MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rachunki za ogrzewanie mogą nas uderzyć po kieszeni

Michał Tabaka
Tej zimy wszyscy odkręcali termostaty do oporu. Przyjdzie za to zapłacić słony rachunek.
Tej zimy wszyscy odkręcali termostaty do oporu. Przyjdzie za to zapłacić słony rachunek.
Synoptycy nie mają wątpliwości: obecna zima jest jedną z najbardziej uciążliwych w ciągu kilkudziesięciu lat. Tak pod względem utrzymywania się śniegu, jak i niskich temperatur.

Synoptycy nie mają wątpliwości: obecna zima jest jedną z najbardziej uciążliwych w ciągu kilkudziesięciu lat. Tak pod względem utrzymywania się śniegu, jak i niskich temperatur.

- Ciągle aktualnym rekordem zimna jest odnotowana pod koniec lat dwudziestych ubiegłego stulecia temperatura -40,8 st. Celsjusza w okolicach Żywca i Olkusza. Ale w tym roku też mróz dał o sobie znać. W bieszczadzkich Stuposianach odnotowano -35 st. Celsjusza - mówi profesor Tadeusz Niedźwiedź, kierownik Katedry Klimatologicznej na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Tak sroga zima ma spory wpływ na ciepło w mieszkaniach. - Rzeczywiście, aura jest czynnikiem w dużym stopniu wpływającym na sprzedaż ciepła - przyznaje Marek Kempka, główny specjalista ds. obrotu ciepłem w katowickim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej.

Chcąc przynajmniej we własnym domu nie szczękać zębami z zimna podkręcamy kaloryfery na tyle, na ile się da lub też wydajemy krocie na kolejne tony węgla. W grudniu jeszcze nie było tak źle. - Plan ciepłowniczy został wykonany tylko w 93 procentach - mówi Wanda Rajman, rzecznik PEC w Katowicach.

Rozgrzane do czerwoności

W tym roku było już znacznie gorzej. Kolejne ataki zimy i zamontowane prawie na wszystkich kaloryferach podzielniki ciepła oceniające indywidualny pobór rozgrzały się do czerwoności. - Pracuję w firmie od 7 lat i czegoś takiego nie pamiętam - nie ma wątpliwości Marek Kempka. - W styczniu przekroczyliśmy nasz plan o 22 procenty.

A warto wiedzieć, że przy takich obliczeniach bierze się pod uwagę średnią z 5 ostatnich lat. Jednak tegoroczny styczeń i tak był rekordowy w tym długoletnim zestawieniu. Już teraz wiadomo - chociaż nie ma jeszcze oficjalnych obliczeń - że i luty 2006 roku należał do najmroźniejszych. Nieoficjalnie mówi się, że sprzedaż ciepła wzrosła w tym okresie aż o 30 procent. W marcu ma być podobnie. Zwłaszcza że według meteorologów mamy do czynienia z jednym z najzimniejszych marców po 1945 roku.

W spółdzielniach mieszkaniowych też wzięto się ostro do liczenia. I z tych rachunków dla lokatorów nic dobrego niestety nie wynika. - Mamy już stosowne kalkulacje - nie kryje Wiesław Polański, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Górnik". - Wychodzi nam, że będziemy w przyszłych czynszach pobierać indywidualne zaliczki o 15 procent wyższe niż do tej pory. Oczywiście ta opłata nie jest zależna od nas, tylko od dostawcy ciepła. Nasze obliczenia dotyczą posiadaczy podzielników ciepła. U innych lokatorów wchodzi opłata zryczałtowana, która jeszcze bardziej wzrośnie.

Złowróżbne rachunki

- To jest dramat - uważa Zbigniew Lekston, wiceprezes Siemianowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Przy porównaniu sprzedaży ciepła w styczniu tego roku ze styczniem roku poprzedniego tylko w osiedlu "Węzłowiec" wyszedł nam wzrost aż o 50 procent.

Na innych siemianowickich osiedlach o wiele lepiej nie jest. Najmniejszy wzrost zużycia ciepła to 30 procent. A to wszystko odbije się na wysokości przyszłych czynszów, które - to już przesądzone - mocno podskoczą w górę. Na ten finansowy szok jeszcze poczekamy. Najpierw z końcem standardowego okresu grzewczego (ostatniego kwietnia) czynsze zmniejszą się, uszczuplone właśnie o opłatę za ogrzewanie. Ale już od października (początek okresu grzewczego) dojdzie rekordowa stawka - za zużycie przez pierwsze trzy miesiące tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto