Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z dr. Wiesławem Gumułą, dyrektorem Oddziału Okręgowego NBP w Katowicach

Mariusz Urbanke
dr. Wiesław Gumuła, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Katowicach.
dr. Wiesław Gumuła, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Katowicach.
Dziennik Zachodni: Narodowy Bank Polski stara się, by inflacja w Polsce utrzymywała się na stabilnym poziomie, nie wyższym niż 2,5 proc. rocznie. Dlaczego to takie ważne? Wiesław Gumuła: Wystarczy przypomnieć sobie, ...

Dziennik Zachodni: Narodowy Bank Polski stara się, by inflacja w Polsce utrzymywała się na stabilnym poziomie, nie wyższym niż 2,5 proc. rocznie. Dlaczego to takie ważne?

Wiesław Gumuła: Wystarczy przypomnieć sobie, co działo się w Polsce, gdy ceny rosły nawet o kilkadziesiąt procent rocznie, żeby uzmysłowić każdemu, jak ważny jest niski i stabilny poziom inflacji. Dlatego też podstawowym celem wszystkich banków centralnych na świecie jest właśnie utrzymanie niskiej inflacji. W tych warunkach zarówno przedsiębiorcy mogą przygotowywać realne plany inwestycyjne, jak i my - zwykli zjadacze chleba możemy w sposób przewidywalny planować swe wydatki. Nie zaskoczy nas bowiem nagły skok inflacji, która może "zjeść" nasze oszczędności.

DZ: Czyżby więc niska inflacja bardziej skłaniała do oszczędzania niż wysoka - dzięki której odsetki bankowe wyglądają na znacznie wyższe?

WG: Dobrze to pan określił - one tylko wyglądają na wyższe. Realny zysk z lokaty bankowej w warunkach wysokiej inflacji jest bowiem taki sam lub nawet niższy w porównaniu z zyskami osiągniętymi w warunkach niskiej - i co jeszcze raz podkreślę - stabilnej inflacji. Obecnie złoty jest walutą stabilną, a inflacja w Polsce należy do najniższych w Europie. W tych warunkach można spokojnie myśleć o różnych sposobach inwestowania - nie tylko o tych, które dają gwarantowany zysk ponad inflację.

DZ: Od ostatniej denominacji w Polsce - która niejako zakończyła walkę z wysoką inflacją - minęło już sporo czasu. Mimo to nadal niektórzy liczą w milionach a nie nowych złotych. Czy zdarza się jeszcze, że ktoś przychodzi do NBP, by wymienić stare złote na nowe?

WG: To są przypadki sporadyczne. Czasem ktoś znajdzie stary banknot w skarbonce, czy kuferku odziedziczonym po dziadku i przynosi go do banku.

DZ: I wymieniacie?

WG: Oczywiście, nie ma z tym żadnych problemów, bo "stare" pieniądze możemy wymieniać aż do 31 grudnia 2010 r. we wszystkich oddziałach NBP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto