MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking Eko Gmina Województwa Śląskiego rozstrzygnięty! Oto wzorowe gminy z naszego regionu, które dbają o środowisko

Monika Krężel
Monika Krężel
Wideo
od 16 lat
Specjalną galą, zorganizowaną w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, zakończyliśmy Ranking Eko Gmina Województwa Śląskiego, w którym wyróżniliśmy gminy i powiaty dbające o środowisko. Z tych samorządów warto brać przykład!

Zawsze warto promować tych, którzy są eko, troszczą się o przyrodę, środowisko i czyste powietrze. Dlatego „Dziennik Zachodni” postanowił wyróżnić samorządy, które zrealizowały najciekawsze projekty wpływające na poprawę jakości środowiska i świadomość ekologiczną mieszkańców.

- To cenna inicjatywa, która pokazuje dobre praktyki w zakresie ochrony środowiska - mówił o naszym rankingu Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. - Działania gmin i powiatów są bardzo szerokie, warto je pokazywać i się nimi chwalić. Wiele z nich jest finansowanych przez nasz Fundusz, a zainteresowanie programami jest ogromne. Od 2018 roku, gdy ruszył program „Czyste Powietrze”, w naszym regionie złożono blisko 100 tysięcy wniosków, najwięcej w kraju. Co ciekawe, aż połowa wniosków jest składana za pośrednictwem gmin - dodał.

- Dzięki samorządom mamy ekologiczne sukcesy - zwrócił uwagę Dariusz Kołacz, prezes śląskiego oddziału Polska Press. - Takie konkursy będziemy kontynuować - zapewnił.

- Śląsk z racji silnego przemysłu był postrzegany jako region, któremu nie po drodze z ekologią, ale to się już zmienia. Inwestycje ekologiczne to inwestycje w zdrowie. One zostaną na lata i będą służyć następnym pokoleniom - dodał Bartłomiej Romanek, zastępca redaktora naczelnego „Dziennika Zachodniego”.

W jakim regionie żyjemy?

Podsumowaniu ranking towarzyszyła specjalna debata „Jaki jest stan środowiska w województwie śląskim?”. Nasi eksperci dyskutowali o inwestycjach ekologicznych, ochronie środowiska, a także o tym, co można więcej zrobić, by nasz region był jeszcze bardziej zielony.

- W tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach obchodzi 30-lecie założenia. Zawsze podkreślam, że jego historia pokrywa się z transformacją gospodarczą naszego regionu. Dzisiaj głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza nie jest już przemysł ciężki, problemem jest niska emisja pochodząca z prywatnych domów. Na tym polu możemy mówić o odnoszeniu sukcesów. Przykładowo. Zanim wszedł w życie program „Czyste Powietrze”, WFOŚiGW finansował wymianę około 2000 kopciuchów rocznie, a dzisiaj wpływa do nas około 500 – 600 wniosków tygodniowo - tłumaczył Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

- Dzisiaj nie ma gminy na terenie województwa śląskiego, na terenie której nie prowadzono by działań z naszym dofinansowaniem. Projektów i programów jest bardzo wiele, w tym tych dotyczących ochrony przyrody, powietrza, oczyszczania ścieków. Zwróćmy uwagę na te ostatnie. Pomagamy nie tylko przy dużych, sieciowych inwestycjach w aglomeracji, ale także tam, gdzie nie ma możliwości zbudowania sieci. Program finansowania przydomowych oczyszczalni ścieków spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. I to do tego stopnia, że w tym roku przeznaczyliśmy na niego cztery razy więcej środków, chodziło tutaj o 4 miliony złotych. Jednak już po dwóch miesiącach program został zamknięty, bo znowu mieliśmy ogromne zainteresowanie - mówił.

O tym, że gospodarowanie wodą jest kluczowe dla ochrony środowiska mówił z kolei Sławomir Jankowski, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach, dyrektor Linii Biznesowej w Grupie Veolia.

- Polska jest pustynią, jeśli chodzi o wodę pitną, mniej jej przypada na jednego mieszkańca niż w Egipcie. Dlatego edukacja jest tutaj niezmiernie ważna - tłumaczył prezes Sławomir Jankowski. - Veolia promuje odnawianie zasobów świata. Jak zmarnujemy zasoby, to nikt z nich nie skorzysta. Dzisiaj trochę źle gospodarujemy wodą, nie pamiętamy o tym, że woda deszczowa jest idealna do podlewania, a w miastach panuje betonoza – wyliczał.

Niewiele osób wie, jak świetnym rozwiązaniem są przydomowe biologiczne oczyszczanie ścieków.

- One mogą oczyszczać ściek do 98 – 99 procent, a wodę można wykorzystać do podlewania ogródka - tłumaczył Wojciech Kołodziejczyk, ekspert z branży przydomowych oczyszczalni ścieków, przedstawiciel firmy EKO-BIO Oczyszczalnie. - Na własnym terenie utylizujemy ściek, który produkujemy. Warto tez podkreślić, jaka jest różnica między szambem a biologiczną oczyszczalnią. Otóż szambo to mniejszy wydatek przy jego zakładaniu, ale duże koszty eksploatacji. Z kolei przy oczyszczalniach mamy większe koszty instalacji, ale niewielkie koszty eksploatacji. Roczny koszt przydomowej oczyszczalni, gdzie w skład gospodarstwa domowego wchodzi pięć osób, wynosi 350 złotych - dodał.

- Przyszłość to gospodarka obiegu zamkniętego, nowoczesne i przyjazne dla środowiska rozwiązania technologiczne. Trzeba się także przygotować do zmian klimatycznych i w odpowiedni sposób przed nimi zabezpieczyć - podsumował debatę prezes Tomasz Bednarek.

Brawa dla najlepszych!

Ranking "Dziennika Zachodniego" najbardziej ekologicznych gmin województwa śląskiego przygotowaliśmy w kilku w kategoriach:
1. Edu Gmina – najciekawsze, najlepsze projekty promujące edukację i profilaktykę ekologiczną.
Pierwsze miejsce zdobyła gmina Racibórz za projekt "Co mówi las?" - ścieżka przyrodnicza w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Drugie gmina Kalety za organizację konferencji ekologicznych z zakresu edukacji mykologicznej, a trzecie gmina Będzin za projekt „Zielony Będzin – stop suszy!” (stworzenie ścieżki ekologicznej uświadamiającej mieszkańców, jak ważnym surowcem jest woda oraz jak istotne jest przeciwdziałanie skutkom suszy).

2. Eko Gmina – gmina najskuteczniej walcząca z azbestem. Pierwsze miejsce wywalczyła gmina Irządze za usuwanie wyrobów zawierających azbest. Drugie gmina Żarnowiec za transport i utylizację odpadów zawierających azbest, a trzecie gmina Lelów za
demontaż, transport i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest z budynków stanowiących własność osób fizycznych.

3. Gmina OZE – gmina skutecznie wykorzystująca odnawialne źródła energii i dążąca do samowystarczalności energetycznej. O kolejności zdecydował wskaźnik wydatków na pompy ciepła i fotowoltaikę w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Zwyciężyła gmina Opatów, drugie miejsce gmina Krzepice, a trzecie gmina Krzanowice.

4. Zielona Gmina – gmina wyróżniająca się troską o bioróżnorodność i rewitalizację parków. Zwyciężyła gmina Tarnowskie Góry (wyróżnienie zostało przyznane za troskę o zabytkowe parki, systematyczne prace nad zachowaniem zróżnicowanych form i gatunków leśnych oraz jednego z najstarszych drzewostanów na Górnym Śląsku). Drugie miejsce zdobyła gmina Ogrodzieniec za oczyszczanie ostańców w Ryczowie oraz Podzamczu (Suchy Połeć). Trzecie trafiło do gminy Jaworzno za projekt „Ochrona chomika europejskiego w Jaworznie”.

5. Gmina bez „kopciuchów” – gmina wyróżniająca się w walce z niską emisją. Ranking utworzony został na podstawie liczby wniosków do programu "Czyste Powietrze".
Zwyciężyła gmina Goczałkowice Zdrój, druga była gmina Opatów, a trzecia gmina Toszek.

Kapituła konkursu uhonorowała także gminę „najlepszą z najlepszych”.
O tym wyróżnieniu zdecydowała liczba 19 zawartych umów na dofinansowanie.
Liczba ta obrazuje aktywność w różnych dziedzinach (między innymi termomodernizacja, ochrona starodrzewu i pomników przyrody, modernizacja układów technologicznych wody, budowa sieci wodociągowej). SUPER EKO Gminą zostały Tarnowskie Góry.
Partnerem głównym wydarzenia była spółka Veolia, partnerem merytorycznym Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Z kolei partnerem gali była firma EKO-BIO Oczyszczalnie.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto