Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratunek dla chłopca

Katarzyna Wolnik
Sylwia Jędrzejczyk z synem Oliwierem. Dziecko czeka kolejna, trzecia operacja
Sylwia Jędrzejczyk z synem Oliwierem. Dziecko czeka kolejna, trzecia operacja
Oliwier Jędrzejczyk za miesiąc skończy trzy latka. Jest pogodnym, ciekawym świata chłopcem. Wie już, że nie może zbyt długo biegać, bo wtedy sinieje mu buzia, a serduszko zaczyna bić niebezpiecznie szybko.

Oliwier Jędrzejczyk za miesiąc skończy trzy latka. Jest pogodnym, ciekawym świata chłopcem. Wie już, że nie może zbyt długo biegać, bo wtedy sinieje mu buzia, a serduszko zaczyna bić niebezpiecznie szybko. Oliwier urodził się z jedną z najcięższych wad serca: HLHS, czyli zespołem niedorozwoju lewego serca. Ten zespół należy do grupy wad, które można określić mianem serc jednokomorowych.

Można więc powiedzieć, że Oliwier żyje tylko z połową serca. Z taką wadą przychodzi na świat w Polsce około 75 dzieci rocznie. Niestety, ani przyczyny powstawania wady, ani sposoby jej zapobiegania nie są znane.

Tuż po porodzie nic nie wskazywało, że dziecko jest chore. Ale następnego dnia podczas rutynowego badania lekarka zauważyła, że noworodkowi sinieją pięty. Podejrzewano więc, że albo ma zapalenie płuc, albo wadę serca.

Chłopczyk został przewieziony ze szpitala w Sosnowcu, w którym się urodził, do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

- Mieliśmy się zastanowić, czy chcemy ratować naszego synka, czy też lekarze mają go odłączyć od respiratora, bo procedura leczenia jest długa, żmudna i niepewna. Okazało się, że nasz syn musi przejść trzy skomplikowane operacje, a każda z nich niesie ze sobą ogromne ryzyko. Ale decyzję mogliśmy podjąć tylko jedną - mówi Sylwia Jędrzejczyk, mama Oliwiera.

Okazuje się, że w przypadku HLHS, przywrócenie prawidłowej anatomii serca nie jest możliwe, można natomiast serce skorygować chirurgicznie. W tym celu przeprowadzane są co najmniej trzy operacje w pierwszych latach życia dziecka.

- Jeszcze kilkanaście lat temu zespół niedorozwoju lewego serca uważany był za wadę uniemożliwiającą życie. Dziś najstarsi zoperowani pacjenci mają około dwudziestu lat, trudno więc jednoznacznie stwierdzić, jak długo żyje się po operacji, czy konieczna jest transplantacja - wyjaśnia Marta Ways z Fundacji na Rzecz Dzieci z Wadami Serca Cor Infantis.

Przy fundacji utworzono konto, na które można wpłacać pieniądze potrzebne do przeprowadzenia trzeciej operacji u Oliwiera. Dwukrotnie operował go prof. Edward Malec, światowej sławy kardiochirurg specjalizujący się w leczeniu HLHS. Zabiegi przeprowadzono w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. To tam kilka lat temu trafiało najwięcej dzieci z HLHS. - Ministerstwo Zdrowia wskazuje kilka placówek w kraju, w których operuje się taką wadę serca, ale na zabieg czeka się pół roku, rok. W żadnej z nich nie ma tak doświadczonego w tej dziedzinie lekarza, jak prof. Malec. Ale obecnie operuje w klinice kardiochirurgii w Monachium - wyjaśnia Marta Ways.

Zabiegi przeprowadzane w Polsce są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a za leczenie zagraniczne musi płacić pacjent. - To logiczne i uzasadnione, że rodzice dziecka, które operował prof. Malec, chcą, aby on kontynuował leczenie. Mają do niego zaufanie - tłumaczy pani Marta.

Koszt leczenia w klinice w Monachium to 16.200 euro. Tyle muszą zebrać rodzice Oliwiera, choć prof. Malec operując dzieci z Polski, zrzeka się honorarium za jej przeprowadzenie. - Wierzymy, że pan profesor wróci do Polski. Nasza fundacja ma m.in. pomóc w powstaniu nowoczesnego ośrodka, w którym mógłby w przyszłości operować - zdradza Marta Ways. - Czy to się uda, pokażą najbliższe miesiące.


Zostań dobroczyńcą Oliwiera

Numery kont, na które można kierować wpłaty na operację Oliwiera:

Fundacja na Rzecz Dzieci z Wadami Serca

Cor Infantis

ul. Nałęczowska 24

20-701 Lublin

Fortis Bank Polska SA

1) 86 1600 1101 0003 0502 1175 2150 PLN

2) 77 1600 1101 0003 0502 1175 2021 USD

3) 23 1600 1101 0003 0502 1175 2023 EUR

(koniecznie z dopiskiem Oliwier Jędrzejczyk)

kod swift dla przelewu z zagranicy: ppabplpk

Gdzie leczyć chore dzieci

Kliniki i oddziały kardiochirurgiczne dla dzieci w Polsce:

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

Klinika Kardiochirurgii Dziecięcej w Poznaniu

Instytut - Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie

Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Dzisiaj o godz. 17. w Miejskim Klubie im. J. Kiepury w Sosnowcu odbędzie się koncert charytatywny dla Oliwiera "Muzyczne wędrówki z Janem Kiepurą - Od Mozarta do Bernsteina".

Koncert organizuje Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Wystąpią: M. Kalus, J. Wolańska, J. Kitala, K. Makowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto