Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiem pytań do Jerzego Hausnera

Witold Pustułka
Dzisiaj do Katowic przyjeżdża Jerzy Hausner, wicepremier oraz minister gospodarki, pracy i polityki socjalnej. Przez cały dzień spotykać się on będzie z politykami różnych opcji.

Dzisiaj do Katowic przyjeżdża Jerzy Hausner, wicepremier oraz minister gospodarki, pracy i polityki socjalnej. Przez cały dzień spotykać się on będzie z politykami różnych opcji. W obawie przed wystąpieniami związkowców, część programu jego wizyty została jednak utajniona.

Zasadniczym punktem wizyty Hausnera będzie zaplanowane na trzy godziny spotkanie w Sejmiku Województwa Śląskiego. Nie wiemy, co radni wojewódzcy powiedzą wicepremierowi, ale redakcja DZ w imieniu mieszkańców województwa ma do niego szereg pytań. Oto one:

1 Kiedy, wzorem Walii i Zagłębia Ruhry, w województwie śląskim powstanie spójna agencja restrukturyzacji, która kompleksowo zajmie się problemem przemian w naszym regionie? Dlaczego rząd i częściowo samorządy utrzymują u nas kilkadziesiąt agencji regionalnych, subregionalnych i lokalnych, które fatalnie ze sobą współpracują i marnują wielką część środków publicznych?

2 Dlaczego rząd nie ma sensownej wizji przemian w górnictwie? Kiedy zostanie sporządzony bilans energetyczny kraju z informacją, ile węgla, jakiej jakości, będzie potrzeba w najbliższych latach? Kiedy sporządzi się symulację zapotrzebowania na energię produkowaną z węgla? Czy w tej symulacji uwzględnione zostaną większe potrzeby związane z przewidywanym wzrostem gospodarczym?

3 Kiedy rząd przekaże pierwszą transzę pieniędzy na realizację Programu Regionalnego? 100 milionów złotych miało zostać przekazanych do końca roku. Czy ten termin zostanie dotrzymany? Czy rząd ma wiedzę dotyczącą liczby miejsc pracy, które można stworzyć za te pieniądze?

4 Jak to się dzieje, że inwestorzy uciekają z naszego regionu i wolą swoje pieniądze lokować w sąsiednich Czechach i na Słowacji? Przykładem mogą być firmy motoryzacyjne. Dlaczego rząd stwarza takie warunki dla wielkich inwestorów, że lokowaniem pieniędzy w naszym regionie zainteresowane są właściwie tylko wielkie sieci handlowe?

5 Na jakich przesłankach ekonomicznych podejmowano decyzję o likwidacji czterech kopalń Kompanii Węglowej? Dlaczego na zagładę skazano kopalnie, które wcale nie wlokły się w ogonie wyników finansowych? Czy wicepremier wie, że przez likwidację dwóch kopalń w Bytomiu skazuje miasto na zagładę? W ślad za likwidacją miejsc pracy w górnictwie, w najbliższych latach spadnie tam zatrudnienie w usługach, oświacie czy służbie zdrowia. Jakie inne miasta znajdują się na "liście zagłady"?

6 Dlaczego ograniczenia wydobycia węgla nie można było przeprowadzić poprzez łączenie kopalń albo likwidacje chodników szczególnie drogich w eksploatacji?

7 Dlaczego sprawami górnictwa zajmuje się człowiek ze Szczecina Jacek Piechota, który od 20 lat jest zawodowym politykiem i nie przepracował ani chwili w gospodarce? Czy tak ma wyglądać ekipa fachowców, której nadejście zapowiadał w kampanii wyborczej premier Leszek Miller?

8 Czy rząd ma wizję przemian na Śląsku i zamierza wyasygnować na ten cel jakieś poważne środki? Jak długo jeszcze pięciomilionowy region, o potencjale ludzkim porównywalnym ze Słowacją, Danią czy Chorwacją, będzie traktowany jak gospodarcza kolonia wewnętrzna, której jedynym zadaniem jest dostarczanie głosów w kolejnych wyborach parlamentarnych?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto