MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Procent od serca

Beata Sypuła
Wśród śląskich organizacji pożytku publicznego znajdują się hospicjum Cordis  Mysłowicach. Też możemy mu pomóc, ofiarowując część podatku.
Wśród śląskich organizacji pożytku publicznego znajdują się hospicjum Cordis Mysłowicach. Też możemy mu pomóc, ofiarowując część podatku.
To genialne w swej istocie rozwiązanie: my mamy poczucie, że komuś pomagamy, żarłoczny polski fiskus dostaje mniej pieniędzy, mogą one natomiast zostać w naszym mieście czy gminie.

To genialne w swej istocie rozwiązanie: my mamy poczucie, że komuś pomagamy, żarłoczny polski fiskus dostaje mniej pieniędzy, mogą one natomiast zostać w naszym mieście czy gminie.

Dla mieszkańców województwa śląskiego, którzy od lat głoszą, że wypracowany u nas dochód powinien właśnie tutaj pozostać - takie rozwiązanie jest świetną okazją do wcielenia idei w życie. O czym mowa? O 1 procencie podatku należnego państwu, o którego przeznaczeniu możesz zadecydować sam. To tylko Twój wybór, więc nie zmarnuj szansy!

W tym roku - już po raz trzeci - możesz odpisać 1 proc. od kwoty należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Ta ulga podatkowa, wprowadzona w 2004 roku, pozwala nam świadomie zdecydować, komu chcemy oddać część swojego podatku. W przeciwnym razie musimy go oddać państwu.

A po co? Lepiej oddać te pieniądze ludziom dobrej woli. Stowarzyszają się, żeby pomagać innym i bywa nierzadko, że ich organizacje - w bezmiarze potrzeb - cierpią wielką biedę. Przykładem choćby hospicjum w Mysłowicach, które za swoją pomoc bliźnim powinno opływać w dostatek, a jednak wciąż ma problemy wynikające z niedostatku. Jeśli chcemy mu pomóc, możemy ofiarować część podatku. Nie trafi on do przepastnego budżetu państwa, ale wprost do oczekujących pomocy. Nasz grosz może także trafić do strażaków ochotniczo walczących z ogniem w gminie i uczących młodych, że warto żyć dla innych. Możemy pieniądze przeznaczyć dla organizacji zajmującej się sportem na wsi, działających na rzecz niewidomych, bezrobotnych, bezdomnych, udzielających pomocy prawnej ubogim, szerzących kulturę śląską i ratujących zabytki, kupujących protezy dla ofiar wypadków lub pompy dla OŚP. Jednym słowem: ile nieszczęść, ile potrzeb ludzkich, tyle organizacji ludzi dobrej woli, które chcą pomagać. Tylko w województwie śląskim na nasze wsparcie czekają 322 organizacje pożytku publicznego. Nie pozostawiajmy ich samych - z kłopotami ich podopiecznych. Podarujmy im jeden procent od serca.

Banki robią wyjątek

Bank BISE zwolnił od opłat wszystkie wpłaty na rzecz dowolnej organizacji pożytku publicznego. Decyzja ta jest pierwszą w Polsce odpowiedzią na apel do banków i poczty Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Forum Darczyńców. Wpłat bez opłat można dokonywać w śląskich placówkach Banku BISE w Bielsku-Białej, Łaziskach Górnych, Mikołowie i Rybniku.


Zdaniem eksperta
Marek Kłuciński, rzecznik prasowy PKO Banku Polskiego

Chcielibyśmy przypomnieć, że PKO Bank Polski nie pobiera prowizji od wpłat i przelewów dokonywanych na rachunki organizacji charytatywnych, które wcześniej nawiązały z nami współpracę lub zwróciły się do nas z taką prośbą. W pozostałych przypadkach pobierana jest standardowa opłata za dokonanie przelewu lub wpłaty gotówkowej na rachunek prowadzony przez obcy bank, zgodnie z obowiązującą taryfą opłat i prowizji.


Pamiętajmy o szczegółach
Grażyna Szpyrka, naczelnik wydziału podatku dochodowego od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej Izby Skarbowej w Katowicach

Podatek dochodowy wykazany w zeznaniu można zmniejszyć o kwotę wpłaty dokonanej na rzecz organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego. Zmniejszenie nie może przekroczyć 1 proc. wykazanego w zeznaniu podatku dochodowego. Obejmuje wpłaty dokonane od 1 maja do 31 grudnia roku podatkowego oraz od 1 stycznia do dnia złożenia zeznania podatkowego. Wpłata nie może jednak nastąpić później niż do upływu terminu określonego dla złożenia zeznania podatkowego, tj. do 30 kwietnia. Stosuje się zmniejszenie podatku, jeżeli dokonane wpłaty zostały udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego i nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Kwotę zmniejszenia zaokrągla się do pełnych dziesiątek groszy w dół.


Jak to zrobić

  • W przypadku odliczenia na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) musimy wypełnić zeznanie podatkowe sami. Dlatego w swojej firmie musimy wziąć rozliczenie podatku za 2005 rok.
  • Potem należy samemu wypełnić PIT. Podatek dochodowy można zmniejszyć o 1 proc., jeśli na rzecz wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego dokonaliśmy wpłaty między 1 maja 2005 r. a dniem złożenia zeznania za ten rok podatkowy.
  • Komu dać pieniądze

  • Należy wybrać z listy organizacji pożytku publicznego (OPP) jedną (lub więcej organizacji), którą chcemy wesprzeć. Być może już którąś znasz ze swojego gminnego podwórka.

  • Możesz dać jej więcej pieniędzy, ale odliczysz od podatku tylko 1 proc.
  • Ofiaruj z głową

  • Jeżeli wpłacimy 1 proc. na rzecz organizacji, która nie ma statusu pożytku publicznego, ponosimy odpowiedzialność za ten błąd. Mówiąc zwyczajnie: pomniejszenie podatku nam się nie należy, a jeśli mimo to go odliczyliśmy, musimy liczyć się z konsekwencjami. Dlatego tak ważne jest dawanie pieniędzy uprawnionym do tego OPP.

  • Podatnicy, którzy - prowadząc firmę - dokonali wyboru opodatkowania liniowego, nie są uprawnieni do odliczenia
  • 1 proc.

    Grosze w dół

  • Podczas wypełniania rocznego zeznania od kwoty należnego podatku należy wyliczyć 1 proc. Kwotę tę wpisujemy w odpowiednie pola formularza PIT, po zaokrągleniu do dziesiątek groszy w dół, np. 65,57 zł wpisujemy jako 65,50 zł. O tak wyliczoną kwotę pomniejszamy należny podatek.

  • Obliczoną kwotę należy wpłacić przelewem na konto organizacji pożytku publicznego.

  • Na dowodzie wpłaty powinny znaleźć się takie dane jak: imię i nazwisko, adres wpłacającego, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata.

    Jako tytuł wpłaty należy wpisać "1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego".

  • Nie są honorowane wpłaty bezpośrednio do kasy organizacji ani przekazy pocztowe.

  • Pokwitowanie wpłaty należy zachować - przyda się w przypadku wezwania z urzędu skarbowego w związku z naszymi sprawami podatkowymi.

  • Dlaczego warto?

    Dziennik Zachodni rozpoczyna akcję „Procent od serca”. Robimy to z wielu powodów:

  • trzeba wesprzeć tych, którym chce się zrobić coś dla kogoś,
  • nie przepadną cenne inicjatywy społeczne,
  • ta ulga podatkowa daje nam poczucie współuczestnictwa w rozdziale wspólnych pieniędzy,
  • ale na razie tylko 4 proc. Polaków wolało dać pieniądze komuś konkretnemu zamiast fiskusowi,
  • tymczasem jest zbyt wiele biedy wokół nas i rozmaitych potrzeb, które nie zaspokajają liczne organizacje,
  • udaje się pomóc komuś lub wesprzeć coś tylko wtedy, gdy ktoś potrafi zebrać duże pieniądze, ale ta sztuka udaje się nielicznym,
  • państwo zbyt żarłocznie wdziera się do naszych portfeli,
  • w pewnej miejscowości organizowano, jak co roku, bal charytatywny. Ale w tym roku sytuacja finansowa mieszkańców była tak zła, że tylko kilka osób kupiło bilety. Balu nie było, ale czy pomocy też ma nie być?
  • często nie wiemy, na jaki cel idą nasze podatki, możemy to zmienić,
  • zachęca do tego samo państwo, umożliwiając odpis 1 proc. pieniędzy należnych fiskusowi z tytułu podatku,
  • to dobry mechanizm oceny organizacji, bo nam te organizacje służą,
  • unikniemy w tym jednym procencie narzekania, że „my” płacimy gigantyczne podatki, a „oni” robią z nimi, co chcą.
  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto