Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skok do własnego mieszkania

(mu)
Została podpisana kolejna umowa o współpracy w ramach rządowego programu "Rodzina na Swoim". - Podpisaliśmy porozumienie z Kasą Krajową SKOK o współpracy - informuje Piotr Dmitrowski z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Została podpisana kolejna umowa o współpracy w ramach rządowego programu "Rodzina na Swoim". - Podpisaliśmy porozumienie z Kasą Krajową SKOK o współpracy - informuje Piotr Dmitrowski z Banku Gospodarstwa Krajowego. - Kasa Krajowa SKOK to druga, po PKO BP, instytucja finansowa, która będzie współpracować z naszym bankiem przy realizacji "Rodziny na Swoim". Kasa zawarła umowę z w imieniu swoim oraz 46 SKOK-ów. Posiadają one 1292 placówki na terenie całego kraju, a wartość ich aktywów przekracza 5,3 miliarda złotych. Kredyty mieszkaniowe z dopłatą do oprocentowania znajdą się w ofercie SKOK-ów po 20 lutego bieżącego roku - dodaje.

- Podpisanie umowy jest bardzo dobrą wiadomością dla ponad półtora miliona Polaków, którzy są członkami SKOK-ów - powiedział podczas podpisania umowy Grzegorz Bierecki, prezes Kasy Krajowej SKOK. - Pamiętajmy, że SKOK-i najczęściej obsługują ludzi średnio i mało zamożnych. Bardzo dobrze, że teraz będą mogli skorzystać z pomocy państwa w kupnie mieszkania - dodał Bierecki.

Rządowy program "Rodzina na Swoim" został wprowadzony na mocy ustawy z 8 września 2006 roku o finansowym wspieraniu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. W ramach programu Bankowi Gospodarstwa Krajowego powierzone zostało zadanie wypłacania ze środków budżetowych dopłat do oprocentowania kredytów mieszkaniowych. - Rodziny lub osoby samotnie wychowujące dzieci, które kupią lub zbudują tanie mieszkanie czy dom mogą liczyć na zwrot z budżetu państwa znacznej części odsetek kredytowych w pierwszych ośmiu latach spłaty długu - wyjaśnia Maciej Kossowski z Expandera.

Jest jednak jedno ważne ograniczenie - koszt wybudowania lub zakupu nieruchomości nie może być wyższy niż średnia z dwóch ostatnio ogłoszonych tzw. wskaźników kosztu odtworzenia metra kwadratowego powierzchni mieszkaniowej. - I tutaj zaczynają się schody, bo wskaźniki te wyraźnie nie nadążają za cenami rynkowymi - dodaje Kossowski. - Szczególnie w dużych miastach gdzie podaż i popyt na nieruchomości są największe.

Dla kogo kredyt?

O preferencyjny kredyt ubiegać się mogą małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dzieci. Potencjalny kredytobiorca nie może posiadać własnego mieszkania lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Osoby będące najemcami lokalu bądź posiadające spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, aby uzyskać wsparcie, muszą zobowiązać się do rezygnacji z dotychczasowych umów mieszkaniowych. Kredyt z dopłatą do oprocentowania może zostać udzielony na zakup mieszkania oraz na zakup lub budowę domu jednorodzinnego, których powierzchnia użytkowa nie przekracza odpowiednio 75 m kw. i 140 m kw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto