MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Punkty karne 2023. Jakie zmiany od 17 września? Krótszy czas ważności i powrót kursów redukujących

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
17 września 2023 roku weszły w życie zmiany zgodnie z którym informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji mają być usuwane po roku, a nie dwóch latach od momentu opłacenia mandatu.
17 września 2023 roku weszły w życie zmiany zgodnie z którym informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji mają być usuwane po roku, a nie dwóch latach od momentu opłacenia mandatu. Fot. Tomasz Hołod
17 września 2023 roku weszły w życie przepisy, na podstawie których ponownie punkty karne kasowane są po roku. Przywrócone zostały również szkolenia, dzięki którym można zredukować liczbę tych punktów.

Spis treści

Kiedy skasują się punkty karne?

17 września 2023 roku weszły w życie zmiany zgodnie z którym informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji mają być usuwane po roku, a nie dwóch latach od momentu opłacenia mandatu. To jedna ze zmian. Wprowadza ją ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw

Przypomnijmy, że wcześniej punkty karne kasowane były właśnie po roku (od momentu przyznania). To od 17 września 2022 roku wprowadzono dwuletni okres i czas zaczęto liczyć nie od momentu przyznania, ale opłacenia mandatu.

Co z kierowcami, którzy otrzymali punkty przed 17 września 2023 roku?

Po roku skasują się punkty za przewinienia popełnione od dnia 17 września 2023 roku. Punkty przyznane do 16 września 2023 roku, na koncie kierowcy zostaną przypisana na dwa lata od dnia opłacenia mandatu.

Kursy redukujące punkty karne

Druga nowość to powrót kursów redukujących punkty karne. Będzie można wziąć udział w odpłatnych szkoleniach pozwalających raz na pół roku na zredukowanie sześciu najstarszych punktów karnych. Skorzystają z tego kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy od co najmniej roku.

Określono, że szkolenia ma składać się z 8 godzin wykładów z zaznaczeniem, że jedna godzina szkolenia równa się 45 minutom. Do tego dochodzi ćwiczenie praktyczne (awaryjne hamowanie), a całe szkolenie będzie realizowane w ciągu jednego dnia.

Szkolenie będzie prowadzone przez policjanta z komórki ruchu drogowego lub przez inną osobę posiadającą wiedzę specjalistyczną z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, przez psychologa transportu oraz przez egzaminatora osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami lub zatrudnioną przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego osobę posiadającą uprawnienia instruktora nauki jazdy lub instruktora techniki jazdy.

W jednym szkoleniu będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 15 osób. Co ważne nie będą odejmowane punkty przypisane naruszeniu, za które nałożono w drodze mandatu karnego grzywnę, jeżeli do dnia przedstawienia zaświadczenia o odbyciu szkolenia nie została ona uiszczona.

"Nowy program szkolenia kierujących został przebudowany. Wydłużono o dwie godziny czas jego trwania, dodano ćwiczenie praktyczne (awaryjne hamowanie), a także zmieniono treści poszczególnych bloków szkolenia, co w konsekwencji powinno przyczynić się lepszego edukowania kierujących naruszających przepisy ruchu drogowego, a w konsekwencji większego ich zdyscyplinowania" - wskazało MSWiA w ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu.

Każdy ośrodek samodzielnie wyznaczy cenę za kurs redukujący. Przykładowo w Warszawie jest to 1000 zł.

Limit punktów karnych

Obecnie limit dla kierowców posiadających uprawnienia dłużej jak rok wynosi 24 punkty. Tutaj nic się nie zmienia. Po uzyskaniu takiej liczby kierowcy zostaje odebrane prawo jazdy. Aby je odzyskać należy przejść badania psychologiczne oraz wziąć udział w egzaminie sprawdzającym. Kierujących posiadających prawo jazdy krócej niż rok, obowiązuje limit 20 punktów karnych. W tym przypadku, po jego przekroczeniu, uprawnienia zostaną cofnięte.

Punkty karne. Co się dzieje po przekroczeniu limitu?

Tutaj projekt nie zawiera zmian. Po uzyskaniu więcej niż 24 punktów (w przypadku kierowców ze stażem dłuższym niż rok), kierujący otrzymuje skierowanie na badanie psychologiczne oraz ponowny egzamin sprawdzający kwalifikacje kierowcy. To taki sam egzamin, który zdają kandydaci na kierowcę. Zaliczyć trzeba część teoretyczną, a następnie praktyczną. Nie musi odbywać kursu. Jeśli ktoś posiadał kilka kategorii prawa jazdy, traci je niezależnie od tego jakim pojazdem kierował w momencie przekroczenia limitu. Jeżeli zatem kierowca posiadał kategorię A, B i C, straci je wszystkie.

Jeśli kierowca zaliczy pozytywnie egzamin i spotkanie z psychologiem, odzyskuje uprawnienia. Jeśli nie zda egzaminu, wtedy konieczne będzie przejście całego kursu, a następnie zaliczenie egzaminów.

Wprowadzony ma zostać mechanizm, dzięki któremu zatrzymane prawo jazdy będzie automatycznie zwracane, bez konieczności składania wniosku.

W przypadku kierujących posiadających prawo jazdy krócej niż rok i limit 20 punktów karnych, konsekwencje wyciągane są kiedy zdobywamy minimum 21 punktów, czyli przekraczamy limit. W ich przypadku starosta wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień. Oznacza to ponowne przejście całej procedury ubiegania się o prawa jazdy. Najpierw konieczny jest kurs, później zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Punkty karne. Jak sprawdzić ile punktów posiadamy?

Jeśli kierowca chce sprawdzić ile posiada punktów karnych, może zapytać o nie w komisariacie policji lub – za pomocą usługi systemu CEPiK2.0 – uzyskać dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

od 7 lat
Wideo

Zlot Cadillaców Inowrocław 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto