Spis treści
Fundacja Las Na Zawsze podjęła kroki zmierzające do ochrony istniejących, dojrzałych lasów, w których nie będzie prowadzona żadna działalność gospodarcza. Lasy te mają być naturalnymi zbiorowiskami leśnymi.
- Myślę, że najważniejsze, co dziś możemy zrobić dla lasów to widzieć ich wartość, rozmawiać o lasach i edukować się wzajemnie o ich nieocenionej roli – mówi Anna Derda, ekspertka ds. komunikacji w Fundacji Las Na Zawsze.
Jak każdy z nas może chronić lasy?
Podstawową kwestią jest to, że w lasach po prostu warto bywać, spacerować, obserwować procesy, które w nich zachodzą i śledzić wszelkie leśne połączenia. Jak tłumaczy nam Anna Derda „las to właśnie taki system połączeń. Im starszy, bardziej różnorodny gatunkowo, tym bogatszy i zdrowszy.”
- Dlatego tak ważne jest, żebyśmy potrafili dostrzec jakie lasy mamy w swoim sąsiedztwie, jakie lasy są najcenniejsze i dlaczego. Jakie drzewa są gatunkami rodzimymi i jak je wspierać. Cała ta wiedza pozwoli nam wiedzieć więcej i uwrażliwić się na sytuację okolicznych lasów – tłumaczy ekspertka.