Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Redaktor Witold Kożdoń zaprasza na wycieczki górskie. Dziś wycieczka na Biały Krzyż.

Witold Kożdoń
arc.
Dziś zapraszam na uroczą Przełęcz Salmopolską. Z tego miejsca do Siodła pod Klimczokiem biegnie czerwony szlak turystyczny. Prowadzi on jedną z najpiękniejszych tras grzbietowych w Beskidzie Śląskim. 3,5-godzinny łatwy i urozmaicony spacer oferuje piękne widoki na dolinę Żylicy oraz masyw Skrzycznego. Do wyprawy zachęca Witold Kożdoń

Przełęcz Salmopolska (934 m n.p.m.), zwana również Białym Krzyżem, stanowi ważny komunikacyjnie i turystycznie punkt na mapie naszych Beskidów. W latach 1965-1968 wybudowano przez Salmopol szosę łączącą Szczyrk z Wisłą. W ten sposób stała się ona najwyższą dostępną komunikacyjnie przełęczą w Beskidzie Śląskim, a po Przełęczy Krowiarki u stóp Babiej Góry drugą w całych polskich Beskidach. Jej nazwa pochodzi od Salmopola, dzielnicy Szczyrku, którą założyli osadnicy luterańscy zbiegli z terenu Księstwa Cieszyńskiego w okresie kontrreformacji.
My ruszamy z Przełęczy Salmopolskiej czerwonym szlakiem na płaski szczyt Grabowej (907 m). W tym miejscu swój początek bierze czarny szlak schodzący przez Stary Groń do Brennej. Z Grabowej schodzimy łagodnie w płytkie siodło, po czym rozpoczynamy podejście na Kotarz (974 m). Z lewej dochodzą do naszego szlaku znaki niebieskie z Brennej. Po zdobyciu Kotarza rozpoczynamy dłuższe, łagodne zejście, po czym wygodną drogą grzbietową wspinamy się na kulminację Beskidu Węgierskiego, zwaną Hyrcą (829 m).
Ze szczytu schodzimy dość stromo ku osiedlu Migdały. Skrajem tamtejszych polan podchodzimy na zalesiony wierzchołek Beskidka (860 m), z którego po kilku minutach docieramy na Przełęcz Karkoszczonkę (729 m). Tam warto odpocząć w Chacie Wójta Toma, ponieważ czeka nas teraz godzinne, ostre podejście do Siodła pod Klimczokiem (1040 m). Z Karkoszczonki w 45 minut można też wrócić żółtym szlakiem do centrum Szczyrku, albo do Brennej Bukowej.
Nagrodą za nasz wysiłek będzie piękny widok na masyw Skrzycznego (1257 m), dolny Szczyrk, a nawet Kotlinę Żywiecką. Osiągając Siodło pod Klimczokiem kierujemy się do niedalekiego schroniska PTTK.
Powrót do Szczyrku proponuję szlakiem niebieskim. Prowadzi on przez polany Podmagurskie, z których roztaczają się piękne widoki. Mija również kościół Matki Boskiej Królowej Polski na tzw. Górce (675 m), w miejscu objawienia się Matki Boskiej małej pasterce.
Po około półtorejgodzinnym marszu niebieskie znaki doprowadzą nas do wylotu doliny Biłej w centrum Szczyrku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto