MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy mają duże kłopoty z otrzymaniem dopłat

(bs)
Tysiące rolników w Polsce nie dostało jeszcze dopłat bezpośrednich za ubiegły rok. Opóźnienia wynoszą nawet kilka miesięcy. Najbardziej tracą na tym duże gospodarstwa, które wiosną muszą najwięcej zainwestować w ...

Tysiące rolników w Polsce nie dostało jeszcze dopłat bezpośrednich za ubiegły rok. Opóźnienia wynoszą nawet kilka miesięcy. Najbardziej tracą na tym duże gospodarstwa, które wiosną muszą najwięcej zainwestować w rozpoczęcie produkcji. Kwota zaległości przekracza 700 mln zł.

Podobno winny jest system komputerowy wspomagający wypłacanie dopłat. Tymczasem ruszyła już... kampania informacyjna, która ma zachęcić rolników do starań o unijne pieniądze w tym roku.

Nasz region nie jest kojarzony z rolnictwem, choć przecież 110 tysięcy rodzin żyje z ziemi. Jak na marginalne traktowanie tego sektora w województwie śląskim, ma ono całkiem niezły wynik w staraniu się o unijne dopłaty bezpośrednie. Z roku na rok podwaja się kwota pieniędzy spływająca do gospodarstw w regionie.

W tym roku, podobnie jak w dwóch poprzednich latach, producenci rolni będą mogli ubiegać się o płatności bezpośrednie do gruntów rolnych lub przyznanie płatności z tytułu wsparcia działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

Wnioski będą przyjmowane do 15 maja w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dopuszczalna jest złożenie wniosku do 9 czerwca, ale za każdy dzień opóźnienia należna rolnikowi kwota płatności będzie obniżana o 1 proc.

Rolnicy, którzy po raz pierwszy pragną ubiegać się o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych, mogą otrzymać wnioski w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR lub wydrukować je ze strony internetowej www.arimr.gov.pl. Do rolników, którzy już w ubiegłych latach korzystali z dopłat, Agencja rozesłała tzw. spersonalizowane wnioski (częściowo już wypełnione), które trzeba tylko uzupełnić o świeże dane.

Mówią liczby
W 2004 roku w województwie śląskim przyjęto 53 tysiące wniosków, czyli ponad połowa gospodarstw została objęta unijnymi dopłatami. W tak specyficznym województwie, które kojarzone jest przede wszystkim z wysokim stopniem urbanizacji i przemysłem nierolniczym, jest bardzo dobrym rezultatem. Na ich podstawie wypłacono rolnikom 160 mln złotych. W 2005 roku przyjęto ponad 57 tysięcy wniosków, czyli o 7,5 proc. więcej niż w poprzednim roku. Realizacja płatności jeszcze się nie zakończyła, do rąk śląskich rolników trafiło do tej pory 113 mln złotych. Najwięcej wniosków pochodzi od rolników zamieszkałych w północnej części województwa śląskiego – w powiatach częstochowskim, kłobuckim i zawierciańskim.
Termin realizacji płatności bezpośrednich do gruntów rolnych to okres między
1 grudnia 2006 a 30 czerwca 2007 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto