Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opłata skarbowa po nowemu

(mu)
inspektor Piotr Sajkowski z Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach
inspektor Piotr Sajkowski z Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach
Ostatni odcinek porad podatkowych poświęcamy opłatom skarbowym, ponieważ w tym roku zaszły ważne zmiany w tym zakresie. - Opłata skarbowa jest opłatą o charakterze publicznoprawnym, którą płaci się zgodnie z zasadami ...

Ostatni odcinek porad podatkowych poświęcamy opłatom skarbowym, ponieważ w tym roku zaszły ważne zmiany w tym zakresie. - Opłata skarbowa jest opłatą o charakterze publicznoprawnym, którą płaci się zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej - informuje inspektor Piotr Sajkowski z Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach. - Ustawę opublikowano w Dzienniku Ustaw Nr 225 z 2006 roku, pod pozycją 1635, a obowiązuje ona od 1 stycznia 2007 r. Istotną nowością tych przepisów jest to, że obecnie zapłaty tej dokonuje się wyłącznie gotówką w kasie organu podatkowego lub bezgotówkowo na rachunek tego organu.

Kiedyś - co warto przypomnieć - tę opłatę wnosiło się wykupując znaczki skarbowe.

Generalnie opłacie skarbowej podlega przede wszystkim:

• dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek,

• wydanie zaświadczenia na wniosek,

• wydanie zezwolenia (pozwolenia koncesji),

• złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii.

- Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej co do zasady ciąży na tych podmiotach, które żądają konkretnej czynności ze strony organu administracji albo też składają dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa lub prokury, bądź odpis, wypis lub kopię takiego dokumentu - wyjaśnia inspektor Sajkowski. - Obowiązek zapłaty ma charakter solidarny, tzn. w przypadku gdy do zapłaty zobowiązany jest więcej niż jeden podmiot, to wystarczy, że jeden z nich tę opłatę ureguluje w całości. Opłatę należy wpłacić z chwilą powstania obowiązku jej zapłaty.

W określonych przez ustawę przypadkach opłata skarbowa podlega zwrotowi:

• od dokonania czynności urzędowej - jeśli mimo zapłacenia czynność urzędowa nie została wykonana,

• od wydania zaświadczenia lub zezwolenia (pozwolenia, koncesji) - jeśli mimo zapłacenia opłaty zaświadczenia lub zezwolenia (pozwolenia, koncesji) nie wydano.

Zwrot opłaty następuje na wniosek i jeśli wniosek taki nie zostanie złożony - to zwrot nie nastąpi. Warto też pamiętać, że opłata skarbowa nie podlega zwrotowi po upływie pięciu lat licząc od końca roku, w którym dokonano zapłaty opłaty.

- Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 18 grudnia 1998 r. dokonanie czynności urzędowej bądź też wydanie zaświadczenia lub zezwolenia podlegających opłacie skarbowej należy uzależnić od uiszczenia tej opłaty - dodaje inspektor Sajkowski. - Jeżeli wniesiono podanie bez uiszczenia należnej opłaty skarbowej - należy wezwać osobę zobowiązaną do uiszczenia opłaty w terminie 14 dni, z pouczeniem, że w razie niewykonania tego obowiązku podanie zostanie pozostawione bez rozpatrzenia lub czynność podlegająca opłacie nie zostanie dokonana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto