MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Skarby na Skałce

Maria Zawała
Daliśmy gwarancję rzetelnej pracy w najkrótszym możliwym czasie – wyjaśnia profesor Leonard Ogierman.
Daliśmy gwarancję rzetelnej pracy w najkrótszym możliwym czasie – wyjaśnia profesor Leonard Ogierman.
W niedzielę w Klasztorze Paulinów na krakowskiej Skałce otwarty zostanie Zespół Biblioteczno-Muzealny, najcenniejszy tego rodzaju obiekt w południowej Polsce.

W niedzielę w Klasztorze Paulinów na krakowskiej Skałce otwarty zostanie Zespół Biblioteczno-Muzealny, najcenniejszy tego rodzaju obiekt w południowej Polsce. Po raz pierwszy świeccy będą mogli wejść do tej części klasztoru, by podziwiać gromadzone przez wieki eksponaty. Wśród nich są bezcenne zabytki piśmiennictwa, pieczołowicie odrestaurowane przez profesora Uniwersytetu Śląskiego Leonarda Ogiermana i jego zespół.

– Kiedy paulini postanowili odrestaurować bibliotekę, to właśnie UŚ wygrał konkurs ofert. Daliśmy gwarancję rzetelnej pracy w najkrótszym możliwym czasie – wyjaśnia prof. Ogierman, któremu towarzyszyliśmy z aparatem fotograficznym, gdy księgi przez pół roku przebywały w Katowicach. Tam je „kąpano” w specjalnych roztworach, klejono i oprawiano w nowe skóry. Biblioteka na Skałce powstała w 1520 roku. Od czasów zaborów księgozbiór powoli niszczał.

– Księgi oraz futerały wymagały specyficznej interwencji konserwatorskiej – ocenia prof. Ogierman, który jest także współautorem przewodnika po bibliotece.

Do katowickiej Międzywydziałowej Pracowni Ochrony i Konserwacji Książki w Instytucie Bibliotekoznawstwa UŚ, którą kieruje profesor, trafiły cztery inkunabuły i jeden atlas.

– Były w bardzo złym stanie, szczególnie XVII-wieczny atlas Mercatora – ręcznie ilustrowany, wymagające kąpieli wodnej. Nie można mieć nigdy pewności, czy takie dzieło nie ulegnie podczas konserwacji zniszczeniu – tłumaczy profesor.

Na szczęście atlas wszystkie zabiegi prof. Ogiermana przeszedł pomyślnie, podobnie jak dzieło Wilhelma Duranda w oprawie z dębowych desek i cielęcej skóry z 1464 r. Profesor odnowił też kodeks papieża Grzegorza IX z 1511 r., weneckie mszały rzymskie Luca Antonia Giuta z 1519 r. oraz dzieło „Summa Theologica” Antoniego Florentyńczyka z 1485 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto