Nasza Loteria

Piękne szlaki turystyczne w Beskidach. Świetne miejsca na jesienne spacery. Zobaczcie, gdzie warto się wybrać

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Pilsko (1557 m n.p.m.) jest drugim najwyższym szczytem w Beskidzie Żywieckim. Jego główny wierzchołek znajduje się po słowackiej stronie. Warto wybrać się na ten szczyt żółtym szlakiem z Korbielowa
Pilsko (1557 m n.p.m.) jest drugim najwyższym szczytem w Beskidzie Żywieckim. Jego główny wierzchołek znajduje się po słowackiej stronie. Warto wybrać się na ten szczyt żółtym szlakiem z Korbielowa Pixabay
Beskidy zachwycają wczesną jesienią, wyróżniają się też jednymi z najpiękniejszych szlaków turystycznych w Polsce. W weekend warto się o tym przekonać, wybierając się na pieszą wyprawę, m.in. na Babią Górę, Pilsko czy Skrzyczne. Poniżej prezentujemy beskidzkie szlaki turystyczne, na których można aktywnie spędzić czas.

Spis treści

Najpiękniejsze szlaki na jesienne spacery w Beskidach

Beskidzkie szlaki turystyczne zachwycają o każdej porze roku. Turyści doskonale zdają sobie sprawę, że bywają one zarówno mniej, jak i bardziej wymagające. Tak czy inaczej, warto weekend spędzić aktywnie, a dobry, jesienny spacer to idealne rozwiązanie dla tych, którzy uwielbiają łączyć sport z naturą.
Poniżej prezentujemy sprawdzone trasy turystyczne, które prowadzą na szczyty Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego.

Szlaki turystyczne na jesienne spacery w Beskidzie Żywieckim

 • Babia Góra (Beskid Żywiecki). Przełęcz Krowiarki – Sokolica – Kępa – Babia Góra

  Babia Góra (1725 m n.p.m.), najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego, jest chętnie zdobywana o każdej porze roku. Wczesną jesienią wędrówka na szczyt Królowej Beskidów powinna być bardzo przyjemna. Najłatwiejszy, czyli czerwony szlak, prowadzi wprost z Przełęczy Krowiarek, gdzie znajduje się parking. Trasa rozpoczyna się tzw. schodkami, posiada kilka miejsc widokowych, w górnych partiach przebiega pośród kosodrzewiny. Całość: do przejścia ok. 10 km – czas 4-6 godz.

 • Pilsko (Beskid Żywiecki). Szlak: Korbielów – Schronisko na Hali Miziowej – Pilsko

  Pilsko (1557 m n.p.m.) jest drugim najwyższym szczytem w Beskidzie Żywieckim. Jego główny wierzchołek znajduje się po słowackiej stronie. Warto wybrać się na ten szczyt żółtym szlakiem z Korbielowa. Samochód zostawić można na parkingu przy ulicy Leśnej. Szlak poprowadzi nas wzdłuż potoku Buczynka, następnie granią Czarny Groń wejdziemy na Halę Miziową, gdzie znajduje się schronisko. Stamtąd spokojnym spacerkiem dojdziemy w ciągu 30 minut do Pilska. Ze szczytu podziwiać można panoramę Tatr, otoczenie Jeziora Orawskiego, Beskidy Orawskie, Beskid Żywiecki i Śląski. Całość: do przejścia ok. 13 km – czas 4-6 godz.

 • Wielka Racza (Beskid Żywiecki). Szlak z Rycerki Kolonii

  Wielka Racza (1236 m n.p.m.) to kolejny z wyjątkowych szczytów Beskidu Żywieckiego. Najłatwiej i najszybciej na ten szczyt prowadzi szlak żółty z Rycerki Kolonii. Wyprawę zaczniemy właśnie z tej miejscowości, gdzie wyruszamy z parkingu. Trasa na szczyt nie jest zbyt męcząca, jednak prawie cały czas się wspina. Początkowo prowadzi szerokim szlakiem. Piękne widoki towarzyszą nam niemal na całym odcinku, na szczycie znajduje się rozległa polana, na której można odpocząć. Warto skorzystać też ze schroniska, czy też nacieszyć się widokiem Tatr i Beskidu Śląskiego z platformy widokowej. Wejście tym szlakiem zajmie ok. 1,5 godziny.

 • Wielka Rycerzowa (Beskid Żywiecki). Szlak: Soblówka – Hala Rycerzowa – Wielka Rycerzowa

  Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m.) kusi pięknymi widokami i bardzo klimatycznym schroniskiem. Warto wybrać się na ten beskidzki szczyt żółtym szlakiem z Soblówki. Uważany jest bowiem za bardziej widokowy od szlaku czarnego, którym również można wyruszyć z tej miejscowości. Wybierając żółty szlak od parkingu asfaltową uliczką, przejdziemy do szerokiej leśnej drogi. Potem do pokonania będzie dość stromy odcinek. Po dojściu do polany pozostanie już dosłownie kawałek do Hali Rycerzowej, gdzie stoi urokliwa bacówka. Trochę wyżej znajduje się natomiast szczyt Wielkiej Rycerzowej.

Beskidy na weekend
Wielka Rycerzowa

ARC

Wczesna jesień. Szlaki turystyczne w Beskidzie Śląskim

 • Skrzyczne (Beskid Śląski). Lipowa Ostre – Magurka Radziechowska – Magurka Wiślańska – Malinowska Skała – Skrzyczne

  Skrzyczne (1257 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego i jeden z najbardziej popularnych wierzchołków w Beskidach. Zdobyć go można, wyruszając zielonym szlakiem z Lipowej Ostre. Po drodze przejdziemy przez Magurkę Radziechowską (1091 m n.p.m.), Magurkę Wiślańską (1129 m n.p.m.), a także bardzo popularną Malinowską Skałę (1152 m n.p.m.). Stamtąd będzie już widać Skrzyczne. Ta trasa turystyczna nie należy do najłatwiejszych, jednak jest też jedną z najbezpieczniejszych beskidzkich tras – ścieżki są szerokie, dość płaskie, a w razie ewentualnych problemów zawsze można skorzystać z kolejki. Całość: do przejścia ok. 21 km – czas około 7 godz.

 • Barania Góra (Beskid Śląski). Dolina Czarnej Wisełki – Barania Góra – Dolina Białej Wisełki

  Barania Góra z wierzchołkiem na wysokości 1220 m n.p.m. to drugi szczyt Beskidu Śląskiego. Doskonałe miejsce na spacer, z piękną panoramą, którą można podziwiać z ogólnodostępnej 15-metrowej wieży widokowej. Jednym ze szlaków turystycznych na Baranią Górę jest ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna. Wiedzie Doliną Czarnej Wisełki. Z Baraniej Góry wraca się Doliną Białej Wisełki do Wisły Czarne. Cała trasa liczy około 16 km i zajmuje około 8 godzin.

 • Czantoria Wielka (Beskid Śląski). Ustroń Polana – Czantoria Wielka

  Czantoria Wielka to szczyt na granicy między Polską a Czechami, o wysokości 995 m n.p.m. Czesi nie mają w Beskidzie Śląskim wyższego szczytu. Korzystając z czerwonego szlaku (fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego), który przebiega przez lasy bukowe oraz świerkowo-jodłowe, dojdziemy do Polany Stokłosica, która rozciąga się na wysokości od 770 do 850 m n.p.m., około 1 km od Czantorii Wielkiej. Szlak na Czantorię Wielką i powrót powinny zająć około 3 godzin.

 • Klimczok (Beskid Śląski). Szlak: Dębowiec – Szyndzielnia – Klimczok

  Klimczok, wznoszący się na 1117 m n.p.m., to szczyt należący do pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim oraz najwyższy szczyt Bielska-Białej. Przez wierzchołek biegnie też historyczna granica pomiędzy Śląskiem i Małopolską. Najkrótszy szlak na Klimczok prowadzi ze Szczyrku – czas wejścia to 1 godzina i 40 minut. Teoretycznie dłuższy spacer czeka nas przy wyborze trasy turystycznej prowadzącej z parkingu pod Dębowcem. Jednak w tym przypadku można przejść przez inne beskidzkie wierzchołki, takie jak Dębowiec oraz Szyndzielnia. W kierunku Szyndzielni i Klimczoka można także wyruszyć żółtym szlakiem z Doliny Wapienicy. Całość z parkingu pod Dębowcem: do przejścia ok. 13,5 km – czas około 5 godz.

Beskidy na weekend
Klimczok
KL
 • Błatnia (Beskid Śląski). Jaworze (parking przy ul. Turystycznej) – Siodło pod Przykrą – Błatnia

  W Jaworzu swój początek na Błatnią ma kilka szlaków turystycznych. Najpopularniejszy z nich znajduje się w Nałężu (część miejscowości Jaworze), tuż obok parkingu w okolicach Kościoła pw. św. Jana Nepomucena. Inny, dobrze znany turystom szlak na Błatnią prowadzi z parkingu przy ulicy Turystycznej w Jaworzu, wzdłuż którego przepływa Szeroki Potok. Stąd oznaczonym kolorem żółtym szlakiem wędruje się dość łagodną, szeroką ścieżką do Siodła pod Przykrą, a następnie bezpośrednio na Błatnią lub do schroniska pod jej szczytem. Dystans od parkingu do wierzchołka wynosi 3,6 km – wędrówka powinna zająć około 1 godz.

Szlaki turystyczne na jesienne spacery w Beskidzie Małym

 • Magurka Wilkowicka (Beskid Mały). Wilkowice (ulica Turystyczna) – Magurka Wilkowicka

  Szlak zielony wychodzi od ulicy Turystycznej w Wilkowicach. Dalej prowadzi do lasu porastającego stoki Magurki Wilkowickiej. Stąd po około godzinie spokojnego marszu można dotrzeć do schroniska PTTK na Magurce. Na szczycie rozpościera się panorama pasma Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Małego oraz Małej Fatry.

 • Góra Żar (Beskid Mały). Szlak obok dolnej stacji kolejki

  Góra Żar położona jest niedaleko Żywca oraz Bielsko-Białej, tuż nad Międzybrodziem Żywieckim, w Beskidzie Małym. Z Międzybrodzia na szczyt prowadzi czarny szlak turystyczny. Zgodnie ze śladem na mapie, przemyka on obok dolnej stacji kolejki i wspina się po prawej stronie torów. Jest to szybka i przyjemna trasa, która zajmuje ok. 40 minut.

Co oznaczają kolory szlaków turystycznych?

Zdarza się, że niektórzy turyści błędnie odczytują kolory szlaków, a nawet przypisują do nich poziomy trudności. Tu wyjaśniamy, co oznaczają kolejne znaczniki.

 • Szlak główny jest zawsze oznaczony kolorem czerwonym np. Główny Szlak Beskidzki. Taki szlak zwykle jest poprowadzony przez najbardziej spektakularne, a także najciekawsze krajobrazowo i przyrodniczo miejsca danego regionu (w górach zwykle przez najwyższe kulminacje danego pasma).
 • Kolor niebieski wyznacza szlaki pokonujące duże odległości – dalekobieżne. Z kolei kolorem żółtym znakuje się krótkie szlaki łącznikowe, czasami też dojściowe.
 • Kolor zielony oznacza szlak doprowadzający do charakterystycznych miejsc. A kolor czarny wyznacza krótki szlak dojściowy.
Pilsko (1557 m n.p.m.) jest drugim najwyższym szczytem w Beskidzie Żywieckim. Jego główny wierzchołek znajduje się po słowackiej stronie. Warto wybrać się na ten szczyt żółtym szlakiem z Korbielowa

Piękne szlaki turystyczne w Beskidach. Świetne miejsca na je...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wystawa Paraolimpijska w Lidzbarku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Piękne szlaki turystyczne w Beskidach. Świetne miejsca na jesienne spacery. Zobaczcie, gdzie warto się wybrać - Bielsko-Biała Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto