Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podatek od bankowych akcji

(mu)
W poniedziałek do obrotu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych trafiło 105 mln akcji serii B tego banku, które otrzymali nieodpłatnie jego pracownicy. Ocenia się, że akcje te ma 48,5 tys.

W poniedziałek do obrotu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych trafiło 105 mln akcji serii B tego banku, które otrzymali nieodpłatnie jego pracownicy. Ocenia się, że akcje te ma 48,5 tys. pracowników PKO BP, a są one w sumie warte 4,2 mld zł. Na jednego pracownika PKO BP przypadło średnio ponad 2 tys. akcji wartych - licząc według obecnego kursu - ok. 80 tys. zł. To sporo pieniędzy. Uroki bogactwa psuje jednak wielu osobom następujące pytanie - czy od sprzedaży tych akcji trzeba płacić podatek. Zwróciło się z nim do nas wczoraj bardzo wielu Czytelników.

Odpowiada Grażyna Piechota, rzeczniczka Izby Skarbowej w Katowicach

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jednym ze źródeł przychodów, z którego dochód podlega opodatkowaniu tym podatkiem są kapitały pieniężne, przy czym zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a powołanej ustawy, przychodami z tego źródła są między innymi należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, np. akcji PKO BP.

Wobec braku stosownego zwolnienia od podatku o charakterze przedmiotowym, dochody z tego tytułu (ustalone w sposób określony w art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy podatkowej), zarówno uzyskane przez osoby będące pracownikami Banku, jak i przez osoby, które nabyły wspomniane akcje na podstawie publicznej oferty, podlegają opodatkowaniu podatkiem wynoszącym 19 proc. uzyskanego dochodu (art. 30b ust. 1). Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej oraz podatkiem liniowym. Winny one, po zakończeniu roku podatkowego, zostać wykazane i poddane opodatkowaniu przez poszczególnych podatników w odrębnych zeznaniach podatkowych, o których mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, tzn. dotyczących dochodów (strat) kapitałowych (art. 30b ust. 5 i ust. 6 ustawy podatkowej).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto