MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rząd i OPZZ stworzyły osobne projekty, komu przyznać emerytury pomostowe

Beata Sypuła
Andrzej Chwiluk zapewnia, że związkowcy mają lepszy  projekt dotyczący przywilejów emerytalnych. Karina Trojok
Andrzej Chwiluk zapewnia, że związkowcy mają lepszy projekt dotyczący przywilejów emerytalnych. Karina Trojok
W najbliższych dniach pod obrady Komisji Trójstronnej - złożonej ze związkowców, pracodawców i przedstawicieli rządu - trafi arcyważny wykaz grup zawodowych, którym, zdaniem ekspertów medycyny pracy, należy się ...

W najbliższych dniach pod obrady Komisji Trójstronnej - złożonej ze związkowców, pracodawców i przedstawicieli rządu - trafi arcyważny wykaz grup zawodowych, którym, zdaniem ekspertów medycyny pracy, należy się wcześniejsza o pięć lat emerytura. Tymczasem najpóźniej 10 maja w Sejmie złożony zostanie konkurencyjny obywatelski projekt ustawy o emeryturach pomostowych, przygotowanym przez OPZZ z podpisami 100 tysięcy osób. Który wygra? Różnice między nimi są znaczne.

Spór o wykaz

Emerytury pomostowe muszą być wprowadzone najpóźniej do końca 2007 r. Jeśli tak się nie stanie - osoby pracujące w warunkach szczególnych (pod wpływem sił natury) lub w szczególnym charakterze (których kondycja psychofizyczna nie pozwoli im w pewnym momencie na pracę do ustawowego wieku emerytalnego) będą zatrudniane do 60. roku życia w przypadku kobiet lub 65. w przypadku mężczyzn.

Zapomniani związkowcy

Rząd ma już wykaz stanowisk i zawodów, które powinny być objęte przywilejami dającymi prawo do wcześniejszej emerytury. Wykaz ten budzi jednak spore kontrowersje. Znaleźli się w nim nie tylko górnicy, ale i leśnicy, stewardesy czy przedszkolanki.

Koordynatorem obywatelskiego projektu ustawy pomostowej Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych jest m.in. Andrzej Chwiluk, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. Pytany, czy w obliczu prac nad projektem rządowym, OPZZ-owski zostanie wycofany, odpowiada krótko: - Wręcz przeciwnie. Pod obrady Komisji Trójstronnej trafią oba - mówi Chwiluk. - Jestem pewien, że to nasz zostanie zaakceptowany.

Argumentów ma sporo. Po pierwsze, OPZZ-wski projekt obywatelski to w istocie "opcja zerowa": prawo do emerytur pomostowych mieliby wszyscy z uprawnieniami do wcześniejszej emerytury, zatrudnieni przed 1999 r. i urodzeni do 1968 r. Natomiast projekt rządowy opiera się na nowym wykazie autorstwa komisji ekspertów. - Podważamy jej kompetencje. Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, że w jej pracach nie brali udziału przedstawiciele związków zawodowych i pracodawców - mówi Chwiluk.

Płać za trudne warunki

Małe są zatem szanse, by za projektem rządowym głosowali obecni w Komisji Trójstronnej związkowcy. Także pracodawcy mają opory: to na nich rząd chce przerzucić część kosztów związanych z przywilejami emerytalnymi ich pracowników. Rządowi eksperci wychodzą z założenia, że skoro pracodawcy zatrudniają ludzi w trudnych warunkach lub wymagają niezłej kondycji psychofizycznej od zatrudnionych w szczególnym charakterze, powinni się dołożyć do składki dającej takim osobom prawo do wcześniejszego świadczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto