Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Serce z Zabrza

Agata Pustułka
Wreszcie spełnią się marzenia prof. Zbigniewa Religi.
Wreszcie spełnią się marzenia prof. Zbigniewa Religi.
Ministerstwo zdrowia chce, by polscy naukowcy zbudowali sztuczne serce. Program koordynować będzie zabrzańska Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii stworzona przez... byłego ministra zdrowia.

Ministerstwo zdrowia chce, by polscy naukowcy zbudowali sztuczne serce. Program koordynować będzie zabrzańska Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii stworzona przez... byłego ministra zdrowia.

18-letniemu Michałowi, który trafił do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu życie uratowały sztuczne komory serca. Pracowały za jego własne serce przez pięć miesięcy. Zwykle w takich przypadkach lekarze decydują się na transplantację. Tym razem jednak mięsień sercowy zregenerował się tak skutecznie, że zrezygnowano z zabiegu.

Komory, stworzone przez inżynierów z założonej przez Zbigniewa Religę Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii z Zabrza, mają być pierwszym krokiem na drodze do budowy całkowicie wszczepialnego sztucznego serca polskiej produkcji. Ministerstwo Zdrowia właśnie zdecydowało o rozpoczęciu nad nim prac, choć program przeforsował prof. Religa minister zdrowia w rządzie PiS. Koordynatorem programu będzie zabrzańska Fundacja.

Sztuczne serce ma powstać w ciągu pięciu lat i być finansowane z budżetu ministerstw: zdrowia oraz nauki. Wydatki na całość przedsięwzięcia obliczono na 30 milionów zł.

Gdy Religa namawiał rząd do wsparcia programu jedyne uwagi zgłaszało wówczas ministerstwo finansów.

Teraz nowa ekipa w resorcie "po wielu konsultacjach i zasięgnięciu szeregu opinii" poparła pomysł byłego ministra.

- Przyjęliśmy program, ale pod pewnym warunkiem - wyjaśnia wiceminister zdrowia Marek Twardowski. - Na sugestię jednego z konsultantów krajowych, po roku dokładnie skontrolujemy każdą złotówkę wydaną na ten cel oraz ocenimy skuteczność działań.

Na 2008 rok przeznaczono 2,1 mln zł. Opinia o przebiegu prac będzie decydowała o ich kontynuacji.

Nawet wyciśnięte teraz środki to drobiazg, skoro porównywalne projekty np. w Japonii i Ameryce kosztują setki milionów dolarów.

Polska staje do wyścigu jako ubogi krewny choć trzeba dodać, że zabrzańskie komory, choć siermiężne, uratowały już życie wielu chorych. - Stosujemy je u około 10 - 12 pacjentów rocznie - wyjaśnia dyrektor Śląskiego Centrum prof. Marian Zembala. - Dzięki nim mogą doczekać do operacji.

Komory zostały też zastosowane u ponad stu chorych w Instytucie Kardiologii w Aninie przez dr. Grzegorza Religę, syna profesora Religi.

Do tej pory komory najdłużej pracowały 6 miesięcy. Na świecie podobne urządzenia mogą pracować nawet do trzech lat.Komory w ciągu minuty muszą przepompować ok. 6 litrów krwi. W tym czasie serce chorego wyłączone z obiegu odpoczywa. Komory są operacyjnie wszczepiane w okolicach klatki piersiowej. Na zewnątrz wystają dwa przewody - imitujące tętnice. Komory obsługuje 100 kilogramowa jednostka napędowa w postaci sporych rozmiarów wózka. Pacjent pozbawiony akumulatorów umrze w ciągu kilkudziesięciu sekund.

- Jesteśmy przygotowani, mamy wiele innowacyjnych pomysłów - zapewnia Roman Kustosz z Pracowni Sztucznego Serca.

Czy kiedyś sztuczne serce, jeśli powstanie, całkowicie wyeliminuje przeszczepy? Tylko pod jednym warunkiem - gdy przedłuży życie o co najmniej kilkanaście lat jak transplantacja naturalnego narządu.

Taka maszyna

Największe osiągnięcia w budowie protezy serca mają Amerykanie.

Pierwszy pacjent, któremu w 1999 roku wszczepiono całkowicie implantowalne sztuczne serce miał 67 - lat. W ciągu pięciu godzin został pozbawiony własnego, a w zamian otrzymał maszynkę, która zamiast równomiernego stukotu warczała, była cięższa od naturalnego narządu, ale dostarczała tyle krwi, ile potrzeba było do życia. Operacja odbyła się w Niemczech.

Pierwsza operacja w USA odbyła się w 2000 roku. Sztuczne serce miało służyć Robertowi Toolsowi 60 dni, a przetrwało 151, kiedy to chory zmarł na udar.

Obecnie grupa ściśle wyselekcjonowanych pacjentów nosi AbioCor, czyli kilogramowe urządzenie.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto