Polscy siatkarze przegrali z Włochami i stracili szansę na medal ME

Leszek Jaźwiecki
Pierwsza partia spotkania rozpoczęła się od prowadzenia drużyny włoskiej. Przy stanie 2-0 pierwszy punkt dla biało-czerwonych zdobywa Mariusz Wlazły. Polacy zaczynają odrabiać straty Po dobrych atakach Świderskiego i ...

Pierwsza partia spotkania rozpoczęła się od prowadzenia drużyny włoskiej. Przy stanie 2-0 pierwszy punkt dla biało-czerwonych zdobywa Mariusz Wlazły. Polacy zaczynają odrabiać straty Po dobrych atakach Świderskiego i Murka udaje się doprowadzić do wyrównania (3-3). W kolejnym minutach trwa walka punkt za punkt. Po udanym bloku Wlazego na pierwszą przerwę techniczną Polacy schodzą przy prowadzeniu 8-7. Po przerwie trwa równorzędna walka. Przy stanie 14-14 as serwisowy na swoim koncie notuje znakomicie spisujący się w tym elemencie Dawid Murek. W połowie partii Polacy prowadzą jednym punktem (16-15). Przy stanie 19-20 po znakomitym ataku Cisoli Włochom udaje się wyjść na krótkie prowadzenie. Dalszy przebieg partii to ostra wymiana ciosów, (21-22, 22-22, 22-23, 23-23, 23-24, 24-24, 24-25), która kończy się zwycięstwem gospodarzy 24-26.

Drugiego seta Włosi rozpoczynają od trzypunktowego prowadzenia (1-4). W kolejnych minutach Polacy sukcesywnie odrabiają straty, (3-6, 4-6, 5-6, 5-7) Przy stanie 6-7 do wyrównania asem serwisowym doprowadza Dawid Murek. Po przerwie technicznej, na którą zeszliśmy przy stanie (8-7) biało-czerwoni powiększają prowadzenie. Na boisko za Arkadiusza Gołasia wchodzi Wojciech Grzyb, który znakomicie wprowadza się do gry zdobywając 15 punkt z zagrywki. Na drugą przerwę techniczną schodzimy prowadząc 16-13. Niestety passa zostaje przerwana w momencie, gdy w polu zagrywki przeciwników pojawia się Cisola, który kilkoma mocnymi serwami całkowicie paraliżuje nasze przyjęcie. Z trzypunktowej przewagi nie zostaje nic. Polacy zaczynają tracić kontrolę nad przebiegiem spotkania. Przy stanie 18-21 za Świderskiego wchodzi Winiarski. Partia kończy się wygraną Włochów 22-25.

Trzeci set rozpoczyna się podobnie jak poprzednie pod dyktando zespołu włoskiego, który prowadzi 5-1. To zdecydowanie najsłabszy fragment spotkania w wykonaniu polskiego zespołu. Trener Lozano dokonuje zmian w składzie. Przy stanie 6-10 za Dawida Murka wchodzi Piotr Gruszka, wkrótce potem Świderskiego zmienia Michał Winiarski. Zmiany przynoszą oczekiwany efekt. Polakom udaje się odrobić straty. Na drugą przerwę techniczną schodzą przy stanie 15-16 dla ekipy włoskiej. W dalszej części spotkania gospodarze jednak ponownie odskakuja na trzy (17-20), później na cztery punkty (18-22). Polacy przegrywają spotkanie (19-25). Druga porażka w grupie w praktyce oznacza pogrzebanie szans biało-czerwonych na zdobycie medalu w tych mistrzostwach.

Polska – Włochy 0:3 (24:26,22:25,19:25)
Skład Polski: Żygadło, Murek, Świderski, Gołaś, Pliński, Gacek (libero) oraz Grzyb, Winiarski, Gruszka.

W innym meczu naszej grupy Portugalia pokonała w Rzymie Ukrainę 3:2 (25:20, 20:25, 20:25, 25:21, 15:13). Spotkanie Rosji z Chorwacją zakończyło się po zamknięciu tego wydania.