MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Punkty karne. Zmiany od 1 lipca 2023? Motofakty.pl dementują nieprawdziwe informacje

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Początkowo nowe przepisy miały zacząć obowiązywać od 17 września 2023 roku. Następnie w mediach pojawił się termin 1 lipca 2023 roku.
Początkowo nowe przepisy miały zacząć obowiązywać od 17 września 2023 roku. Następnie w mediach pojawił się termin 1 lipca 2023 roku. Bartosz Frydrych
Część mediów podaje, że od 1 lipca 2023 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące punktów karnych. Chodzi m.in. o skrócenie ich terminu ważności z dwóch lat do roku i powrót kursów redukujących. Z informacji jakie uzyskaliśmy - od dziś nic się nie zmienia.

Spis treści

Kiedy przepisy wchodzą w życie?

Początkowo nowe przepisy miały zacząć obowiązywać od 17 września 2023 roku. Następnie w mediach pojawił się termin 1 lipca 2023 roku. Część mediów nadal informuje, że od 1 lipca kierowców obowiązują zmiany w punktach karnych.

Jak jest w rzeczywistości?

- Zmiany w punktach karnych wchodzą w życie od 17 września 2023 roku - ucina spekulacje w rozmowie z Motofakty.pl nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Informacja, że punkty karne od 1 lipca 2023 roku kasują się wcześniej i powracają kursy redukujące to fake news.

Jeśli ktoś otrzyma punkty karne przed 17 września 2023 roku, to pozostaną one na jego koncie przez dwa lata. Nic też nie zmienia się w samym taryfikatorze. Jeśli termin 17 wrześnie ulegnie zmianie - będziemy informować.

Co zatem zmieni się we wrześniu 2023?

Kiedy skasują się punkty karne?

Nowe przepisy przywracają sytuację prawną sprzed 2022 r. jeśli chodzi o okres ważności punktów karnych. Regulacja wprowadza przepis, zgodnie z którym informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji mają być usuwane po roku, a nie dwóch latach. Przywrócony zostanie mechanizm, zgodnie z którym zatrzymane prawo jazdy - po okresie, na który zostało zatrzymane - będzie automatycznie zwracane, bez konieczności składania wniosku.

Co z kursami redukującymi punkty?

Będzie można wziąć udział w odpłatnych szkoleniach pozwalających raz na pół roku na zredukowanie sześciu punktów karnych. Skorzystają z tego kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy od co najmniej roku. Przypomnijmy, że obecnie nie ma takiej możliwości.

Limit punktów karnych

Obecnie limit dla kierowców posiadających uprawnienia dłużej jak rok wynosi 24 punkty. Tutaj nic się nie zmienia. Po uzyskaniu takiej liczby kierowcy zostaje odebrane prawo jazdy. Aby je odzyskać należy przejść badania psychologiczne oraz wziąć udział w egzaminie sprawdzającym. Kierujących posiadających prawo jazdy krócej niż rok, obowiązuje limit 20 punktów karnych. W tym przypadku, po jego przekroczeniu, uprawnienia zostaną cofnięte.

od 7 lat
Wideo

Zlot Cadillaców Inowrocław 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Punkty karne. Zmiany od 1 lipca 2023? Motofakty.pl dementują nieprawdziwe informacje - Motofakty

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto