MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza fala podwyżek może nadejść już we wrześniu

(mu)
Nowy rząd dostał w spadku po swych poprzednikach - a głównie po minister finansów Zycie Gilowskiej - kilka propozycji zmian w podatkach, których konsekwencje są przykre dla podatników.

Nowy rząd dostał w spadku po swych poprzednikach - a głównie po minister finansów Zycie Gilowskiej - kilka propozycji zmian w podatkach, których konsekwencje są przykre dla podatników.

Obecnie prawdopodobne jest jedynie zrównanie akcyzy na olej opałowy do poziomu podatku na olej napędowy do silników diesla. Powodem - obok możliwości zwiększenia wpływów do budżetu - jest również próba ukrócenia przestępczości w sektorze paliwowym. Teraz zorganizowane grupy przestępcze zbijają kokosy na sprzedaży oleju opałowego jako paliwa do samochodów. Przedsiębiorcy zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarczej uważają, że sama idea zrównania akcyzy na olej opałowy i napędowy wydaje się słuszna, ale nie w takiej postaci.

- Tak drastyczna podwyżka akcyzy spowoduje wiele negatywnych skutków o charakterze gospodarczym i ekologicznym - ostrzega Andrzej Arendarski, prezes KIG. - Podwyżka podniesie koszty produkcji w wielu firmach. A to doprowadzi do likwidacji wielu miejsc pracy, co jednoznacznie potwierdza Ministerstwo Finansów - dodaje. Zdaniem ekspertów olej opałowy może podrożeć nawet o 1 złoty na litrze.

Ucierpi na tym nie tylko przeciętny Kowalski, który używa oleju do ogrzewania domu, ale i wiele instytucji publicznych - szkoły, przedszkola, szpitale. Ogrzewanie olejem opałowym niewielkiego domu o powierzchni 150 m kw. to wydatek roczny rzędu ponad 3000 zł. Po podwyżce właściciel takie domu będzie musiał zapłacić za ogrzewanie ponad tysiąc złotych więcej.

Resort finansów przekonuje jednak odpowiednie rozwiązania osłonowe i uprawnione osoby otrzymają zwrot 1 zł za 1 litr zakupionego oleju. Będzie to dotyczyć wydatków nie tylko na ogrzewanie prywatnych budynków mieszkalnych, ale i publicznych. Nie przewiduje się natomiast rekompensat dla właścicieli budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Resort finansów proponował też zwiększenie od września br. o 40 proc. akcyzy na gaz do samochodów oraz - od stycznia 2007 r. - o 25 gr akcyzy na benzynę. Z najnowszych informacji wynika jednak, że te podwyżki nie zostały jeszcze przesądzone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto