Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwiera się tańszy dostęp do Internetu

Mariusz Urbanke
* promocja "Zostań z neostradą tp za złotówkę",  ** Startowa promocja neostrady tp",  *** Promocja "neostrada tp -megaInternet",  **** Promocja "Podkręć prędkość",   1  bl - brak limitu transferu danych  / Źródło: opracowanie własne UKE na podstawie cenników operatorów.
* promocja "Zostań z neostradą tp za złotówkę", ** Startowa promocja neostrady tp", *** Promocja "neostrada tp -megaInternet", **** Promocja "Podkręć prędkość", 1 bl - brak limitu transferu danych / Źródło: opracowanie własne UKE na podstawie cenników operatorów.
Telekomunikacja Polska zmienia regulamin świadczenia usług. To jedyna okazja, by wypowiedzieć umowy zawarte z TP, które zostały podpisane na czas określony - na przykład w ramach akcji promocyjnej - i z tego powodu były ...

Telekomunikacja Polska zmienia regulamin świadczenia usług. To jedyna okazja, by wypowiedzieć umowy zawarte z TP, które zostały podpisane na czas określony - na przykład w ramach akcji promocyjnej - i z tego powodu były praktycznie nie do ruszenia. Wykorzystują to inni operatorzy i namawiają na przejście do nich - kusząc tańszym niż w TP abonamentem za Internet. Są tu jednak liczne pułapki, na które trzeba uważać zmieniając operatora.

- Urząd Komunikacji Elektronicznej stworzyło operatorom alternatywnym możliwość konkurowania z TP SA już w ubiegłym roku, czego skutkiem jest nawet 60-proc. spadek cen takich usług w ciągu ostatniego roku - informuje rzecznik UKE Jacek Strzałkowski.

Jednak jego zdaniem, zanim konkurencja realnie weszła na rynek, doszło do spektakularnej "ucieczki do przodu" TP. - Zaoferowała ona w ciągu ostatniego pół roku znacznie niższe ceny w coraz to nowych promocjach - dodaje Strzałkowski. - Spadek cen dotyczył jednak przede wszystkim ofert, które wiążą się z podpisaniem umowy na długi okres, nawet do 36 miesięcy. W przypadku, gdyby klient chciał podpisać umowę na świadczenie usług dostępu do sieci Internet bez podejmowania długoterminowych zobowiązań, cena usługi będzie znacznie wyższa niż w przypadku ceny oferowanej w umowach lojalnościowych.

Niestety, podobnie jest w przypadku ofert takich operatorów jak Netia czy GTS Energis, które obecnie namawiają abonentów TP do przejścia do nich. Tu też najtaniej jest (co w tabeli pokazują obliczenia UKE), kiedy korzystamy z promocji wiążących się z zawarciem umowy na długi okres.

Problem jest jeszcze jeden - czy usługa stałego dostępu do sieci Internet Netii oraz GTS Energis będzie na odpowiednim poziomie. Alternatywni operatorzy mają bowiem znacznie mniejsze doświadczenie w dostarczaniu Internetu niż TP. - Wprowadzana usługa jest obecnie w fazie pilotażowej - przyznaje Marcin Kotlarski, dyrektor Działu Marketing, GTS Energis. - Poruszamy się po nowym dla nas obszarze. Wiele spraw jest od nas niezależnych, np. uruchomienie usługi w sieci TP, czy przełączenie usług między siecią TP a naszą. Mimo to jestem przekonany, że w najbliższym czasie uda się nam pozyskać znaczną liczbę klientów.

Przekonani są o tym również w Netii. - Obserwujemy ogromne zainteresowanie klientów TP naszą ofertą, w ciągu godziny odbieramy około 500 telefonów w tej sprawie - informuje Jolanta Ciesielska, rzeczniczka spółki. - Od 17 stycznia podpisaliśmy już ponad 6 tysięcy umów.

Nie wszyscy abonenci TP mogą jednak skorzystać z ofert alternatywnych operatorów. - Na razie jesteśmy gotowi świadczyć tę usługę w 18 strefach numeracyjnych, ale sukcesywnie zwiększamy dostępność usługi i za kilka miesięcy 100 procent abonentów TP podłączonych linią miedzianą będzie mogła skorzystać z naszej oferty - dodaje Ciesielska.

Ekspert radzi

Jacek Strzałkowski,
rzecznik UKE

Warunkiem koniecznym, który musi być spełniony, żeby skorzystać z usługi dostępu do Internetu świadczonej przez innego niż TP operatora jest posiadanie telefonu i opłacanie abonamentu telefonicznego w Telekomunikacji Polskiej. Wynika to z umów zawartych przez operatorów z TP. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o rezygnacji z usługi neostrada tp warto uzyskać od nowego operatora jednoznaczną informację, czy istnieją możliwości techniczne świadczenia usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu. Ostateczne i wiarygodne informacje techniczne, w tym o możliwości realizacji usługi o lepszych parametrach, operator uzyskuje z TP dopiero po złożeniu zamówienia. Dlatego też w regulaminach świadczenia usług z reguły są klauzule, które uwalniają go od odpowiedzialności w przypadku, gdy nie ma możliwości technicznych zrealizowania zamówienia na danej linii. W początkowej fazie wdrażania usług dostępu do szerokopasmowego Internetu przez operatorów alternatywnych przerwa w działaniu usługi przy przejściu z TP do innego operatora może ulec wydłużeniu nawet do kilku dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto