Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsze schroniska górskie w Beskidach – TOP 10. To godne polecenia świetne miejsca na jesienne spacery. Sprawdźcie

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Schronisko PTTK Markowe Szczawiny 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Schronisko PTTK Markowe Szczawiny Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Schronisko PTTK Markowe Szczawiny
Najlepsze schroniska górskie w Beskidach – TOP 10. Beskidy, oprócz jednych z najpiękniejszych szlaków turystycznych w Polsce, mają do zaoferowania turystom także bardzo klimatyczne i urokliwe schroniska górskie. Wiele z nich warto odwiedzić, do naszego zestawienia wybraliśmy jednak tylko dziesięć. Zobaczcie, które znalazły się na naszej liście. Skupiliśmy się na Beskidzie Śląskim, Żywieckim i Małym.

Schroniska górskie z Beskidów. LISTA – TOP 10

Lista beskidzkich schronisk górskich godnych polecenia mogłyby być zdecydowanie dłuższa, jednak tutaj postanowiliśmy zaprezentować naszą TOP 10. Kolejność nie ma znaczenia. Na liście znalazły się schroniska, które mają swój niepowtarzalny klimat, prowadzą do nich urokliwe, widokowe szlaki turystyczne, a przede wszystkim znajdują się na terenie Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

  • Bacówka PTTK na Rycerzowej (Beskid Żywiecki)

    Bacówka na Rycerzowej, jest schroniskiem górskim, położonym na terenie Beskidu Żywieckiego, na Hali Rycerzowej, na wysokości 1120 m n.p.m. Znad schroniska roztacza się panorama, która obejmuje swym zasięgiem pasma Lipowskiej i Rysianki, masywy Pilska i Babiej Góry, Tatry, Podhale oraz Niżne Tatry i Małą Fatrę na Słowacji.

    Schronisko uroczyście otworzyło swoje progi we wrześniu 1975 roku. Bufet czynny jest od 8.00 do 20.00 (gorące posiłki do 19.00). Nieoficjalnie mówi się, że serwują tutaj najpyszniejsze racuchy z borówkami na świecie. W środku zobaczymy dużo starych fotografii, wlepek czy karteczki zostawione przez turystów.

    Jak wiadomo, pierwotnie istniał projekt przetransportowania gotowej, złożonej bacówki helikopterem z Soblówki na halę. Ostatecznie okazał się on niewykonalny z powodów technicznych. Do bacówki dotrzemy z Soblówki (szlak czarny lub zielony i żółty przez Przysłop), z Ujsół przez Muńcuł (szlak zielony), czy z Mładej Hory lub Przełęczy Przegibek (szlak czerwony).

  • Schronisko PTTK Szyndzielnia (Beskid Śląski)

    Schronisko na Szyndzielni jest najstarszym schroniskiem w Beskidach. Zostało zbudowane w 1897 roku, znajduje się na wysokości 1001 m n.p.m. w malowniczej okolicy Bielska-Białej. Architekturą nawiązuje do schronisk alpejskich, posiada charakterystyczną wieżyczkę.

    Może być celem wędrówki lub tylko przystankiem na posiłek i odpoczynek. W środku jest bardzo dużo miejsca. Z Szyndzielni można wyruszyć do sąsiednich schronisk na Klimczoku czy Błatniej. Warto w tym przypadku wyruszyć z Wapienicy, robiąc tzw. pętlę Wapienica – Błatnia – Klimczok – Szyndzielnia – Wapienica. Wtedy przejdziemy m.in. żółtym szlakiem z panoramą na Szczyrk, Brenną i Beskid Śląski.

  • Schronisko PTTK Klimczok (Beskid Śląski)

    To schronisko, które znajduje się pomiędzy szczytem Magury i przełęczą Siodło, a także niedaleko schroniska na Szyndzielni, na wysokości 1052 m n.p.m. Nazwa schroniska nawiązuje do szczytu Klimczoka, który jest dobrze widoczny z wnętrza budynku.

    Można tutaj odpocząć, zjeść posiłek czy też kupić pamiątki. W otoczeniu schroniska znajduje się gęsta sieć szlaków turystycznych, prowadzących m.in. do Bystrej i Wapienicy.

  • Schronisko PTTK na Hali Rysiance (Beskid Żywiecki)

    Schronisko Rysianka położone jest w Beskidzie Żywieckim na Hali Rysianka, na wysokości 1290 m n.p.m. Wybudowano je w latach 1936-37. Obecnie jest jednym z częściej odwiedzanych schronisk. Kuchnia w schronisku działa w godz. 8.00-19.00 (w niedzielę do 18.00).

    Ze schroniska roztacza się widok na Pilsko, Babią Górę, a przy dobrej widoczności także na Tatry i Małą Fatrę. Wiosną na rozległej hali kwitną krokusy. Można tutaj podróżować z Sopotni Wielkiej Kolonii, z Sopotni Małej przez Romankę czy też z Żabnicy Skałki.

  • Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej (Beskid Mały)

    To schronisko znajduje się w zachodniej części Beskidu Małego, na Magurce Wilkowickiej. Położone jest na wysokości 909 m n.p.m. Obiekt stale cieszy się dużą popularnością m.in. z powodu łatwej dostępności.

    Od maja 1974 roku stoi w prawie niezmienionej formie. Bufet oferuje napoje zimne i gorące, słodycze, ciasta czy lody. W weekendy przy dużym nasileniu ruchu czynny jest również punkt sprzedaży na zewnątrz schroniska. Prowadzą tutaj szlaki turystyczne m.in. z Wilkowic, ze Straconki Kościół czy z Przełęczy Przegibek.

  • Schronisko PTTK Skrzyczne (Beskid Śląski)

    Schronisko położone jest tuż pod szczytem Skrzycznego, na wysokości 1250 m n.p.m. Mieszczą się tu trzy jadalnie oraz bufet na tarasie widokowym (otwarty w sezonie letnim). Kuchnia czynna jest w godz. 8.00-18.45.

    Ze schroniska roztacza się piękna panorama Beskidów, a przy dobrej widoczności można nawet dostrzec odległe pasmo Tatr. Można tu wjechać kolejką. Schronisko znajduje się w odległości 200 m od górnej stacji. Wyruszyć do schroniska można szlakiem ze Szczyrku czy też z Lipowej Ostre.

  • Schronisko na Hali Miziowej (Beskid Żywiecki)

    Schronisko znajduje się niedaleko Pilska w Beskidzie Żywieckim. Jest to najwyżej położone schronisko w polskich Beskidach (1330 m n.p.m.), a Pilsko – 1557 m n.p.m. to drugi co do wysokości szczyt w całych Beskidach, zaraz po Babiej Górze (1725 m n.p.m.).

    Zarówno w środku, jak i na zewnątrz panuje wyjątkowy klimat. W pobliżu znajduje się dyżurka GOPR oraz wyciągi narciarskie. Okolica schroniska obfituje w liczne szlaki turystyczne z widokowymi szczytami i halami. Do schroniska i na Pilsko prowadzą szlaki m.in. z Korbielowa czy Jeleśni.

  • Schronisko PTTK Markowe Szczawiny (Beskid Żywiecki)

    Schronisko położone jest w Beskidzie Żywieckim na północnych stokach Babiej Góry, na wysokości 1180 m n.p.m. Powstało w 2009 roku i od tamtej pory służy turystom głownie jako punkt noclegowy. Jest to bowiem idealne miejsce, z którego można wyruszyć wcześnie rano, by zdążyć na wschód słońca na Babiej Górze. W budynku mieści się jadalnia i kuchnia turystyczna oraz suszarnia odzieży.

    Przebiega tutaj Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego. Jak również szlaki turystyczne z Zawoi: niebieski, zielony, żółty i czarny.

  • Schronisko PTTK na Przegibku (Beskid Żywiecki)

    Schronisko na Przegibku położone jest w południowo-zachodniej części Beskidu Żywieckiego, na wysokości 1000 m n.p.m. Otaczają je widoki na Wielką i Małą Rycerzową oraz Wielką i Małą Raczę, bardziej leśne niż górskie.

    To miejsce ma swój niepowtarzalny klimat. Swojską stołówkę, ale także bufet z bogatą ofertą posiłków. Na Przegibek dotrzemy z Rycerki Kolonii (szlak zielony), z Rycerzowej (szlak czerwony i czarny), z Wielkiej Raczy (szlak czerwony) oraz przez Bendoszkę Wielką z Rycerki Kolonii (szlak czerwony i czarny).

  • Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą (Beskid Śląski)

    Schronisko znajduje się w Beskidzie Śląskim na Przysłopie pod Baranią Górą, na wysokości 900 m n.p.m. Co ciekawe pierwszy budynek schroniska pochodził jeszcze z końca XIX wieku. Był to drewniany domek myśliwski arcyksięcia Fryderyka Habsburga.

    Współczesny budynek pochodzi z 1978 roku i w swojej bryle koresponduje z czasami, w których został zbudowany. Od 2015 roku, czyli od momentu, kiedy pieczę nad nim objęli obecni gospodarze, jest modernizowany, udoskonalany i nabywa nowego górskiego charakteru. Obiekt zyskał przestronną salę integracyjno-sportowo-konferencyjną, infrastrukturę wypoczynkową i rodzinną. Do schroniska podróżować można m.in. z Wisły Czarne, z Przełęczy Kubalonka czy też z Przełęczy Salmopolskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto