MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Raz w życiu zostać bankrutem!

(ok/app)
Poseł PiS Artur Zawisza chce, by Sejm szybko uchwalił ustawę o upadłości konsumenckiej, bo – jak mówi – mnóstwo osób dopytuje w biurach poselskich, kiedy ustawa wejdzie w życie.
Poseł PiS Artur Zawisza chce, by Sejm szybko uchwalił ustawę o upadłości konsumenckiej, bo – jak mówi – mnóstwo osób dopytuje w biurach poselskich, kiedy ustawa wejdzie w życie.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma być ostatnią deską ratunku dla zadłużonych rodzin. Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie nowy, poprawiony projekt ustawy, która ma umożliwić ogłaszanie bankructwa przez osoby ...

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma być ostatnią deską ratunku dla zadłużonych rodzin. Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie nowy, poprawiony projekt ustawy, która ma umożliwić ogłaszanie bankructwa przez osoby prywatne.

- Problem nadmiernego zadłużenia może dotyczyć od pięciuset tysięcy do nawet miliona polskich rodzin. Oznacza to, że kilka milionów osób potrzebuje takiej pomocy - twierdzi Przemysław Gosiewski, szef klubu PiS.

Konsumenckie kolegia orzekające
Ustawa o przeciwdziałaniu niewypłacalności oraz upadłości osoby fizycznej przewiduje, że raz w życiu dłużnik dostanie szansę na rozpoczęcie wszystkiego od nowa. - Chcemy jak najszybciej ją uchwalić, bo mnóstwo osób dopytuje nas w biurach poselskich, kiedy ustawa wejdzie w życie - twierdzi współautor projektu, poseł Artur Zawisza. Zastrzega od razu, że upadłości nie będzie można ogłosić jednostronnie. Decyzję podejmować będą konsumenckie kolegia orzekające.

Z ustawy będą mogły skorzystać osoby, które nieregularnie spłacały kredyty i inne zaległości finansowe, ich majątek jest za mały do pokrycia długów, a dochody rodziny są niskie i niepewne - więc i tak nie spłaciłyby długów. - Ustawa wymaga, by ujawniły swój majątek i dzięki temu daje możliwość odzyskania choć części pieniędzy przez wierzycieli - twierdzi Zawisza. Majątek dłużnika zostanie zlicytowany, ale pozostawi się mu pieniądze na 20 metrów kwadratowych mieszkania oraz na dodatkowe 10 metrów na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym.

Zawisza podkreśla, że opracowano też szereg propozycji dla osób, którym dopiero grozi upadłość, ale mogą jeszcze zawrzeć układ z wierzycielem, by spłacać kredyt w niższych ratach lub zostać zwolnionym z odsetek. Dodaje, że podobne przepisy ma już większość europejskich państw i USA.

Nie dla przestępców

PiS zdecydował, że z upadłości nie będą mogły korzystać osoby, które zostały skazane za przestępstwo umyślne, nie tylko finansowe.

Projekt złożony został po raz pierwszy w poprzedniej kadencji Sejmu, ale po pierwszym czytaniu trafił na prawie rok do sejmowej komisji. Udało się za to przyjąć ustawę antylichwiarską, ograniczającą nadmierne oprocentowanie kredytów. Zdaniem Gosiewskiego, polskie rodziny popadały w tarapaty finansowe przez firmy takie jak Provident, które udzielały kredytów nawet na kilkaset procent w skali roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto