Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polski budżet zyskałby miliony dolarów, gdyby udało się zmniejszyć u nas skalę piractwa komputerowego

(mu)
Liczne akcje przeciw piratom komputerowym w Polsce nie przynoszą spodziewanych efektów. Nadal w niechlubnym „pirackim rankingu” zajmujemy drugie miejsce w Unii Europejskiej – po Grecji.

Liczne akcje przeciw piratom komputerowym w Polsce nie przynoszą spodziewanych efektów. Nadal w niechlubnym „pirackim rankingu” zajmujemy drugie miejsce w Unii Europejskiej – po Grecji. Tymczasem ograniczenie piractwa choćby o jedną dziesiątą mogłoby przynieść znacznie szybszy rozwój branży informatycznej w Polsce.

Tak przynajmniej twierdzi Bartłomiej Witucki z Business Software Alliance (BSA), organizacji, która zrzesza producentów oprogramowania. Według niego, piraci szkodzą szczególnie małym i średnim firmom, bo one, w przeciwieństwie do światowych gigantów, mają niewielkie możliwości obrony.

Skala piractwa nie maleje, chociaż polskie przepisy przewidują surowe kary za tego typu przestępstwa.

– Nie chodzi tylko o odpowiedzialność cywilną czy sankcje karne, ale i o poważne utrudnienia w funkcjonowaniu firmy – wyjaśnia Witucki. – Trudno sobie wyobrazić, by firma normalnie działała bez zabezpieczonego przez policję sprzętu komputerowego. A nawet jeśli dochodzi do ugody z poszkodowanym i warunkowego umorzenia postępowania, to zwykle trwa to wiele dni. Inna sprawa, że taka ugoda wiąże się z koniecznością zapłaty odszkodowania – dodaje Witucki.

Należy pamiętać, że korzystanie z „piratów” to przestępstwo kwalifikowane podobnie jak kradzież – grozi za nie kara nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.

Konsekwencje mogą też ponieść właściciele lub zarządy firm zajmujących się sprzedażą komputerów z nielegalnie zainstalowanymi programami. Ostrzeżeniem dla firm może być wyrok sądu w Krakowie. Został ukarany zarząd przedsiębiorstwa, który co prawda nie instalował nielegalnych programów, ale w zakresie jego obowiązków leżało nadzorowanie prawidłowego funkcjonowania tej sfery działalności firmy.

Większość zabezpieczonych przez policję pirackich produktów pochodzi jednak z małych firm – kawiarni internetowych, czy sklepów komputerowych, a przede wszystkim rozmaitych targowisk i giełd komputerowych. Ta drobnica jest niemożliwa do wyłapania przez policję. Zwłaszcza, że nastawienie do piractwa wśród polskiego społeczeństwa jest raczej tolerancyjne.

Co przy tym ciekawe, nie tylko Polacy przymykają oko na piractwo. Jak pokazują badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców, ankietowani nie widzą w korzystaniu z „piratów” nic niewłaściwego. Popularność nielegalnych kopii postrzegają raczej jako nieuniknioną konsekwencję rozwoju nowych technologii – piszą dr Jo Bryce z University of Central Lancashire oraz dr Jason Rutter z University of Manchester, autorzy badania. Do ankietowanych absolutnie nie trafia porównywanie pobrania kopii gry z internetu do kradzieży w sklepie.

Nic więc dziwnego, że straty firm informatycznych idą w miliony złotych. Zdaniem rzecznika BSA, piractwo przynosi szkody nie tylko firmom, ale i budżetowi państwa.

– Budżet zyskałby ok. 130 mln dolarów i przybyłoby ok. 3,5 tys. miejsc pracy, gdyby w Polsce udało się zmniejszyć wskaźnik piractwa komputerowego o 10 proc. – przekonuje Witucki.



Wysokie odszkodowania

  • O odpowiedzialności cywilnej mówi art. 79 prawa autorskiego. Zgodnie z nim producent oprogramowania komputerowego, którego prawa autorskie naruszono, może żądać wydania korzyści uzyskanych przez firmę naruszającą takie prawa, albo zapłaty w podwójnej, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione – potrójnej wysokości stosownego wynagrodzenia.

  • Business Software Alliance zwraca uwagę na konieczność zapoznania pracowników z zasadami korzystania z oprogramowania. W ramach prawidłowego zarządzania programami komputerowymi zaleca się wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za kupno programów, ich instalację oraz za nadzór nad zasobami oprogramowania. Dobrze jest mieć spis wszystkich aplikacji zarejestrowanych na komputerach użytkowników.
  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto