MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prymas Józef Glemp mówił o współpracy ze służbami bezpieczeństwa

Bartłomiej Romanek
Mszę odprawił prymas Józef Glemp.
Mszę odprawił prymas Józef Glemp.
W pierwszej kolejności powinni być zlustrowani dziennikarze i urzędnicy - powiedział prymas Józef Glemp podczas mszy świętej na Jasnej Górze, która stanowiła jeden z punktów obchodów dziesięciolecia Polskiej Akcji ...

W pierwszej kolejności powinni być zlustrowani dziennikarze i urzędnicy - powiedział prymas Józef Glemp podczas mszy świętej na Jasnej Górze, która stanowiła jeden z punktów obchodów dziesięciolecia Polskiej Akcji Katolickiej. W homilii prymas potępił także legalizację małżeństw zawieranych przez homoseksualistów.

Tylko początek kazania Józefa Glempa dotyczył działalności i zadań stawianych przed Akcją Katolicką w Polsce. Prymas wyraził swój sprzeciw wobec dociekaniu, którzy z księży współpracowali w przeszłości ze służbami bezpieczeństwa PRL-u.

W mediach pojawiła się moda na poszukiwanie księży, byłych współpracowników SB. Uważam, że społecznie jest to nieuzasadnione i niepotrzebne, bo historia pokazuje, iż księża byli grupą społeczną, która najczęściej wykazywała się bohaterstwem. Nadanie temu problematyki ogólnonarodowej jest podpadające! Jest to podważanie zaufania do tych, którzy służą Bogu i ludziom. Kościół chce, żeby prawda wyszła na jaw, nie chce niczego ukrywać, ale w pierwszej kolejności powinni być sprawdzeni urzędnicy i dziennikarze, którzy wówczas pracowali. Potrzeba do tego cierpliwości, ogromnego rozsądku i zrozumienia - powiedział Józef Glemp.

Prymas apelował także o zachowanie świętości związku małżeńskiego. - Młodzi ludzie coraz rzadziej wstępują w związek małżeński. Coraz głośniejsze są natomiast postulaty równouprawnienia związków homoseksualnych. Coraz więcej jest osób, które chcą legalizacji takich związków. To niepokojące objawy, bo małżeństwo jest fundamentem rodziny - stwierdził Glemp.

Msza święta koncelebrowana przez prymasa Polski była jednym z punktów obchodów jubileuszu odrodzenia Polskiej Akcji Katolickiej. Po mszy w Sali Papieskiej odbyła się konferencja, podczas której wręczono Medale Zasługi Akcji Katolickiej "Za dzieło apostolstwa". Otrzymali je: prymas Józef Glemp, biskup Piotr Jarecki, biskup Edward Frankowski, prałat Stefan Schudy, Jan Stefanek, Krystyna Mochlińska, Paola Bignardi (prezes Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej) oraz Krzysztof Kalinowski. Wieczorem w Filharmonii Częstochowskiej specjalnie dla członków Akacji Katolickiej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Uroczystości zakończył apel jasnogórski.

Akcja Katolicka ma 10 lat

Polska Akcja Katolicka powstała w latach 30. ubiegłego stulecia. Jej działalność przerwały działania wojenne. Później jej reaktywację skutecznie torpedowały władze PRL-u. Utworzono natomiast w Londynie Instytut Polskiej Akcji Katolickiej, której wieloletnim prezesem

była Krystyna Mochlińska. Przywrócenie Polskiej Akcji Katolickiej postulował Jan Paweł II. Po dwuletnich staraniach, w 1996 roku dekretem Akcję Katolicką powołał ponownie prymas Polski, Józef Glemp. Obecnie członkami akcji w całej Polsce jest 50 tysięcy osób.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto