MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Punkty karne 2023. Co z kierowcami ukaranymi przed zmianą przepisów? Duże zaskoczenie

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Duże zmiany w punktach karnych zaczęły obowiązywać od 17 września 2023 roku.
Duże zmiany w punktach karnych zaczęły obowiązywać od 17 września 2023 roku. Lucyna Nenow / Polska Press
17 września 2023 roku weszły w życie przepisy, na podstawie których ponownie punkty karne kasowane są po roku, a nie po dwóch latach. Co z kierowcami ukaranymi wcześniej?

17 września 2023 roku weszły w życie zmiany zgodnie z którym informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji mają być usuwane po roku, a nie dwóch latach od momentu opłacenia mandatu. Dodatkowo powracają kursy redukujące punkty.

Przypomnijmy, że wcześniej punkty karne kasowane były właśnie po roku (od momentu przyznania). To od 17 września 2022 roku wprowadzono dwuletni okres i czas zaczęto liczyć nie od momentu przyznania, ale opłacenia mandatu.

Jeszcze przed wejście w życie nowych, tegorocznych regulacji, cytowany przez media Jerzy Polaczek, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury tłumaczył: "Jeśli chodzi o tych kierowców, którzy popełnili wykroczenia w dotychczasowym stanie prawnym, to tutaj nic się nie zmienia. Ich obowiązuje okres dwuletni i kropka. Prawo nie działa wstecz".

Zaczęły do nas docierać sygnały, że nastąpiła jednak zmiana. Informację o tym jaki okres obowiązywania punktów karnych dotyczy kierowców ukaranych przed 17 września 2023 potwierdziliśmy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Te kwestie regulują przepisy art. 17. ustawy o zmianie ustawy – prawo o ruchu drogowym (…), które weszły w życie 17 września 2023 r. Zgodnie z ustawą punkty za naruszenie przepisów ruchu drogowego, które wpisano do ewidencji, usuwa się po upływie 1. roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia wydanego w sprawie o naruszenie. Osobie, której naliczono punkty karne przed 17 września, zostaną usunięte po roku – licząc od dnia naruszenia – o ile osoba uiści grzywnę - poinformował redakcję Motofaktów Wydział Prasowy MSWiA.

Zgodnie z uzyskanymi informacjami, bez względu na to kiedy punkty zostały przyznane, ważne są przez rok. Potwierdza to także w rozmowie z Motofakty.pl Komenda Główna Policji.

Stanowisko Biura Ruchu Drogowego KGP w sprawie punktów karnych za wykroczenia popełnione przed 17 września 2023 roku

Nadkom. Robert Opas, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji

Zgodnie z art. 17 ust. 2 i 3 Ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 poz. 2328 z późn. zm.) punkty w ewidencji kierujących pojazdami naruszającymi przepisy ruchu drogowego są usuwane po upływie roku od uprawomocnienia się rozstrzygnięcia, a w przypadku gdy za naruszenie nałożono grzywnę w drodze mandatu karnego stanowiącą dochód budżetu państwa lub gdy grzywnę nałożył organ Inspekcji Transportu Drogowego, punkty przypisane temu naruszeniu usuwa się z ewidencji po upływie roku od daty uiszczenia grzywny za naruszenie.

Należy podkreślić, że ustawa Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 poz. 1123) nowelizująca powyższe przepisy, która weszła w życie 17 września 2023 r. nie wskazuje odrębnego trybu postępowania dla naruszeń popełnionych przed tą datą, ani też nie wprowadza przepisów przejściowych w zakresie tego zagadnienia.

W związku z powyższym punkty przyznane za naruszenia popełnione przed 17 września 2023 r. będą usuwane po roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia lub uiszczenia grzywny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Punkty karne 2023. Co z kierowcami ukaranymi przed zmianą przepisów? Duże zaskoczenie - Motofakty

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto