MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pieniądze z Unii czekają

(mu)
Dotacje na programy regionalne z funduszu PHARE 2003 są wciąż dostępne dla małych i średnich firm. Program PHARE 2003 jest kontynuacją zeszłorocznych programów regionalnych współfinansowanych ze środków funduszu PHARE ...

Dotacje na programy regionalne z funduszu PHARE 2003 są wciąż dostępne dla małych i średnich firm. Program PHARE 2003 jest kontynuacją zeszłorocznych programów regionalnych współfinansowanych ze środków funduszu PHARE 2002. Jesienią 2005 roku wyznaczono kolejne terminy składania wniosków o dotacje w ramach tego programu.

– Wśród rodzajów pomocy, o jaką mogą starać się jesienią 2005 roku małe i średnie przedsiębiorstwa, wymieniłabym przede wszystkim dotacje na fachowe doradztwo – mówi Marta Nowicka ze spółki konsultingowej Doradztwo Gospodarcze DGA SA.

Dotacje na doradztwo mogą otrzymać przedsiębiorstwa, które skorzystają z usług doradczych firm akredytowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Wszystkie dotacje przewidują refinansowanie maksymalnie 50 proc. kosztów usługi doradczej. – Bardzo interesujący jest Fundusz Dotacji Inwestycyjnych – mówi Nowicka. – Jego celem jest zwiększenie konkurencyjności i efektywności małych i średnich przedsiębiorstw na rynku polskim.

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o w ramach FDI o współfinansowanie projektów wdrażających nowe technologie. Małe i średnie firmy mogą uzyskać zwrot części kosztów poniesionych na wymianę sprzętu związanego z główną działalnością produkcyjną i usługową firmy. Wysokość dotacji w ramach tego programu to minimum 2000 euro, maksimum 50.000 euro. Budżet funduszu wynosi aż 17.347.000 euro.

– Wyznaczono 2 terminy przyjmowania wniosków w 2005 r.: do 7 października i 9 grudnia oraz 1 termin w 2006 r. do 3 lutego do godziny 15: 00 – dodaje Nowicka. – Wnioski muszą być złożone w Regionalnej Instytucji Finansującej właściwej dla lokalizacji przedsięwzięcia inwestycyjnego.

W województwie śląskim taką instytucją jest Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA (GARR), w Małopolsce – Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego SA, w Opolskiem – Stowarzyszenie Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości w Opolu.


Z tych programów też możesz skorzystać
• Program Rozwoju Przedsiębiorstw przeznaczony jest dla firm, które zdecydują się na przygotowanie planów inwestycyjnych, określenie pozycji firmy na rynku lub na stworzenie strategii rozwoju. Przewidywany budżet dotacji w ramach tego programu wynosi 3.334.000 euro.

• Program Rozwoju Przedsiębiorstw Eksportowych ma na celu zwiększenie konkurencyjności i efektywności małych i średnich przedsiębiorstw na rynkach eksportowych. Dofinansowanie mogą otrzymać przedsiębiorstwa, które skorzystają z usług doradczych, takich jak planowanie eksportu oraz rozwój produktów eksportowych, rozwój umiejętności związanych z marketingiem eksportowym, rozpoczęcie działań eksportowych. Na dotację w tym programie przeznaczono 2.672.000 euro.

• Program Technologie Informatyczne dla Przedsiębiorstw przewiduje dofinansowanie takich usług doradczych, jak audyt technologiczny, tworzenie aplikacji dla programów informatycznych, tworzenie baz danych, lokalnych sieci, stron internetowych, identyfikacja potrzeb przedsiębiorstwa w zakresie technologii informatycznych. Dotacja nie obejmuje kosztów zakupu oprogramowania, komputerów czy licencji, zrefinansować można jedynie usługi doradcze. Unijna pomoc w ramach tego programu wynosić będzie w Polsce 1.999.000 euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto