Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podatki po nowemu

mu
W tym roku straciliśmy praktycznie wszystkie ulgi podatkowe. W dodatku pojawiły się nowe obciążenia - inwestorzy giełdowi zapłacą podatek od swoich zysków.

W tym roku straciliśmy praktycznie wszystkie ulgi podatkowe. W dodatku pojawiły się nowe obciążenia - inwestorzy giełdowi zapłacą podatek od swoich zysków.
Od tego roku nie ma już ulgi na dojazd dzieci do szkół, odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe oraz zakup przyrządów i pomocy naukowych. Zlikwidowana została też ulga na szkolenie ucznia (tzw. ulga uczniowska).

Ulga "zaklepana"

Prawa nabyte do ulg są jednak honorowane. Dlatego aż do 2005 roku możemy korzystać z ulgi remontowej.

- Warto jednak pamiętać, że z tej ulgi nie będą mogły skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które wybiorą opodatkowanie według jednolitej 19-procentowej stawki - informuje rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach Grażyna Piechota.

W tym roku nadal można korzystać z tzw. ulgi odsetkowej (która zastąpiła ulgę budowlaną) i rehabilitacyjnej.
Małżonkowie zachowali prawo do wspólnego opodatkowania (nie dotyczy to jednak przedsiębiorców, którzy wybiorą podatek liniowy).

Od dochodu można w tym roku odliczyć darowiznę na rzecz organizacji pożytku publicznego, ale nie większą, niż 350 zł rocznie. Podobny limit darowizn obowiązuje w przypadku datków na cele kultu religijnego.

Oddaj trochę zysku fiskusowi

Z nowym rokiem zniknęło zwolnienie podatkowe dla zysków ze sprzedaży akcji na giełdzie. Teraz inwestorzy muszą płacić 19-proc. podatek od takich dochodów. Jednak opodatkowanie zysków ze sprzedaży akcji na giełdzie dotyczy tylko dochodów uzyskanych ze sprzedaży papierów kupionych po 1 stycznia 2004 roku.

Podatek w wysokości 19 proc. trzeba też zapłacić od dywidendy. W ten sposób opodatkowane zostały wszystkie dochody z kapitału z tą różnicą, że np. odsetki od lokat bankowych i dochody z jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych będą opodatkowane 19-proc. stawką ryczałtową.

Natomiast w przypadku giełdy inwestorzy nie muszą płacić miesięcznych zaliczek, a rozliczenie podatkowe będą sporządzać raz w roku i składać je razem ze zwykłym rozliczeniem podatkowym.

Podstawą opodatkowania będzie różnica między przychodem ze sprzedaży akcji a kosztami ich nabycia. Tak uzyskanych dochodów nie łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto