Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsetki dające ulgę

[email protected]
Podatnicy mają możliwość obniżenia podstawy opodatkowania o faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu ...

Podatnicy mają możliwość obniżenia podstawy opodatkowania o faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Możliwość skorzystania z tej ulgi ma jednak tylko część podatników, tj. osoby, których inwestycje mieszkaniowe położone są na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe oraz sfinansują środkami pochodzącymi z kredytów lub pożyczek oraz spełnią szereg innych warunków szczegółowo opisanych poniżej. Ulga polegająca na odliczeniu od dochodu odsetek dotyczy wyłącznie odsetek od kredytów (pożyczek) zaciągniętych po 1 stycznia 2002 roku.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca zawarł zamknięty katalog inwestycji mieszkaniowych, których sfinansowanie kredytem (pożyczką) pozwala na odliczenie od dochodu odsetek od tych kredytów tj.:
* budowa budynku mieszkalnego,
* wniesienie wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku,
* zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
* nadbudowa lub rozbudowa budynku na cele mieszkalne lub przebudowa (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.


Nie każdy kredyt daje możliwość odliczeń

Ulgą objęte są wyłącznie odsetki od kredytów (pożyczek) udzielonych przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do ich udzielania. Jednocześnie określone zostały wyjątki od tej zasady. I tak, odliczeniu nie podlegają odsetki od kredytów:

* udzielanych ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego towarzystwom budownictwa społecznego oraz spółdzielniom mieszkaniowym na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane mające na celu budowę mieszkań na wynajem oraz udostępnianie lokalu mieszkalnego na zasadach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego,
* udzielanych przez kasy mieszkaniowe na zasadach określonych w przepisach w wymienionej wyżej ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego,
* udzielanych na usuwanie skutków powodzi na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 8 listopada 1999 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na usuwanie skutków powodzi,
* objętych wykupem odsetek ze środków z budżetu państwa na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.

Buduj szybko

Kolejnym warunkiem skorzystania z ulgi jest konieczność zakończenia inwestycji przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego lub jego części na pomieszczenia mieszkalne, przy czym zakończenie inwestycji nie może nastąpić wcześniej niż w 2002 roku. Zakończenie inwestycji musi być potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego.

Podatnik ma możliwość skorzystania z ulgi dopiero po zakończeniu inwestycji, a zatem dokona on pierwszego odliczenia odsetek dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym inwestycja została ukończona. Aby odsetki mogły zostać odliczone muszą być faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty muszą być udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot, który udzielił kredytu (pożyczki).


Pamiętaj

Prawo do ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu (pożyczki) wyłącza możliwość odliczania od dochodu podatników, którzy w przeszłości (lub obecnie w ramach kontynuacji inwestycji rozpoczętych do końca 2001 r.) dokonywali odliczeń od dochodu (przychodu) wydatków przeznaczonych na zakup gruntu, systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, i korzystali z tzw. dużej ulgi budowlanej.

Ile można odliczyć?

Ustawa nie wprowadziła ograniczenia czasowego korzystania z ulgi. Czas ten wyznacza okres, na który zaciągnięty został kredyt, tzn. podatnik ma prawo odliczania odsetek przez cały okres ich spłaty (od momentu zakończenia inwestycji). Jest jednak limit kwotowy odliczenia. W 2004 r. odliczeniu podlegać mogą odsetki od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty 189.000 zł. Odsetki od części kredytu przewyższającego tę kwotę nie podlegają odliczeniu. Wyżej określony limit odnosi się do obojga małżonków. Możliwość korzystania z nowej ulgi nie wyklucza natomiast korzystania z ulgi remontowo-budowlanej.


Fiskus podpowiada

Nieubłaganie zbliża się termin złożenia rocznych deklaracji podatkowych. Dlatego też po raz kolejny Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach, Katowicka Loża Business Centre Club i „Dziennik Zachodni” organizują konkurs wiedzy podatkowej „Fiskus podpowiada”. Od minionej środy – aż do 28 kwietnia – codziennie możecie Państwo przeczytać ciekawe porady dotyczące rozliczenia za 2004 r. To zapewne ułatwi Wam wypełnianie formularza PIT. Dziś o mało znanej, ale korzystnej uldze odsetkowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto