Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skuteczna blokada

(mu)
Szybka blokada skradzionego telefonu – która nic nie kosztuje – może sprawić, że złodziej niewiele zyska na tym, co nam zabrał. Fot. ARC
Szybka blokada skradzionego telefonu – która nic nie kosztuje – może sprawić, że złodziej niewiele zyska na tym, co nam zabrał. Fot. ARC
Są pierwsze dane na temat blokowania skradzionych telefonów, i wyglądają one dość optymistycznie. Jak wynika z kontroli przeprowadzonej w styczniu przez Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP), wszyscy ...

Są pierwsze dane na temat blokowania skradzionych telefonów, i wyglądają one dość optymistycznie. Jak wynika z kontroli przeprowadzonej w styczniu przez Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP), wszyscy operatorzy sieci komórkowych przestrzegają obowiązku blokowania skradzionych telefonów na żądanie abonenta. Co ważne – zablokowanie skradzionego telefonu jest bezpłatne.

Zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym operatorzy blokują numer IMEI skradzionych telefonów komórkowych. IMEI to przypisana przez producenta 16-cyfrowa kombinacja cyfr, pozwalająca na identyfikację aparatu. Jak poinformował URTiP, informacja dotycząca zablokowanego numeru IMEI jest następnie przekazywana do pozostałych operatorów drogą elektroniczną raz lub dwa razy dziennie.

Jak nas poinformował Jacek Kalinowski, rzecznik prasowy sieci Idea, telefon mogą zablokować również posiadacze aparatów na kartę (pre-paid). Warunek jest jeden – żeby to zrobić, muszą się wcześniej zarejestrować. – Aparaty na kartę kupuje się często dla dzieci a nawet w prezencie dla znajomych – mówi Kalinowski. – To dodatkowy powód, dla którego potrzebna jest rejestracja, inaczej doszłoby do nieporozumień.

Osoba, której ukradziono telefon komórkowy, powinna o tym fakcie poinformować policję. Składając prośbę o zablokowanie telefonu trzeba przedstawić nie tylko zaświadczenie z policji, ale również kod identyfikacyjny aparatu IMEI. Wprowadzenie tego kodu do bazy nieobsługiwanych numerów IMEI wiąże się z brakiem możliwości współpracy aparatu z włożoną do niego kartą SIM.

URTiP zaznacza, że operatorzy oferują również usługę odblokowania uprzednio zablokowanego aparatu, stosując procedurę zbieżną z procedurą blokowania numeru IMEI, choć Prawo telekomunikacyjne nie nakłada na nich takiego obowiązku.


Jak blokować?

Eksperci Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) radzą osobom, którym ukradziono telefon, by:

  • W pierwszej kolejności poprosić operatora o blokadę karty SIM. W ten sposób uniemożliwimy złodziejom dzwonienie na nasz rachunek.

  • Później powinniśmy powiadomić policję o kradzieży naszego telefonu i poprosić o wydanie zaświadczenia o kradzieży. Z tym zaświadczeniem powinniśmy pójść do operatora naszej sieci komórkowej.

  • Przy składaniu wniosku o zablokowanie numeru IMEI – oprócz zaświadczenia policyjnego – potrzebne będą także dokument ze zdjęciem oraz dokumenty zawierające numer IMEI: paragon lub faktura VAT zakupionego telefonu, karta gwarancyjna, umowa o świadczeniu usług podpisana z operatorem oraz umowa kupna, sprzedaży lub darowizny telefonu.

  • Po złożeniu tych dokumentów u operatora musimy jeszcze wypełnić formularz zgłoszenia zablokowania telefonu. Operator zablokuje numer IMEI w ciągu 1 dnia od zgłoszenia. Od tej pory nasz telefon nie będzie mógł być używany w żadnej sieci.

  • Użytkownicy telefonów na kartę mogą zgłosić blokadę numeru IMEI, jeżeli wcześniej zarejestrowali się u operatora i podali mu dane identyfikacyjne.
  • Jak ustrzec się przed kupnem kradzionego telefonu?

  • Gdy chcemy kupić telefon z niepewnego źródła, powinniśmy najpierw otworzyć klapkę na baterie. Pod nią powinna się znajdować nalepka z numerem IMEI.

  • Jeżeli naklejka jest na miejscu, powinniśmy włożyć z powrotem baterię, włączyć telefon, wpisać na klawiaturze „*#06#” i wcisnąć przycisk do odbierania połączeń przychodzących. Wtedy pojawi się numer, który powinien być taki sam jak numer IMEI. Jeżeli jest inny – może to oznaczać, że telefon jest kradziony, a jego poprzedni właściciel nie przekazał tego operatorowi.

  • Jeżeli nadal wszystko jest w porządku, powinniśmy sprawdzić telefon, który kupujemy, na jeszcze jeden sposób. Naszą kartę SIM powinniśmy włożyć do telefonu, a następnie włączyć go. Jeżeli aparat jest zablokowany, na wyświetlaczu Nokii pojawi się komunikat „SIM card registration failed”, a Ericssona – „Invalid Mobile”. Telefony innych sieci pokażą podobny komunikat albo w ogóle nie wyświetlą sygnału najbliższej stacji bazowej.
  • od 7 lat
    Wideo

    Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto