Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rady na ostatni moment

Mariusz Urbanke
W urzędach skarbowych tłok. Na zdjęciu: w katowickim Urzędzie Skarbowym przy ul. Żwirki i Wigury swój PIT oddaje Elżbieta Misztal.
W urzędach skarbowych tłok. Na zdjęciu: w katowickim Urzędzie Skarbowym przy ul. Żwirki i Wigury swój PIT oddaje Elżbieta Misztal.
Zostały nam raptem trzy dni, żeby rozliczyć się w terminie z podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 rok. Na szczęście urzędy mają pracować dłużej.

Zostały nam raptem trzy dni, żeby rozliczyć się w terminie z podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 rok. Na szczęście urzędy mają pracować dłużej. – Wszystkie urzędy skarbowe w województwie śląskim będą czynne w sobotę 30 kwietnia w godzinach pracy urzędu albo w czasie wyznaczonym przez naczelnika danego urzędu skarbowego – informuje rzeczniczka Izby Skarbowej w Katowicach, Grażyna Piechota. – Zeznania podatkowe będzie można złożyć także w poniedziałek 2 maja, w tym dniu urzędy będą czynne w normalnych godzinach pracy – dodaje.

Niektórzy naczelnicy zdecydowali nawet, że już po zamknięciu urzędu wystawią kosze lub urny na zeznania tych podatników, którzy się spóźnią. Zgodnie z przepisami, termin składania zeznań mija bowiem dopiero w poniedziałek, 2 maja o godz. 24. Co prawda co roku zeznania podatkowe trzeba złożyć do 30 kwietnia, ale ponieważ w tym roku dzień ten wypada w sobotę – czyli dzień ustawowo wolny od pracy – dlatego PIT-y można składać aż do poniedziałku, 2 maja.

Nie radzimy jednak czekać na ostatni moment. Nawet, gdy urząd dyżuruje do północy, to kasa urzędu czynna jest znacznie krócej – zwykle do godziny 17-18. Jeśli więc musimy dopłacić fiskusowi, to weźmy to pod uwagę, lub liczmy się z tym, że trzeba będzie późnym wieczorem szukać czynnej poczty albo banku.

Jeśli nie masz jeszcze formularza podatkowego, to możesz go wydrukować z Internetu – na przykład ze strony Izby Skarbowej w Katowicach: www.isnet.katowice.pl. W Internecie dostępne są też programy ułatwiające wypełnienie zeznania podatkowego.

Pocztą też można
Możesz też udać się do któregoś z biur podatkowych, gdzie nie tylko dadzą formularz zeznania, ale i za niewielką opłatą – od 50 do 150 zł, w zależności od stopnia skomplikowania danego rozliczenia – wypełnią PIT.
Pamiętaj jednak, że biuro nie odpowiada przed fiskusem za ewentualne błędy w zeznaniu! To podatnik składa podpis na formularzu PIT i on ponosi wszelkie konsekwencje.

Warto skopiować PIT-a, żeby mieć w domu dokument, który się przyda w razie konieczności sprawdzenia ulg podatkowych czy naniesienia korekty. Na kopii możemy wziąć potwierdzenie złożenia w terminie zeznania w urzędzie skarbowym (data, pieczątka i wyraźny podpis urzędnika). Niektóre urzędy wydają też zaświadczenia o złożeniu zeznania.

Jeśli wysyłamy zeznanie pocztą – uwaga! w tym przypadku liczy się data stempla pocztowego – to koniecznie nadajmy je listem poleconym, choć to dodatkowy koszt. Dowód nadania listu będzie bowiem jednocześnie dowodem rozliczenia się w terminie z fiskusem.

Często podatnicy tłumaczą się, że nie mogli rozliczyć się w terminie, ponieważ nie posiadali odpowiednich dokumentów. Niestety, nie jest to wystarczające tłumaczenie.

Korekta – nie jest trudna
Nawet jeśli nie posiadamy informacji o zarobkach z zakładu pracy, trzeba wypełnić PIT w oparciu o posiadane dokumenty – umowę lub dowody wypłat z kasy. Natomiast w momencie, gdy uzyska się w końcu informacje od pracodawcy, można ewentualnie skorygować zeznanie.

Złożenie korekty nie jest trudne. Wystarczy prawidłowo wypełnić deklarację z zaznaczeniem na formularzu, że mamy do czynienia z korektą. Zgodnie z art. 81 ordynacji podatkowej korekta musi być złożona wraz z pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

Obowiązująca ordynacja podatkowa mówi, że każdy przypadek korekty deklaracji może być badany przez urząd skarbowy z punktu widzenia znamion popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. Ordynacja zniosła też gwarancję niekaralności w razie popełnienia błędu w deklaracji podatkowej. Jednak zdaniem resortu finansów, jeżeli zostanie zastosowany tzw. czynny żal, nie będzie wszczynane postępowanie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

Czas na poprawienie zeznania podatkowego za 2004 r. mamy nawet do końca... 2010 roku. Pamiętajmy jednak – jeśli pomyliliśmy się na niekorzyść fiskusa, korektę należy złożyć jak najszybciej. Wtedy zapłacimy mniejsze karne odsetki i możemy uniknąć postępowania karno-skarbowego.
Urząd skarbowy ma aż 5 lat na sprawdzenie rzetelności naszego zeznania podatkowego.

Pilnuj dokumentów
Trzeba więc pamiętać o archiwizowaniu wszystkich dokumentów związanych z rozliczeniem rocznym:

  • formularza PIT (jeśli składaliśmy PIT w urzędzie, należy wziąć na kopii potwierdzenie, a jeśli wysłaliśmy pocztą – musimy mieć dowód nadania);
  • informacji o dochodach;
  • rachunków i innych dokumentów poświadczających wydatki związane z ulgami podatkowymi.




    Pamiętaj!
    Nie można składać zeznania podatkowego po terminie, ponieważ grożą za to nie tylko konsekwencje prawne, ale i finansowe, czyli konieczność zapłaty karnych odsetek – jeśli podatnik musi dokonać dopłaty.

    W przypadku podatników rozliczających się wspólnie z małżonkiem lub osób samotnie wychowujących dzieci, które chcą się z nimi rozliczyć, konsekwencje spóźnionego zeznania są jeszcze bardziej dotkliwe. Jeśli bowiem małżonkowie złożą zeznanie roczne po terminie, wówczas oprócz możliwej kary za nieterminowe złożenie zeznania rocznego i zapłaty odsetek ustawowych –jeśli nie został w terminie zapłacony podatek – tracą również prawo do wspólnego opodatkowania się.

    Pamiętaj!
    Zobowiązania podatkowe przedawniają się z upływem 5 lat licząc od końca roku, w którym upływa termin płatności podatku.

    Żeby uzmysłowić wszystkim, jak długo trzeba przetrzymywać dokumenty podatkowe powiedzmy tylko, że wszystkie rachunki, zaświadczenia i inne dokumenty związane z rozliczeniem za 2004 rok trzeba zachować aż do końca 2010 roku.
  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto