Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów – Bielsko-Biała. Projekt pod lupą kolejarzy

JAK
Udostępnij:
Projekt rewitalizacji linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów – Bielsko-Biała, dzięki któremu podróżni mogliby dojechać ze Śląska Cieszyńskiego do Krakowa, podlega obecnie szczegółowej analizie i ocenie przez speców ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów - Bielsko-Biała została określony mianem „niezbędnego elementu połączenia Śląska Cieszyńskiego z Krakowem (Cieszyn - Skoczów -Bielsko-Biała - Wadowice - Kraków)". Przedsięwzięcie ma być realizowane w latach 2023-2028 w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 roku. W październiku ub. roku Sejmik Województwa Śląskiego podjął decyzję, że przekaże ponad 16,4 mln zł na realizację inwestycji.

- Ta decyzja to potwierdzenie wcześniejszych założeń, że województwo śląskie oficjalnie będzie partycypowało w tym przedsięwzięciu - stwierdził w rozmowie z DZ Paweł Niklewicz , dyrektor biura Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego „Aglomeracja Beskidzka”, które czyni starania o rewitalizację m.in. tego odcinka linii kolejowej nr 190.

Projekt pod lupą specjalistów

W listopadzie do PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. trafiły dokumenty dotyczące rewitalizacji linii. - To wstępne studium planistyczno-prognostyczne określające zakres prac oraz przewidywany koszt projektu. Ponadto wnioskodawcy musieli udokumentować przeprowadzenie spotkań informacyjnych z mieszkańcami miejscowości, w których planowana jest realizacja projektu, skompletować opinie, stanowiska instytucji, które będą realizować przedsięwzięcia mogące mieć wpływ na realizację projektu i podmiotów/instytucji odpowiadających za zarządzanie infrastrukturą kolejową, której funkcjonowanie może mieć wpływ na realizację projektu - informuje bielski Urząd Miejski, który został liderem projektu (z uwagi na kwestie organizacyjne związane z finansowaniem projektu oraz partycypacji samorządu województwa śląskiego w jego realizacji, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego Aglomeracja Beskidzka przyjęło funkcję partnera/koordynatora projektu).

Ważne było również przedłożenie dokumentu potwierdzającego zabezpieczenie finansowania minimum 15 procent kosztów kwalifikowalnych inwestycji, a także dołączenie deklaracji organizatora przewozów o uruchomieniu i finansowaniu przewozów na planowanym do rewitalizacji odcinku linii kolejowej.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ciągu trzech miesięcy przeprowadzą analizę wniosków. W jej wyniku powstanie lista rankingowa projektów. Po akceptacji dokumentu przez Ministerstwo Infrastruktury, wnioskodawcy zostaną poinformowani o kwalifikacji projektów do realizacji w ramach programu - dodaje bielski Ratusz.

Na modernizację czeka ostatni odcinek

Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku. Przeznaczonych na niego ponad 6,6 mld zł, w tym 5,6 mld zł stanowią środki budżetu państwa i około mld środki jednostek samorządu terytorialnego.

Pasażerski ruch kolejowy na odcinku Bielsko-Biała – Skoczów wygaszono w 2009 roku. Kilkuletnie starania przedstawicieli samorządów ziemi bielskiej oraz cieszyńskiej wraz z partnerami społecznymi - w ramach Komisji do spraw Transportu Kolejowego Śląska Cieszyńskiego - oraz współdziałanie z samorządem województwa śląskiego przyniosły efekt w postaci trwającej obecnie rewitalizacji dwóch z trzech odcinków linii kolejowej nr 190, w ramach zadania pod nazwą „Rewitalizacja linii kolejowej nr 694/157/190/191 Bronów – Bieniowiec – Skoczów – Goleszów – Cieszyn/Wisła Głębce". Zadanie to jest dofinansowane z funduszy Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

- Na modernizację czeka jeszcze ostatni, kluczowy odcinek linii nr 190 o długości 22 km - od Skoczowa do Bielska-Białej - tak aby możliwe było właściwe skomunikowanie tej części subregionu południowego województwa śląskiego, zamieszkałej przez ponad ćwierć miliona mieszkańców - przypominają bielscy urzędnicy.

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Materiał oryginalny: Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów – Bielsko-Biała. Projekt pod lupą kolejarzy - Bielsko-Biała Nasze Miasto

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bezdrożnik Beskidzki
Obecny stan tego odcinka linii nr 190 można zobaczyć na dwóch filmach mojego autorstwa pod adresem https://youtube.com/playlist?list=PLSklMJtvM4HV_5wGPzVzCA_hFjaPXKuQE
Dodaj ogłoszenie