ile zarabiasz tygodniowo w relacji do całego roku. Jeżeli zarabiasz brutto 180 funtów tygodniowo, to rocznie daje około 8000 funtów.
Brytyjskie progi podatkowe:
• do 4.745 funtów – 0 proc.
• pomiędzy 4.746 a 6.765 funtów – 10 proc.
• pomiędzy 6.766 a 36.145 funtów – 22 proc.
• powyżej 36.146 funtów – 40 proc.
Przykładowo pracując trzy miesiące i zarabiając około 140 funtów na rękę tygodniowo, zapłacimy za cały okres około 300 funtów podatku. Ale w okresie 3 miesięcy nie przekroczymy 4.745 funtów, więc możemy odzyskać cały podatek, czyli około 1800 zł. Oczywiście jest to kwota przed potrąceniem prowizji za rozliczenie.
• W Irlandii zwroty podatkowe są dużo mniejsze i przy krótkim okresie pracy zwrot może być minimalny.
• W USA zwroty zależą od wielu czynników takich jak rodzaj wizy, czas pobytu, rodzaj płaconych podatków i kształtują się w granicach około 500-600 dolarów.


NIEMCY
• Zwrot przysługuje osobom, które pracowały tam nie tylko 185 dni, ale również krócej niż 185 dni w roku kalendarzowym i jednocześnie uzyskały dochody w Polsce nie przekraczające wspólnie z małżonkiem do 6.136 euro, a na jednego zatrudnionego za granicą nie więcej niż 3.068 euro.
• Na zwrot podatku można liczyć w okresie 3-4 miesięcy.
• Można ubiegać się o zwrot za 2 ostatnie lata.
• Zasadnicze dokumenty potrzebne do uzyskania zwrotu nadpłaconych podatków:
karta podatkowa (Lohnsteuerkarte) lub zaświadczenie podatkowe (Besondere Lohnsteuerbescheinigung), kopie paszportu (strony ze zdjęciem i podpisem, z wizą, ze stemplami przekroczenia granicy), kopie zameldowań (An-Abmeldebescheinigung).
Nie powinniśmy zapominać o udokumentowaniu podróży, ważne są bilety za przejazd, czy rachunki za benzynę, rachunki za rozmowy telefoniczne, zawsze też powinniśmy wiedzieć gdzie byliśmy zameldowani i znać adres swojego miejsca pracy.
Można liczyć nie tylko na zwrot nadpłaconego podatku, ale też zwrot ekwiwalentu lub odszkodowanie za niewykorzystany urlop dla pracowników skierowanych do pracy na budowach w Niemczech. Wniosek o ekwiwalent musi być złożony najpóźniej do końca roku kalendarzowego po zakończeniu roku, za który chce się otrzymać ekwiwalent. Z kolei wniosek o wypłacenie odszkodowania – do końca drugiego roku kalendarzowego po zakończeniu roku, za który chce się otrzymać odszkodowanie.

ANGLIA
• Wnioski o zwrot podatku można składać przez cały rok.
• Zwrot podatku realizowany jest w okresie 3 do 4 miesięcy.
• O zwrot podatku można ubiegać się za 5 ostatnich lat.
• Niezbędne dokumenty: P45 lub P60, a jeśli ich nie mamy, biurom prowadzącym zwrot podatków wystarczy ostatni payslip, czyli rozliczenie wypłaty otrzymywane wraz z cotygodniową wypłatą.

AUSTRIA
• Wnioski o zwrot podatku można składać przez cały rok.
• Zwrot podatku realizowany jest przez 3 do 6 miesięcy.
• Można ubiegać się o zwrot podatku za 3 ostatnie lata.
• Niezbędny dokument: Lohnzettel.

HOLANDIA
• Wnioski o zwrot podatku można składać przez cały rok.
• Realizacja wniosku trwa 6 do 9 miesięcy.
• Można starać się o zwrot podatku za 3 ostatnie lata.
• Niezbędne dokumenty: holenderska karta podatkowa tzw. Jaaropgaaf.

Osoby, które mają miejsce zamieszkania na terytorium Holandii, płacą podatki od wszystkich swoich dochodów uzyskiwanych na całym świecie. Osoby nie mające miejsca zamieszkania na terenie Holandii, podlegają opodatkowaniu z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do określonych rodzajów przychodów uzyskanych w Holandii.

IRLANDIA
• Wnioski o zwrot podatku można składać przez cały rok.
• Realizacja wniosku trwa około 3 miesięcy.
• O zwrot podatku można ubiegać się za 5 ostatnich lat.
• Niezbędne dokumenty: P45 lub P60, a przy ich braku – ostatni payslip, czyli rozliczenie wypłaty otrzymywane wraz z cotygodniową wypłatą.

Najlepiej jednak pilnować każdego paska rozliczeniowego, który dostajemy co tydzień wraz z wypłatą – jest on nam potrzebny do uzyskania większego zwrotu podatkowego.

USA
• Wnioski o zwrot podatku można składać przez cały rok.
• Uzyskać można zwrot podatków: federalnego i stanowego.
• Zwrot podatku realizowany jest do 4 miesięcy.
• O zwrot podatku można ubiegać się za 3 ostatnie lata.
• Niezbędne dokumenty: W-2, kopia paszportu, kopia Social Security Number.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto