MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ropa tryśnie z Bałtyku

Beata Sypuła
beata sypuła Dwa nowe złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, z czego tylko samej ropy będzie ponad 15 mln ton, przygotowuje do eksploatacji Petrobaltic, wchodzący w skład Grupy Kapitałowej Lotos.

beata sypuła

Dwa nowe złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, z czego tylko samej ropy będzie ponad 15 mln ton, przygotowuje do eksploatacji Petrobaltic, wchodzący w skład Grupy Kapitałowej Lotos. Do tego dochodzi 100 mln m sześc. gazu. Złoże jest położone blisko 68 km od linii brzegowej, na wysokości Helu. Znajduje się 2,1 km pod dnem morza.

150 lat temu, w czasach Ignacego Łukasiewicza, Polska była naftową potęgą. Liczyliśmy na ponowny sukces, gdy na przełomie lat 1980/1981 podczas prac przy odwiertach poszukiwawczych doszło w Krzywopłotach koło Karlina do wybuchu i zapłonu ropy naftowej. Niestety, dziś jej wydobycie, choć trwa, daje śladowe efekty. W całej Polsce roczne wydobycie wynosi około 0,8 mln ton ropy. Pochodzi ona z 89 złóż, w tym 34 w Karpatach.

W obszarze polskiej strefy ekonomicznej Bałtyku są cztery złoża. Tam wyłączną koncesję na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów ma spółka Petrobaltic z Grupy Lotos SA. Wydobywa ona rocznie blisko 300 tys. ton ropy naftowej. Od rozpoczęcia swojej działalności w listopadzie 1990 r. do końca 2005 r. wydobyła ponad 3 mln ton ropy naftowej. Zasoby dotychczas eksploatowanych złóż szacowane są jeszcze na poziomie około 2 mln ton. Nie ruszone są jednak dwa nowe złoża.

- Do 2012 roku chcemy zwiększyć ponadtrzykrotnie wydobycie ropy naftowej na Morzu Bałtyckim, do 1 miliona ton rocznie - zapowiada Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos SA.

Na złożu B8 już stanęła platforma wiertnicza Petrobaltic. W ciągu kilku najbliższych tygodni Petrobaltic powinien uzyskać koncesję na eksploatację surowców. Początek wydobycia na skalę przemysłową zacznie w 2008 r., a eksploatacja będzie trwała 10 lat. Ropa i gaz będą przesyłane rurociągiem podwodnym o długości około 35 km do Centrum Eksploatacyjnego na platformie "Baltic Beta". Stamtąd, po separacji, trafi na ląd tankowcem, a gaz po obróbce - podwodnym rurociągiem do Elektrociepłowni "Władysławowo", gdzie zostanie przetworzony na energię elektryczną, ciepło i LPG.

Petrobaltic rozpoczyna też przygotowania do zagospodarowania nowego złoża - B23 znajdującego się na obszarze koncesji Gotlandia, około 135 km na północ od Półwyspu Helskiego. Złoża węglowodorów są na głębokości około 1,6 km pod dnem morza, przy głębokości wody 105-125 m. Z analiz wykonanych w lipcu br. wynika, że zasoby wydobywalne ropy w tym złożu wynoszą około 15 mln ton! Platforma wiertnicza stanie tam najpóźniej w 2010 r.

Ropy jak na lekarstwo

(stan na koniec 2000 r.):

* W Polsce mamy 196 złóż gazu i 76 złóż ropy.

* Zasoby wydobywalne gazu ziemnego (w przeliczeniu na gaz wysokometanowy) wynoszą 115,4 mld m sześc.

* Zasoby wydobywalne ropy naftowej to 12,6 mln ton

* Roczne zapotrzebowanie na ropę naftową - 20 mln ton (wydobycie 0,8 mln).

* Roczne zapotrzebowanie gazu ziemnego - 10,5 mld m sześc. (wydobycie 4,5 mld).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto