Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Popularna atrakcja w Turcji znów otwarta dla turystów – jej remont trwał aż 5 lat. Jakich zasad przestrzegać i na co uważać?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY 2.0

Wnętrze meczetu najlepiej zwiedzać w czasie, kiedy nie odbywa się tam modlitwa.
CC BY 2.0 Wnętrze meczetu najlepiej zwiedzać w czasie, kiedy nie odbywa się tam modlitwa. Flickr.com / gags9999 / CC BY 2.0
Ogromna część Polaków co roku obiera Turcję jako wakacyjny kierunek. Podczas wypoczynku w komfortowym kurorcie, warto wygospodarować jeden dzień na wycieczkę do największego miasta kraju, bowiem znana na całym świecie atrakcja Turcji jest znów otwarta dla turystów po 5-letnim remoncie. Jakich zasad należy tam przestrzegać i na co uważać?

Spis treści

Słynna atrakcja Turcji znów otwarta dla zwiedzających

Mowa oczywiście o Błękitnym Meczecie zlokalizowanym w Stambule. Konstrukcja została wzniesiona ponad 400 lat temu i do dziś zachwyca swoim pięknem. Warto zobaczyć ją przede wszystkim dla niesamowitej architektury – szczególnie, że w ciągu ostatnich 5 lat turyści odwiedzający Turcję musieli obejść się smakiem. Kilkuletnie prace remontowe na terenie obiektu wreszcie zostały zakończone, nie warto więc zmarnować takiej okazji podczas tegorocznego wypoczynku.

CC BY-SA 2.0Po 5 latach turyści znów wrócą do Błękitnego Meczetu w Stambule.
CC BY-SA 2.0

Po 5 latach turyści znów wrócą do Błękitnego Meczetu w Stambule. Flickr.com / Benh LIEU SONG / CC BY-SA 2.0

Zwiedzanie Błękitnego Meczetu – jakich zasad przestrzegać i czego unikać?

Chociaż nasze poglądy religijne różnią się od tych, które wyznaje znaczna część obywateli Turcji, chętni do zwiedzania meczetu powinni dostosować się do panujących na jego terenie zasad – dzięki temu odkrywanie ciekawych zakątków kraju powinno przebiegać bezproblemowo. Jak zwiedzać tę znaną atrakcję?

  • przed wejściem do Błękitnego Meczetu należy zdjąć buty, umieścić je w foliowej torbie i zostawić w wyznaczonym miejscu,
  • zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni w dzień zwiedzania zrezygnować z odsłaniającego ciało ubioru. Od przedstawicielek płci pięknej wymaga się zasłonięcia włosów i ramion chustą oraz ubranie długich spodni lub spódnicy. Mężczyzn dotyczą te same zasady, z wyjątkiem zasłonięcia włosów.
  • zakazane jest robienie zdjęć z użyciem lampy błyskowej oraz hałasowanie.

Zwiedzanie Błękitnego Meczetu w Turcji jest darmowe, nie dajcie się nabrać na propozycje wejścia bez kolejki za opłatą. Przy wyjściu z obiektu możecie wpłacić dobrowolną darowiznę, jednak nie jest to konieczne.

Kiedy najlepiej zwiedzić Błękitny Meczet w Stambule?

Jako że jest to przede wszystkim miejsce kultu, Błękitny Meczet najlepiej zwiedzać poza godzinami modlitw – te odbywają pięć razy dziennie. Należy więc odwiedzić to miejsce w godzinach 8:30-11:30, 13-14:30 i 15:30-16:45. Wyjątkiem jest piątek, kiedy wyznawcy religii innej niż islam mogą wejść na teren meczetu dopiero w godzinach popołudniowych. Turyści powinni kierować się do wejścia od strony zachodniej (dawnego Hipodromu, dzisiejszego placu Sułtana Ahmeda).

Skąd ta „kolorowa" nazwa? Wszystko przez... niebieskie kafelki

Mieszkańcy Turcji nie mieli w zwyczaju określać świątyni mianem „Błękitnego Meczetu" – nazwa ta przyjęła się po tym, jak zaczęli używać jej zagraniczni turyści, kojarzący budowlę z niebieskimi kafelkami zdobiącymi orientalne wnętrze. Chociaż można dopatrzeć się na nich też innych kolorów, błękit jest tam zdecydowanie odcieniem dominującym.

Źródło: bluemosque.co

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Popularna atrakcja w Turcji znów otwarta dla turystów – jej remont trwał aż 5 lat. Jakich zasad przestrzegać i na co uważać? - Strona Podróży

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto