Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polskie firmy mogą otrzymać kredyt z unijną dopłatą na zakup nowoczesnych technologii

Mariusz Urbanke
Tomasz Szczotka (z prawej) i Janusz Trond, szefowie grupy konstrukcyjnej w Avio Polska. fot. Lucjusz Cykarski/arc
Tomasz Szczotka (z prawej) i Janusz Trond, szefowie grupy konstrukcyjnej w Avio Polska. fot. Lucjusz Cykarski/arc
Avio Polska, która działa na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Bielsku-Białej, uzyskała jako jedna z pierwszych w naszym regionie specjalny kredyt technologiczny pozwalający na zakup nowoczesnej ...

Avio Polska, która działa na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Bielsku-Białej, uzyskała jako jedna z pierwszych w naszym regionie specjalny kredyt technologiczny pozwalający na zakup nowoczesnej metody produkcji HSCD niemieckiej firmy Blohm. Technologia HSCD, która powstała zaledwie kilka lat temu, pozwala na podwyższanie jakości wyrobów przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów produkcji.

Wysokie wymagania

- Powołany w 2005 roku Fundusz Kredytu Technologicznego jest jedną z form wsparcia innowacyjnych projektów inwestycyjnych - wyjaśnia Piotr Dmitrowski, specjalista z Banku Gospodarstwa Krajowego. - Jego celem jest zachęcenie przedsiębiorców do inwestycji w nowoczesne technologie poprzez stworzenie kredytobiorcy możliwości uzyskania umorzenia do wartości 50 procent kapitału kredytu pod warunkiem komercjalizacji produktu.

Jak podkreśla Vincenzo Martorana, wiceprezes Avio Polska Sp. z o. o., wymagania stawiane przed firmami starającymi się o kredyt technologicznymi, są bardzo wysokie. - Musieliśmy zobowiązać się, że zakupiona przez nas techonologia zostanie zastosowana bezpośrednio w produkcji, że dzięki niej zwiększy się zatrudnienie w firmie, a całość wyrobów wytworzonych przy pomocy tej technologii trafi do sprzedaży - mówi.

Wszystko na eksport

Z tym ostatnim Avio Polska nie ma problemów, cała produkcja firmy trafia na eksport. Wyroby Avio Polska oraz rozwiązania technologiczne opracowywane przez polskich inżynierów zatrudnionych w firmie są stosowane między innymi w napędach śmigłowców, samolotów Boeing i Airbus, a nawet w napędach rakiet kosmicznych.

Wartość inwestycji, w ramach której zakupiony zostanie nowy park maszynowy, przekracza 6 mln złotych. Jedną czwartą nakładów firma pokryje ze środków własnych, natomiast pozostałą cześć sfinansuje kredyt technologiczny pozyskany z Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Kupujemy nowe technologie - podkreśla Vincenzo Martorana. - Natomiast innowacyjność musi być w nas, wewnątrz naszej firmy. Dlatego bardzo dbamy o to, by nasi pracownicy mieli tę cechę i wykorzystywali ją w codziennym działaniu. Bo innowacyjność to nie jest jakieś odświętne hasło, ale jedyny sposób na dobre funkcjonowanie firmy w dzisiejszych warunkach - dodaje.

Kredyt z unijnym wsparciem

Avio Polska jest częścią włoskiego koncernu, który należy do światowych liderów przemysłu lotniczego. Firma działa w Polsce od 2001 roku. Produkuje części do silników lotniczych oraz posiada centrum projektowe, w którym zatrudnia około 70 polskich inżynierów. - Dzięki rozpoczętej właśnie kolejnej inwestycji w wysokie technologie nasza fabryka w Bielsku-Białej zwiększy swoją zdolność produkcyjną; oceniamy, że zatrudnimy dodatkowo dziesięć do piętnastu osób - mówi Vincenzo Martorana.

Jednocześnie wiceprezes Avio Polska podkreśla, że nowa technologia pozwoli ugruntować pozycję firmy na rynku międzynarodowym, dzięki czemu możliwa jest kooperacja z takimi potentatami jak General Electric.

- BGK podpisał już 48 umów dotyczących kredytu technologicznego, na łączną kwotę 126 mln złotych - dodaje Piotr Dmitrowski. - Pierwsze kredyty zostaną umorzone już w pierwszym kwartale 2007 roku. Przedsiębiorcy mogą liczyć na to, że w najbliższym latach wsparcie ze środków Fundusz Kredytu Technologicznego będzie jeszcze większe. W rządowym Programie Innowacyjna Gospodarka na Fundusz Kredytu Technologicznego przewidziano kwotę około 430 mln euro, które będą pochodzić z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.

Największe projekty
Justyna Romańczyk z KSSE

Do tak dobrego wyniku przyczyniły się także projekty ośmiu firm, które napłynęły pod koniec grudnia ubiegłego roku. Największy projekt planuje Automotive Lighting Polska, firma z grupy Magneti Marelli, która już działa w Sosnowcu. Zamierza ona zainwestować 136,4 mln zł w produkcję reflektorów samochodowych i stworzyć 150 nowych miejsc pracy, zwiększając zatrudnienie do 1042 osób. Bardzo duży projekt planuje też Skotan Ester. Spółka z grupy Skotan zainwestuje 125,5 mln zł w fabrykę komponentów dla biopaliw, która powstanie w Sławkowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto