Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protesty przeciw zmianom w podatkach

(mu)
Reprezentująca przedsiębiorców Krajowa Izba Gospodarcza z mieszanymi uczuciami przyjęła propozycje resortu finansów dotyczące reformy systemu podatkowego.

Reprezentująca przedsiębiorców Krajowa Izba Gospodarcza z mieszanymi uczuciami przyjęła propozycje resortu finansów dotyczące reformy systemu podatkowego. - Wejście w życie tak wielu zmian powinno być dokonane w sposób bardziej uporządkowany i poprzedzony konsultacjami społecznymi, przeprowadzonymi z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym - podkreśla Andrzeja Arendarski, prezes KIG.

- Projekt ustawy zawiera szereg uregulowań, które znajdują nasze pełne poparcie. Niektóre jednak nie mogą być przez przedsiębiorców zaakceptowane. Ich wejście w życie spowoduje bowiem znaczące utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej i zwiększy jej koszty - dodaje Arendarski.

Za wyjątkowo niekorzystne zmiany proponowane przez resort finansów KIG uznaje wyeliminowane opodatkowania w formie karty podatkowej oraz ryczałtu od podmiotów ewidencjonowanych.

- Coraz więcej absolwentów szkół decyduje się wziąć sprawę "w swoje ręce" i otwiera własną firmę. Nierzadko na taki ruch decydują się również osoby starsze z dużym bagażem doświadczeń, które nie są usatysfakcjonowane swoją dotychczasową pracą - twierdzi Aleksander Kaźmierski, doradca podatkowy. - W obydwu przypadkach pojawiają się obawy i niepewność: "czy poradzę sobie z tym wszystkim? " Wiele osób przed założeniem własnej działalności gospodarczej powstrzymuje strach przed skomplikowanymi rozliczeniami podatkowymi.

Między innymi z tego powodu tak wielu początkujących przedsiębiorców korzysta z uproszczonych form opodatkowania dochodów. - Zgodnie z przepisami ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, z uproszczonej formy opodatkowania mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (z pewnymi wyłączeniami), jak również osoby uzyskujące dochody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także osoby wykonujące wolne zawody i osoby duchowne - wyjaśnia Aleksander Kaźmierski.

W ryczałcie opłacanym przez firmy rzemieślnicze obowiązują dwie stawki - 8,5 proc. od przychodów z działalności usługowej oraz 5,5 proc. z działalności wytwórczej i budowlanej.

Związek Rzemiosła Polskiego zwrócił się do ministra finansów z propozycją utrzymania ryczałtowych form rozliczania. Jest to zdaniem Związku najpopularniejsza forma opodatkowania firm rzemieślniczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto