Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatnie dni szlabanów na A4 i A2. Opłaty za przejazd autostradą się zmieniają. Alternatywa dla aplikacji e-TOLL?

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Na punktach poboru opłat trwa dostosowywanie ich do użytkowania w nowym systemie poboru opłat

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na punktach poboru opłat trwa dostosowywanie ich do użytkowania w nowym systemie poboru opłat Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
To już ostatnie dni szlabanów na bramkach autostrad A2 i A4 zarządzanych przez państwo. 1 grudnia szlabany będą już cały czas otwarte, ale kierowcy i tak będą musieli płacić za przejazd. Zmieni się jednak sposób płacenia. Nowością jest e-bilet oraz możliwość płacenia przez kierowców osobówek za pomocą popularnej aplikacji Autopay. Tą ostatnią można tez płacić na innych płatnych odcinkach autostrad, zarządzanych przez koncesjonariuszy. To nowość, dostępna dla kierowców osobówek od kilku dni. Jesteście z nią zaznajomieni?

Kierowcy aut osobowych muszą już korzystać z e-TOLL

Już od wielu miesięcy kierowcy są informowani o wchodzącej w życie zmianie sposobu opłat za przejazd państwowymi odcinkami płatnych autostrad. To dwa odcinki. Pierwszy to autostrada A4 między Gliwicami (Sośnica) i Wrocławiem (węzeł Bielany Wrocławskie) a drugi A2 Konin – Stryków.

Dotąd do korzystania z systemu e-TOLL zobowiązani byli jedynie kierowcy pojazdów ciężkich. Kierowcy osobówek, mogli zapłacić jeszcze manualnie lub kartą u obsługi bramek w punkcie poboru opłat. Mogli też oczywiście korzystać z aplikacji etoll i przejeżdżać bez zatrzymywania się na bramkach.
Od pierwszego grudnia nie będzie już dowolności. Każdy kierowca, zarówno auta osobowego jak i ciężarówki musi korzystać z systemu e-toll.

1 grudnia można już kupić e-bilet

Specjalnie dla kierowców, którzy sporadycznie korzystają z przejazdów autostradowych od 1 grudnia wprowadzono nowa formę opłacania przejazdów – e-bilet. To wirtualny bilet, który można kupić albo poprzez aplikację w telefonie, albo w punkcie obsługi klienta, na stacji benzynowej, czy też w punkcie obsługi przygranicznej.

- Od 1 grudnia za przejazd nie zapłacisz już u inkasenta w kiosku poboru opłat lecz kupując e-bilet autostradowy lub przekazując dane geolokalizacyjne za pomocą aplikacji e-TOLL PL lub urządzeń OBU/ZSL – informuje ministerstwo finansów i Krajowa Administracja Skarbowa.

Jest alternatywa dla aplikacji e-TOLL, to Autopay

Jednak pojawiła się jeszcze jedna możliwość. Alternatywa dla aplikacji e-TOLL. To znana i doceniana przez kierowców aplikacja Autopay. Można nią już od wielu miesięcy płacić na przykład za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A4 między Krakowem i Katowicami czy też autostradą A1 miedzy Toruniem i Gdańskiem, czyli między węzłami Nowa Wieś – Rusocin.

- Autopay, dzięki integracji z e-TOLL, umożliwia już od końca września opłacanie przejazdu na państwowych płatnych drogach kierowcom pojazdów ciężkich. Od tego czasu trwały prace, by rozwiązanie stało się dostępne dla flot lekkich i klientów indywidualnych. W połowie listopada proces pomyślnie się zakończył – informują właściciele systemu.

Chcąc korzystać z Autopay na państwowych odcinkach autostrad A2 i A4 należy wcześniej zarejestrować się w systemie Autopay. Zajmuje to tylko kilka minut. Po pobraniu aplikacji Autopay należy założyć swoje konto podając: adres e-mail i numer telefonu, dane pojazdu (markę, numer rejestracyjny) oraz źródło płatności (karta kredytowa lub debetowa). W aplikacji należy także aktywować odcinki autostrad, za które mogą być pobierane opłaty automatycznie.
Osoby, którym bardziej odpowiada aplikacja etollpl mogą oczywiście korzystać z niej podczas przejazdów państwowymi autostradami. Warto jednak wiedzieć, ze ta aplikacja działa tylko na państwowych odcinkach autostrad, a poprzez Autopay można płacić również za inne, zarządzane przez koncesjonariuszy prywatnych, odcinki autostrad.

Radiowozy skarbówki już patrolują autostrady

Na płatnych odcinkach A2 i A4 już działają specjalnie wyposażone radiowozy skarbówki, które kontrolują zarówno kierowców ciężarówek jak i aut osobowych, pod katem wniesienia opłaty za przejazd. Jazda bez płaty to mandat 500 zł dla kierowcy osobówki i 1500 dla kierowców aut ciężarowych.
Przypomnijmy jeszcze zasady i formy płacenia za przejazd autostradą w systemie e-toll. Oto jak można zapłacić za przejazd.

e-bilet autostradowy - To wygodna forma opłacania przejazdu bez konieczności rejestracji w systemie e-TOLL i nabywania urządzeń pokładowych, co pozostanie jednak jedną z alternatyw dla kierowców samochodów osobowych. Bilet autostradowy będzie można kupić w nowej aplikacji e-TOLL PL BILET. Aplikację e-TOLL PL BILET będzie można pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz w AppStore. Możliwość zakupu biletu w aplikacji będzie dostępna od 1 grudnia br. w aplikacjach partnerów Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), których lista będzie już wkrótce dostępna na etoll.gov.pl,
w punktach dystrybucji stacjonarnej partnerów KAS , gdzie użytkownicy niekorzystający z rozwiązań cyfrowych będą mogli nabyć bilety w formie papierowej. Lista takich punktów będzie niebawem opublikowana na stronie etoll.gov.pl.

aplikacja e-TOLL pl. Aplikację e-TOLL PL można pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz w AppStore. Jest obsługiwana przez system Android (min. 6.0, zalecany 11+) oraz IOS (13+). Aplikacja mobilna jest darmowym narzędziem służącym do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po płatnych odcinkach dróg krajowych w nowym systemie e-TOLL.
Aplikacja e-TOLL PL jest wygodną alternatywą dla urządzeń pokładowych (OBU), a także Zewnętrznych Systemów Lokalizacyjnych (ZSL).. Aplikacja działa na zasadzie przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu e-TOLL. Jest wykorzystywana zarówno przez użytkowników pojazdów ciężkich jaki i samochodów osobowych. Aby korzystać z aplikacji e-TOLL PL trzeba zarejestrować się w systemie e-TOLL na etoll.gov.pl. Po zakończeniu instalacji aplikacji otrzymamy identyfikator biznesowy urządzenia, należy go podać w Internetowym Koncie Klienta (IKK). Naliczanie opłat odbywa się z wykorzystaniem danych geolokalizacyjnych twojego pojazdu. W trakcie przejazdu aplikacja musi być cały czas włączona.

Kierowcy pojazdów lekkich mogą również opłacać przejazdy autostradą wykorzystując urządzenia OBU i ZSL dopuszczone do systemu e-TOLL. Więcej informacji o urządzeniach GPS na stronie etoll.gov.pl

Zmiany na bramkach autostradowych na A4 i A2

W związku z planowaną zmianą systemu poboru opłat, przygotowywana jest nowa organizacja ruchu na miejscach poboru opłat na autostradach A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica. Na tych odcinkach mogą pojawiać się okresowe utrudnienia w ruchu, związane m.in. z montażem nowego oznakowania.
W Sośnicy prace mogą potrwać nawet do 10 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ostatnie dni szlabanów na A4 i A2. Opłaty za przejazd autostradą się zmieniają. Alternatywa dla aplikacji e-TOLL? - śląskie Nasze Miasto

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto