Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podpiszesz, to wypłacisz

agał
Bez nowej umowy po 12 października mogą być kłopoty z wybraniem pieniędzy z bankomatu.
Bez nowej umowy po 12 października mogą być kłopoty z wybraniem pieniędzy z bankomatu.
Po 12 października wiele osób może mieć kłopoty z korzystaniem z kart do bankomatu. Ucierpią ci, którzy w porę nie podpisali nowej umowy na korzystanie z plastikowych pieniędzy.

Po 12 października wiele osób może mieć kłopoty z korzystaniem z kart do bankomatu. Ucierpią ci, którzy w porę nie podpisali nowej umowy na korzystanie z plastikowych pieniędzy. Nie podejmą pieniędzy z bankomatu ani nie zapłacą kartą w sklepie.

Banki jeszcze przez półtora miesiąca mają czas, by dostosować do ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych treść umów zawieranych z klientami. Dlatego w październiku zrobi się gorąco wokół kart bankowych.

- Nowe umowy są potrzebne, bo karty nie są już dodatkiem do konta, ale odrębnym instrumentem finansowym - wyjaśnia Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich.

Straszenie na ekranie

Od kilku miesięcy z ekranów bankomatów PKO BP straszy. Z komunikatu można wywnioskować, że kto w porę nie podpisze nowej umowy, pożałuje. Na ulicach pojawiły się także plakaty z ostrzeżeniem.

- To tylko niewielka część kampanii edukacyjnej, promocyjnej - twierdzi Marek Ryczkowski z biura prasowego PKO BP. - Z naszych najpopularniejszych kart płatniczych korzysta pięć i pół miliona osób. Z kredytowych, kilkaset tysięcy. Musimy zrobić wszystko, by uchronić klientów przed kłopotami.
Ten kłopot to zablokowanie karty, który nastąpi z braku nowej umowy, prawdopodobnie już 13 października i to z samego rana.
Blokada karty i kara dla banku

- Mało który bank zechce płacić 5 milionów złotych kary lub wysłać, któregoś z szefów na 3 lata za kratki. A taka kara grozi za zignorowanie ustawy - twierdzi Remigiusz Kaszubski.
W Banku Zachodnim WBK nie boją się kary.

- Nam najbardziej zależy na dobru klienta - twierdzi Grzegorz Adamski z biura prasowego BZWBK. - Dlatego po 12 października nie zablokujemy kart.

Pomimo tego BZ WBK wysyła umowy gotowe do podpisania do wszystkich użytkowników kart. Z kolei BPH bombarduje swoich klientów ulotkami. Bank PKO BP ustawił w oddziałach specjalne skrzynki, do których można wrzucić podpisane umowy.


Na zakupach

Hipermartekty także zmuszone są stosować się do ustawy. Po 12 października mogą zostać zablokowane karty tym, którzy w porę nie podpiszą nowych umów.

Emitenci kart rozliczą swoich klientów, ale sami również będą kontrolowani. Sposób wprowadzenia w życie ustawy w bankach sprawdzą inspektorzy nadzoru bankowego, natomiast solidność hipermarketów - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Odpowiadasz do 150 euro

* Ustawa nakłada obowiązek utworzenia całodobowego centrum zastrzegania utraconych kart

* Ustawa określa odpowiedzialność osobistą właściciela karty za skradzione z niej pieniądze do równowartości 150 euro i nie więcej.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto