Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Procent od serca

Beata Sypuła
Ojciec Józef Joniec, szef stowarzyszenia Parafiada.
Ojciec Józef Joniec, szef stowarzyszenia Parafiada.
Od trzech lat każdy kto płaci podatki może przeznaczyć 1 proc. należności na rzecz fiskusa bardziej potrzebującym. Wsparcia potrzebują liczne organizacje pożytku publicznego, które niosą pomoc bliźnim.

Od trzech lat każdy kto płaci podatki może przeznaczyć 1 proc. należności na rzecz fiskusa bardziej potrzebującym. Wsparcia potrzebują liczne organizacje pożytku publicznego, które niosą pomoc bliźnim. Nas to nic nie kosztuje oprócz paru formalności.

Z roku na rok zwiększają się liczba osób zainteresowanych możliwością przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) i kwoty im ofiarowane.

Słyszało o tym w 2006 roku już 90 proc. podatników samodzielnie składających zeznanie podatkowe. Z szansy wspomożenia organizacji pomagających bliźnim skorzystało 13 proc. podatników rozliczających się za 2005 rok. Z badań CBOS wynika, że im lepiej są wykształceni i bardziej zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej, tym częściej deklarują dokonanie tego rodzaju darowizny.

Mamy w czym wybierać

Są już 4284 organizacje pożytku publicznego. Tylko w województwie śląskim jest ich 419. Działają tuż obok nas.

Jedną z nich jest stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, założone w 1992 roku i nawiązujące do pięknej w Polsce tradycji pijarskiej. Działa na rzecz dzieci i młodzieży żyjącej w trudnych warunkach. Dla nich imprezy organizowane przez to stowarzyszenie to nie tylko forma wypoczynku i oderwanie się od szkolnej codzienności, ale przede wszystkim szansa na wszechstronny rozwój, w myśl parafiadowej triady: "Stadion-Teatr-Świątynia".

Międzynarodowa parafiada

Program opiera się na zajęciach sportowo-rekreacyjnych, kulturalno-oświatowych i religijno-formacyjnych. Na co dzień jesteśmy świadkami wielu cennych inicjatyw podejmowanych przez stowarzyszenie w szkołach, klubach sportowych, domach dziecka, świetlicach i ogniskach oraz parafiach. Jedną z głównych form aktywności jest organizowana od 18 lat Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży. Można wesprzeć takie działania, przekazując 1 proc. podatku na konto 76 2030 0045 1110 0000 0002 0950.

- W 2006 roku suma pieniędzy zebranych w akcji 1 procent wyniosła 243.171,60 zł - podaje Renata Wardecka, szefowa promocji i informacji stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza.

Przejrzyste zasady

Co ważne - to przejrzystość rozliczeń finansowych. Na OPP można wpłacić 1 proc. podatku dochodowego, a dowód wpłaty jest dokumentem potwierdzającym jej dokonanie w razie wątpliwości ze strony urzędu skarbowego. Same OPP są zobowiązane do przekazania sprawozdania z działalności oraz finansowego do Krajowego Rejestru Sądowego w ciągu 15 dni od jego zatwierdzenia. Takie sprawozdanie musi być podpisane także przez osobę prowadzącą księgi rachunkowe. Potem jest publikowane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Każdy z nas może szczegółowo zapoznać się z działalnością OPP.

Podatnik może skorzystać z możliwości przekazania 1 proc. podatku w dwojaki sposób:

• wpłacić dowolną kwotę (wysokość wpłaty może być nieograniczona) na rzecz organizacji pożytku publicznego, jednakże wypełniając roczne zeznanie podatkowe może pomniejszyć należny podatek jedynie o 1 proc.;

• wypełnić zeznanie podatkowe i obliczyć kwotę stanowiącą 1 proc. należnego podatku dochodowego, a następnie wpłacić obliczoną kwotę na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

Jak przekazać 1 procent podatku

KROK 1 - WYBIERZ ORGANIZACJĘ

Wybierz jedną lub kilka organizacji pożytku publicznego, którym chcesz przekazać 1 proc. swojego podatku.

Listę zarejestrowanych organizacji pożytku publicznego można znaleźć w:

• ogólnopolskiej bazie sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego

bopp.pozytek.gov.pl/

lub

• wyszukiwarce podmiotów organizacji pożytku publicznego, prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości - Krajowy Rejestr Sądowy

opp.ms.gov.pl/

KROK 2 - SPRAWDŹ DANE ORGANIZACJI

Sprawdź dane organizacji konieczne do dokonania wpłaty:

• dokładna nazwa

• adres

• numer konta bankowego.

Wszystkie informacje można uzyskać również od samych organizacji np. znaleźć na ich stronach internetowych.

KROK 3 - WYPEŁNIJ PIT I OBLICZ 1 PROC. PODATKU

Wypełnij odpowiedni formularz PIT (PIT-36, PIT-37, PIT-28) i ustal wysokość należnego podatku. Oblicz, ile wynosi 1 proc. należnego podatku i wpisz tę kwotę w odpowiednią rubrykę formularza PIT:

• dla PIT-36 jest to pozycja nr 179

• dla PIT-37 jest to pozycja nr 111

• dla PIT-28 jest to pozycja nr 103 - w tym przypadku podatnicy składają roczne zeznanie podatkowe do końca stycznia roku, następującego po roku, za który składane jest zeznanie podatkowe.

Uwaga: Nie składaj zeznania przed dokonaniem wpłaty!

Aktualne formularze PIT dotyczące dochodów (przychodów) uzyskiwanych od dnia 1 stycznia 2006 r. znajdziesz na stronie Ministerstwa Finansów.

KROK 4 - WYPEŁNIJ DOKUMENT WPŁATY

Dokument wpłaty musi zawierać:

• imię i nazwisko wpłacającego

• adres wpłacającego

• kwotę dokonanej wpłaty

• nazwę organizacji, na rzecz której dokonujesz wpłaty

• tytuł wpłaty np. "wpłata 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego".

KROK 5 - DOKONAJ WPŁATY

Obliczoną kwotę wpłać na konto wybranej organizacji, w terminie od dnia 1 maja do 31 grudnia roku podatkowego lub (teraz masz tę możliwość) od 1 stycznia do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym (czyli 2006, za który składamy PIT).

Możesz to zrobić:

• w banku (także internetowym)

• lub na poczcie.

KROK 6 - ODLICZ 1 PROC. OD PODATKU

Od podatku, który masz zapłacić, odejmij obliczoną uprzednio kwotę (krok 3).

Pamiętaj, że wysokość wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego może przekraczać kwotę stanowiącą 1proc. twojego podatku (resztę potraktujesz jako darowiznę), lecz podatek możesz pomniejszyć jedynie o 1 proc. należnego podatku.

KROK 7 - ZŁÓŻ ZEZNANIE

Wypełnione zeznanie złóż do 30 kwietnia w urzędzie skarbowym. Pokwitowanie dokonanej wpłaty zachowaj do ewentualnego wglądu organu podatkowego.

Wydruk danych adresowych organizacji możesz uzyskać z ogólnopolskiej bazy sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego bopp.pozytek.gov.pl/.

KROK 8 - REZULTAT

W przypadku nadpłaty naczelnik urzędu skarbowego dokona zwrotu kwoty stanowiącej 1 proc. podatku. W pozostałych przypadkach podatek podlegający wpłacie do urzędu skarbowego zostanie pomniejszony o wpłatę na rzecz organizacji pożytku publicznego do wysokości 1 proc. podatku należnego.

O czym należy pamiętać

• 1 proc. przekazać mogą jedynie osoby fizyczne płacące podatek dochodowy;

• przekazanie może nastąpić wyłącznie na rzecz zarejestrowanych organizacji pożytku publicznego wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego;

• wpłata powinna nastąpić na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego w terminie 1 stycznia - 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, ale nie później niż do dnia złożenia zeznania.

• zmniejszenia nie stosuje się, jeżeli:

- wpłata nastąpiła na rzecz organizacji pożytku publicznego prowadzącej działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów m.in. przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego i spirytusowego (art. 27d ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych);

- dokonanie wpłaty zostało odliczone od dochodu oraz od przychodu lub podatku na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 27d ust. 4 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych);

• zmniejszeniu może ulec także ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, obliczony i wykazany w zeznaniu rocznym (PIT-28), które składa się w terminie od 1 stycznia do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym (czyli do 31 stycznia 2007 za rok 2006).

Coraz hojniejsi

Według danych z rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, przedstawionych przez Ministerstwo Finansów, zmniejszenia podatku z tytułu wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego (1 proc.) dokonało:

• za 2004 rok ponad 80,3 tys. osób, które przekazały OPP ponad 10,3 mln zł
• za 2005 rok ponad 680,5 tys. osób, które przekazały OPP ponad 41,6 mln zł.

od 16 lat
Wideo

Szutroza - Szlakiem Wielkopolskich Łowisk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto