MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Projektanci ze Śląska podbili Brukselę, ich Micro Look odmieni życie niewidomych

Jacek Bombor
Hanna Pasterny testuje Micro Look  Fot. Zygmunt Wieczorek
Hanna Pasterny testuje Micro Look Fot. Zygmunt Wieczorek
Niewidomi będą mogli bez problemów poruszać się w zatłoczonych sklepach i po ruchliwych ulicach. Umożliwi to wynalazek autorstwa Polaków. Jarosław Kałuski z Tychów i Łukasz Kulczak z Suchej Beskidzkiej właśnie ...

Niewidomi będą mogli bez problemów poruszać się w zatłoczonych sklepach i po ruchliwych ulicach. Umożliwi to wynalazek autorstwa Polaków.

Jarosław Kałuski z Tychów i Łukasz Kulczak z Suchej Beskidzkiej właśnie wrócili ze złotym medalem z Europejskich Targów Wynalazczości w Brukseli "Eureka 2007". Ich pomysł - Micro Look - pozwalający łatwiej poruszać się osobom niewidomym, na przykład podczas zakupów, pokonał 600 innych projektów z całej Europy! - Dostaliśmy złoty medal w kategorii Young Investors oraz srebrny medal Grand Prix targów - nie kryje zadowolenia Łukasz Kulczak.

Wczoraj wynalazcy prezentowali swój projekt w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Towarzyszyła im niewidoma Hanna Pasterny, która w Brukseli prezentowała możliwości systemu.

Na czym polega Micro Look? - Niewidomy posiada telefon komórkowy połączony ze specjalną mikrokamerą, słuchawkami i mikrofonem zainstalowanym na okularach. Dźwięk z mikrofonu i obraz z kamery w czasie rzeczywistym jest przesyłany poprzez telefon do stanowiska e-przewodnika, który widzi na ekranie komputera obraz otoczenia z poziomu okularów niewidomego i słyszy jego głos - wyjaśnia Jarosław Kałuski, jeden z pomysłodawców. - Komunikatami głosowymi i elektronicznymi opisuje niewidomemu najistotniejsze elementy otoczenia, a więc drogę przed nim, przeszkody na drodze. Czyta i przekazuje tekst dokumentów, tablic, map, znaków, metek towarów. - W Brukseli tak mnie chłopcy dobrze prowadzili, że niektórzy goście nie dowierzali, że naprawdę jestem niewidoma - opowiada Hania Pasterny.

Obecnie w Polskim Związku Niewidomych jest zarejestrowanych 70 000 osób, w tym 5 tysięcy jest całkowicie niewidomych. Według Hani, wielu z nich nadal boi się wyjść z domu. - Takie urządzenie pozwoli im przełamać lęk, wyrobi pewność siebie w kontaktach z ludźmi, pozwoli się rozwijać - uważa.

Wynalazek łączy dostępne już na rynku techniki elektroniczne, ale ma atut, który zaważył o sukcesie. To funkcja e-przewodnika.

- W naszym projekcie w tej roli mogłyby być zatrudniane osoby niepełnosprawne, przykute do wózków, które często nie mają żadnego zajęcia, a w tej roli mogłyby się doskonale sprawdzić. I zarabiać na siebie. Wyobrażamy sobie, że chętni do zakupu takiego systemu płaciliby np. miesięczny abonament za możliwość korzystania z niego - wyjaśnia Kulczak.

Kulczak to grafik komputerowy, a Kałuski jest projektantem wzornictwa przemysłowego. Pracują w kilkuosobowym zespole w Studio Calsky Design, który jest zainstalowany w jednej z hal w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Tychach.

- Naszym najważniejszym przedsięwzięciem jest właśnie działająca od czterech lat Strefa Designu Innowacji Integracji. Tam projektujemy urządzenia pomagające osobom niepełnosprawnym i nie jest to działalność komercyjna - wyjaśnia Jarosław Kałuski.

Co ciekawe, w zeszłym roku w listopadzie na Światowych Targach Wynalazczości Eureka w Brukseli ich projekt Micro Busa dla osób niepełnosprawnych został wyróżniony srebrnym medalem w kategorii Young Inventors.

- Chodzi w nim o stworzenie specjalnej linii małych busów, przystosowanych tylko do przewozu osób na wózkach, ze stworzeniem sieci specjalnych przystanków. Namawiam władze województwa, by zainteresowały się tematem. Mam nadzieję, że w przyszłości uda się go wprowadzić w życie - mówi poseł PO Marek Plura (niepełnosprawny, porusza się na wózku elektrycznym), który od początku wspiera działalność strefy. To on zorganizował wczorajszy pokaz Micro Looka. - Żeby urządzenie trafiło do masowej produkcji, trzeba je najpierw pokazać światu. Może się znajdzie inwestor, który zainteresuje się projektem, bo naprawdę jest tego wart - zapewnia poseł Marek Plura.

Tworzą w strefie

Zespół Strefy Designu Innowacji Integracji tworzą: Marcelina Garcarzyk, Hanna Pasterny, Błażej Kałuski, Jarosław Kałuski, Stanisław Kawa, Łukasz Kulczak, Marek Plura, Dariusz Stanaszek. Micro Look to ich wspólny sukces.
- Jako projektanci uważamy, że problemy ludzi niepełnosprawnych są nie po to, by je omijać, lecz po to, by je rozwiązywać - zapewniają młodzi twórcy.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto