MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Odbierz fiskusowi

Beata Sypuła, Anna Góra, Beata Wolańska
Jeśli pracowałeś legalnie za granicą, na pewno potrącano ci zaliczki na podatek. Ponieważ są one pobierane w zawyżonej kwocie, przysługuje ci zwrot nadpłaconego podatku. Niemcy, Holandia, Anglia, Irlandia, Austria, USA..

Jeśli pracowałeś legalnie za granicą, na pewno potrącano ci zaliczki na podatek. Ponieważ są one pobierane w zawyżonej kwocie, przysługuje ci zwrot nadpłaconego podatku. Niemcy, Holandia, Anglia, Irlandia, Austria, USA... Doradcy podatkowi ściągają pieniądze zewsząd – skąd tylko się da i na co są odpowiednie przepisy. Na przykład w Niemczech duże odliczenia przysługują nam z tytułu posiadania dzieci, mało zarabiającej żony lub męża i z tytułu rozłąki z rodziną.

Możesz zyskać setki euro
Szkoda byłoby stracić te pieniądze. Zwroty idą w setki euro.
To, ile dostaniesz od fiskusa, zależy od rozliczenie rocznego w Polsce, które trzeba do niego wysłać, od wysokości zarobków za granicą, od wysokości pobranych zaliczek na podatek. W Irlandii od zarobków pobierane jest obowiązkowe 20 proc. podatku. Suma podatków tworzy tzw. personal credit. Zwykle pobrane zaliczki są większą sumą niż należny podatek.

Ile nadpłaciliśmy? To trudno samemu obliczyć. Ponieważ przepisy podatkowe są bardzo skomplikowane i odmienne w każdym kraju, najlepiej rozliczyć się z wyspecjalizowaną firmą. Oferują one pomoc i konsultacje przy wypełnianiu dokumentów, kompletowanie niezbędnych formularzy podatkowych i wniosków, załatwienie wszystkich formalności z właściwymi urzędami skarbowymi, doprowadzenie do zwrotu podatku.

Kto Ci pomoże?
Jeśli pracowałeś nawet kilka lat temu za granicą – wyspecjalizowana firma pomoże ci odzyskać podatki za lata wstecz. W każdym państwie okres starania się o zwrot jest inny i inne są procedury, dlatego mało kto sam umie odzyskać należne sobie pieniądze i woli za niewielką opłatą sprawę powierzyć odpowiadającej za to firmie.

Co do płatności, zasada jest jasna: opłaty i prowizje pobiera się zazwyczaj od odzyskanych kwot. Istnieją jednak i takie firmy, które pobierają je z góry – zazwyczaj wówczas, gdy pieniądze przyjdą od fiskusa danego kraju bezpośrednio na nasze konto.


Ile to kosztuje?

  • Prowizja biura to zwykle
    10-14 proc. zwróconego podatku, płatna jest dopiero
    po ściągnięciu podatku,
  • zdarzają się biura, które ustalają minimalną prowizję; jest to nie mniej niż 50 euro lub 35 funtów w przypadku Wielkiej Brytanii,
  • w przypadku większej liczby osób starających się w danej firmie o pośrednictwo w odzyskiwaniu podatku, warunki płatności są do negocjacji.
  • Zdecydowanie tańsze jest rozliczenie z Holandią. Koszt rozpoczyna się już od 150 zł.
  • Ile można odzyskać?
    Wysokość zwrotu podatku zależy od przepisów kraju, w którym pracowaliśmy i wysokości odprowadzonych zaliczek podatkowych. Oczywiście wysokość zapłaconego podatku zależy od wysokości przychodów. Im więcej pracownik zarabia, tym większą powinien mieć odprowadzoną zaliczkę na podatek i tym samym wyższy zwrot.

  • Pracując parę miesięcy w Niemczech możemy uzyskać do zwrotu od około 300 do około 600 euro. Wraz z przepracowaną liczbą miesięcy zwrot podatkowy rośnie. Po przepracowanym roku może sięgać paru tysięcy euro.
    Osoby z podwójnym obywatelstwem mogą od chwili akcesji z UE starać się o zasiłek na dzieci w Niemczech, gdy wykażą, że są zameldowane w Niemczech, nieprzerwanie tam pracują i ich dzieci są zameldowane w Polsce lub innym kraju UE. Jeśli dzieci się uczą i nie skończyły 27 lat, nadal można na nie otrzymać zasiłek. Na pierwsze troje dzieci przysługuje 154 euro, na czwarte i następne dzieci po 179 euro.
  • W Holandii pracując krótko, np. przez 4-8 tygodni, często zarabiamy w wysokości kwoty wolnej od podatku, podczas gdy pobierana jest zaliczka na ich poczet. To ostatecznie powoduje, że zwroty są jak na warunki polskie bardzo wysokie – w granicach od około 500 do ponad 1000 euro.
  • W Anglii po przepracowaniu np. 11 tygodni można otrzymać od 200 GBP do około 800 GBP. Wszystko jednak zależy od tego, ile zarabiasz tygodniowo w relacji do całego roku. Jeżeli zarabiasz brutto 180 funtów tygodniowo, to rocznie daje około 8000 funtów.
  • Brytyjskie progi podatkowe:
    do 4.745 funtów – 0 proc.
    pomiędzy 4.746 a 6.765 funtów – 10 proc.
    pomiędzy 6.766 a 36.145 funtów – 22 proc.
    powyżej 36.146 funtów – 40 proc.
    Przykładowo pracując trzy miesiące i zarabiając około 140 funtów na rękę tygodniowo, zapłacimy za cały okres około 300 funtów podatku. Ale w okresie 3 miesięcy nie przekroczymy 4.745 funtów, więc możemy odzyskać cały podatek, czyli około 1800 zł. Oczywiście jest to kwota przed potrąceniem prowizji za rozliczenie.
  • W Irlandii zwroty podatkowe są dużo mniejsze i przy krótkim okresie pracy zwrot może być minimalny.
  • W USA zwroty zależą od wielu czynników takich jak rodzaj wizy, czas pobytu, rodzaj płaconych podatków i kształtują się w granicach około 500-600 USD. (bs)

    Źródło: Biura Podatków Zagranicznych „Jubira”
    w Sosnowcu.

    Akcja PIT 2004
    W urzędach skarbowych z dnia na dzień większy tłok, ponieważ coraz więcej podatników stara się rozliczyć z dochodów osobistych za ubiegły rok.

    Przypomnijmy: zgodnie z przepisami, rozliczenie z podatku dochodowego od osób fizycznych należy złożyć do 30 kwietnia. Jednak w tym roku dzień ten wypada w sobotę, dlatego też zeznania za 2004 r. można składać wyjątkowo do poniedziałku, 2 maja.

    Nie warto jednak odkładać tych obowiązków na ostatni moment, ponieważ zwykle pod koniec kwietnia w urzędach skarbowych są największe kolejki. – Wcześniejsze złożenie zeznania to jego wcześniejsza weryfikacja, a więc jeśli ktoś popełnił błąd i zostanie on stwierdzony przez urząd, wówczas korekta zeznania złożona do 30 kwietnia nie rodzi dodatkowych kłopotów – przekonuje Henryk Świniarski, dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

    Warto przy tym pamiętać, że nawet te osoby, które muszą dopłacić fiskusowi, nie powinny odkładać wysłania PIT-a na ostatnie dni kwietnia. – Jeśli z zeznania podatkowego wynika podatek do zapłaty, nie musimy płacić go wraz ze składanym zeznaniem, możemy to zrobić później – ważne, aby wpłata podatku nastąpiła do 30 kwietnia – wyjaśnia dyrektor Izby Skarbowej.

    Zasady odzyskiwania podatku w poszczególnych krajach

    ANGLIA
  • Wnioski o zwrot podatku można składać przez cały rok.
  • Zwrot podatku realizowany jest w okresie 3 do 4 miesięcy.
  • O zwrot podatku można ubiegać się za 5 ostatnich lat.
  • Niezbędne dokumenty: P45 lub P60, a jeśli ich nie mamy, biurom prowadzącym zwrot podatków wystarczy ostatni payslip, czyli rozliczenie wypłaty otrzymywane wraz z cotygodniową wypłatą.

    AUSTRIA
  • Wnioski o zwrot podatku można składać przez cały rok.
  • Zwrot podatku realizowany jest przez 3 do 6 miesięcy.
  • Można ubiegać się o zwrot podatku za 3 ostatnie lata.
  • Niezbędny dokument: Lohnzettel.

    HOLANDIA
  • Wnioski o zwrot podatku można składać przez cały rok.
  • Realizacja wniosku trwa 6 do 9 miesięcy.
  • Można starać się o zwrot podatku za 3 ostatnie lata.
  • Niezbędne dokumenty: holenderska karta podatkowa tzw. Jaaropgaaf.
    Osoby, które mają miejsce zamieszkania na terytorium Holandii, płacą podatki od wszystkich swoich dochodów uzyskiwanych na całym świecie. Osoby nie mające miejsca zamieszkania na terenie Holandii, podlegają opodatkowaniu z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do określonych rodzajów przychodów uzyskanych w Holandii.

    IRLANDIA
  • Wnioski o zwrot podatku można składać przez cały rok.
  • Realizacja wniosku trwa około 3 miesięcy.
  • O zwrot podatku można ubiegać się za 3 ostatnie lata.
  • Niezbędne dokumenty: P45 lub P60, a przy ich braku – ostatni payslip, czyli rozliczenie wypłaty otrzymywane wraz z cotygodniową wypłatą.
    Najlepiej jednak pilnować każdego paska rozliczeniowego, który dostajemy co tydzień wraz z wypłatą – jest on nam potrzebny do uzyskania większego zwrotu podatkowego.

    NIEMCY
  • Zwrot nie przysługuje osobom, które pracowały tam krócej niż 183 dni w roku kalendarzowym i jednocześnie uzyskały w Polsce dochody przekraczające 2.050 euro.
  • Na zwrot podatku można liczyć w okresie 3-4 miesięcy.
  • Można ubiegać się o zwrot za 2 ostatnie lata.
  • Zasadnicze dokumenty potrzebne do uzyskania zwrotu nadpłaconych podatków:
    karta podatkowa (Lohnsteuerkarte) lub zaświadczenie podatkowe (Besondere Lohnsteuerbescheinigung), kopie paszportu (strony ze zdjęciem i podpisem, z wizą, ze stemplami przekroczenia granicy), kopie zameldowań (An-Abmeldebescheinigung).
    Nie powinniśmy zapominać o udokumentowaniu podróży, ważne są bilety za przejazd, czy rachunki za benzynę, rachunki za rozmowy telefoniczne, zawsze też powinniśmy wiedzieć gdzie byliśmy zameldowani i znać adres swojego miejsca pracy.
    Można liczyć nie tylko na zwrot nadpłaconego podatku, ale też zwrot ekwiwalentu lub odszkodowanie za niewykorzystany urlop dla pracowników skierowanych do pracy na budowach w Niemczech. Wniosek o ekwiwalent musi być złożony najpóźniej do końca roku kalendarzowego po zakończeniu roku, za który chce się otrzymać ekwiwalent. Z kolei wniosek o wypłacenie odszkodowania – do końca drugiego roku kalendarzowego po zakończeniu roku, za który chce się otrzymać odszkodowanie.

    USA
  • Wnioski o zwrot podatku można składać przez cały rok.
  • Uzyskać można zwrot podatków: federalnego i stanowego.
  • Zwrot podatku realizowany jest do 4 miesięcy.
  • O zwrot podatku można ubiegać się za 3 ostatnie lata.
  • Niezbędne dokumenty: W-2, kopia paszportu, kopia Social Security Number.

    Opodatkuj zagraniczne dochody
    Jeśli pracowałeś za granicą i tam pobrano ci zaliczkę na podatek, a jednocześnie rozliczasz się w Polsce, nie znaczy to, że musisz płacić podatki dwa razy. Przed podwójnym opodatkowaniem tych samych dochodów chronią nas umowy międzynarodowe. Wskazują one, które umawiające się państwo ma wyłączne prawo do opodatkowania lub określają metody unikania podwójnego opodatkowania w przypadku, gdy oba państwa mają prawo pobrać podatek. Obywatelstwo nie ma tu większego znaczenia.

    Istotne dla statusu podatkowego danej osoby jest miejsce zamieszkania. Artykuł 4 umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w ust. 1 zawiera ogólną regułę, że miejsce zamieszkania ustala się na podstawie przepisów prawa wewnętrznego – w naszym przypadku ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Według niej podatnik, który ma miejsce zamieszkania w Polsce, jest zobowiązany opłacić podatek od wszystkich swoich dochodów – niezależnie od tego, gdzie zostały osiągnięte.

    – Miejsce zamieszkania interpretujemy w duchu kodeksu cywilnego – wyjaśnia Cezary Krysiak, naczelnik Wydziału Podatków Bezpośrednich w Ministerstwie Finansów. – Jest to miejsce przebywania z zamiarem stałego pobytu. Patrzymy na fizyczne, obiektywne przesłanki tego przebywania w Polsce – np. mieszkanie – kupione lub wynajęte oraz zamiar stałego pobytu, czyli np. rodzina, stałe zameldowanie.

    Problem polega na tym, że oba umawiające się państwa mogą na podstawie swoich przepisów wewnętrznych uznać, że dana osoba ma miejsce zamieszkania w każdym z nich. Wtedy trzeba skorzystać z tzw. kryteriów kolizyjnych.

    – Należą do nich stałe miejsce zamieszkania, ściślejsze powiązania ekonomiczne i osobiste, czyli tzw. ośrodek interesów życiowych, zwyczajowy pobyt, czyli gdzie ktoś przebywa przez większą część roku – tłumaczy Cezary Krysiak. – Dopiero ostatnim punktem jest obywatelstwo. Jeśli obywatelstwo jest podwójne, organy podatkowe muszą na podstawie wzajemnego porozumienia ustalić, gdzie konkretna osoba ma miejsce zamieszkania.

    Dużo zależy od samego podatnika. Jeśli osoba mieszkająca w Polsce złoży deklarację podatkową w polskim urzędzie skarbowym, ten nie ma powodu tego kwestionować. Problem pojawia się w sytuacji odwrotnej – jeśli według US podatnik ma tutaj miejsce zamieszkania, ale deklaracji nie złoży.

    – Najlepiej przyjść najpierw do urzędu skarbowego i wyjaśnić sprawę – proponuje naczelnik Krysiak. – Można złożyć oświadczenie, że nie jest się rezydentem Polski, tylko innego państwa. Urząd może to zbadać. Jeśli będzie miał odmienne zdanie, powstanie spór, który skończy się prawdopodobnie procedurą ugodową pomiędzy właściwymi organami administracji podatkowych obu państw. Podatnik nie może jednak sam, dowolnie podejmując decyzję, rozliczyć się tam, gdzie chce.
  • od 7 lat
    Wideo

    Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto