MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Oszczędniej, czyli czyściej

(mu)
Roland Przybyła, kierownik salonu RTV i AGD w Piekarach Śląskich zapewnia, że zakup nowego sprzętu wiąże się z jeszcze jedną korzyścią – można w jego sklepie oddać stary sprzęt w ramach programu utylizacji.
Roland Przybyła, kierownik salonu RTV i AGD w Piekarach Śląskich zapewnia, że zakup nowego sprzętu wiąże się z jeszcze jedną korzyścią – można w jego sklepie oddać stary sprzęt w ramach programu utylizacji.
Po raz pierwszy w Polsce pojawił się internetowy serwis konsumencki, który ma być swego rodzaju przewodnikiem po najbardziej energooszczędnych sprzętach AGD dostępnych na rynku.

Po raz pierwszy w Polsce pojawił się internetowy serwis konsumencki, który ma być swego rodzaju przewodnikiem po najbardziej energooszczędnych sprzętach AGD dostępnych na rynku. Serwis ten ma nie tylko pomóc zainteresowanym w wyborze oszczędnej lodówki czy pralki, ale i - pośrednio - przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. - Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kupując urządzenia, które zużywają mało energii, nie tylko chronimy nasz portfel, ale i klimat - twierdzi Wojciech Stępniewski, kierownik projektu "Klimat i energia" organizacji ekologicznej WWF. - Główną przyczyną zmian klimatu jest przede wszystkim nadmierna emisja dwutlenku węgla. Aż jedna trzecia tego gazu pochodzi z sektora energetycznego, który emituje na całym świecie do atmosfery 23 miliardy ton CO2 rocznie. Dlatego jednym ze sposobów ograniczania emisji CO2, a co za tym idzie zmian klimatu, jest właśnie oszczędność energii.

Dlatego też już w 11 krajach Unii Europejskiej rozwijany jest projekt, który ma na celu zachęcenie konsumentów do oszczędzania energii, a tym samym dbałości o środowisko naturalne. - Podobne serwisy działają już m.in. w takich krajach, jak Austria, Szwajcaria, Belgia czy Francja - mówi Agnieszka Sznyk z WWF Polska. - W Polsce projekt jest prowadzony przez Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii. Polski serwis konsumencki zawiera ranking najbardziej energooszczędnych chłodziarek, pralek i zmywarek. Kluczowym kryterium klasyfikacji urządzeń jest efektywność energetyczna, wpływ na środowisko oraz jakość. W opisie każdego produktu znajdują się takie elementy jak cena, zużycie energii i jej koszt w ciągu roku, dostępne funkcje oraz zdjęcie. Dzięki tego rodzaju informacjom konsumenci będą mogli - przed dokonaniem zakupów - sprawdzić, jaki sprzęt powinni wybrać do domu, jeśli chcą oszczędzać energię, a tym samym przyczynić się do powstrzymania zmian klimatycznych.

W przyszłości serwis ma być rozbudowywany o inne urządzenia AGD, sprzęt oświetleniowy, audiowizualny, samochody oraz inne urządzenia powszechnego użytku. - Mamy nadzieję, że wzrastające zapotrzebowanie konsumentów i klientów na energooszczędny sprzęt zwiększy z kolei presję na producentów, aby w swojej ofercie mieli jak najszerszy wachlarz takich urządzeń - mówi Ireneusz Chojnacki, dyrektor WWF Polska.

Sprawdź ich

Sprzęty w najwyższej klasie A zużywają o połowę mniej energii niż te w klasie C. Ocenia się, że gdyby wszyscy Polacy wymienili pralki, chłodziarki i zamrażarki oraz oświetlenie na energooszczędne, to w skali kraju oszczędności wyniosłyby prawie 1 mld 330 mln zł. Jaki sprzęt jest oszczędny, można dowiedzieć się pod adresem internetowym

www.TOPTEN.info.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto