MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Podatek do zwrotu

Tomasz Bienek
W Katowicach oddawanie nadpłaconego podatku rozpoczęto już w lipcu. Karina Trojok
W Katowicach oddawanie nadpłaconego podatku rozpoczęto już w lipcu. Karina Trojok
W maju 2004 roku Sejm objął podatkiem VAT opłaty za wieczyste użytkowanie nieruchomości. Było to związane z dostosowaniem polskiego prawa do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej.

W maju 2004 roku Sejm objął podatkiem VAT opłaty za wieczyste użytkowanie nieruchomości. Było to związane z dostosowaniem polskiego prawa do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej. Przepis zaczął obowiązywać 1 stycznia tego roku, jednak już w marcu Ministerstwo Infrastruktury zorientowało się, że został źle zinterpretowany. Podatkiem objęto wszystkie umowy o wieczyste użytkowanie, także te zawarte przed majem 2004 roku. W tej sytuacji część gmin zwróciła się z prośbą o interpretację przepisów do Izby Skarbowej. Na mocy otrzymanych wyjaśnień zaczęto oddawać pieniądze nadpłacone przez podatników.


Podatnik dobrze poinformowany

– Zwrócimy w sumie około pół miliona złotych – informuje Grzegorz Dąbrowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. – Jesteśmy w trakcie powiadamiania wszystkich osób prawnych i fizycznych o możliwości wystąpienia o zwrot nadpłaconego VAT-u. Oczywiście będziemy wnioskować do Skarbu Państwa o zwrot tych pieniędzy, bo w końcu to tam odprowadzane były podatki, które teraz oddajemy podatnikom.

Do Wydziału Gospodarki Nieruchomościami wpłynęły już pierwsze wnioski o oddanie VAT-u naliczonego od opłat za wieczyste użytkowanie.

Znacznie więcej pieniędzy zostanie oddanych w Katowicach. – W sumie jesteśmy winni podatnikom cztery miliony złotych – mówi Marcin Iwan z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Katowicach. – Do osób, którym należą się pieniądze, Wydział Geodezji wysyła pisma, w których informujemy, jak odzyskać źle naliczony podatek.


Co się zmieniło?

Po wprowadzeniu nowej interpretacji przepisów, VAT doliczany będzie tylko do opłat od umów za wieczyste użytkowanie nieruchomości zawartych po 1 maja 2004 r. na podstawie aktów notarialnych. Nie wszystkie gminy wprowadziły jednak takie rozwiązanie. – Nie planujemy oddawania żadnych pieniędzy z tytułu podatku VAT od opłat za wieczyste użytkowanie – twierdzi Tomasz Ficoń, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. – Uważamy za obowiązujące przepisy, które mówią, że VAT–em objęte mają być wszystkie opłaty za wieczyste użytkowanie, bez względu na to, czy umowa zawarta była przed 1 maja 2004 r., czy po tym terminie.



Wystąp o wykładnię

Zdziwieni sytuacją, w której gminy dość dowolnie interpretują przepisy, zadzwoniliśmy do Ministerstwa Infrastruktury w Warszawie. – Problem ten nie leży w naszych kompetencjach, choć do naszego resortu rzeczywiście trafiały w tej sprawie zapytania ze strony lokalnych władz – twierdzi Ryszard Nałęcz, dyrektor biura komunikacji społecznej w Ministerstwie Infrastruktury. – Kwestie te należą do Ministerstwa Finansów.

– Komunikat w sprawie podatku VAT za opłaty od wieczystego użytkowania wydało właśnie Ministerstwo Infrastruktury – usłyszeliśmy z kolei w Ministerstwie Finansów.
W tej sytuacji podatnicy mają tylko jedno wyjście – poprosić swój urząd o stanowisko w tej sprawie, a w razie braku takowego – o wiążącą interpretację u urzędu skarbowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto