18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Superfirma: Sztuka tworzenia sztukaterii

Elżbieta Węgrzyn
Sztukaterie w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju.
Sztukaterie w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju. Dariusz Gdesz
Wałbrzyska firma remontowo-budowlana Sztukator państwa Marcińskich działa od końca lat 80. Dzięki niej blask odzyskują zabytkowe kamienice, a nowe obiekty otrzymują zdobienia gipsowych sztukaterii zapewniające szczyptę szlachetnej patyny.

Superfirma Sztukator - początki

Założycielem firmy jest Marian Lewandowski, a obecnie prowadzi ją jego córka Joanna z mężem Robertem. Państwo Marcińscy nie są jednak jedynymi członkami rodziny działającymi w branży remontowej. – W dzieciństwie dużo czasu spędzaliśmy z kuzynem Andrzejem, specjalistą sztukatorem. Chłopcy eksperymentowali: przygotowali projekty sztukaterii i mieszali kolory farb. Raz bezskutecznie próbowali uzyskać złotą. Mnie udało się to zupełnie przypadkowo, ale byłam z siebie bardzo dumna, a oni zazdrościli mi tego – wspomina Joanna Marcińska. Jej tacie udzielił się entuzjazm Andrzeja i zdecydował się otworzyć własną firmę remontowo-budowlaną, która przygotowywałaby również sztukaterie.

Superfirma Sztukator działa w całym regionie

Ta specjalność od początku wyróżniała wałbrzyską firmę spośród jej konkurencji w branży budowlanej i remontowej; jest ona niezwykle ważna na znanym z zabytkowych kamienic Dolnym Śląsku. Wyremontować stary dom może każdy fachowiec, ale odtworzyć jego zdobienia zgodnie z sugestiami konserwatora zabytków, potrafią nieliczni. – Teść już na początku lat 90. zyskał renomę solidnego fachowca. Dzięki temu Sztukator otrzymywał zlecenia przeprowadzania kompleksowych remontów w całym regionie – mówi pan Robert. Świdnicki Rynek, Śródmieście i inne dzielnice Wałbrzycha ze starą zabudową, Szklarska Poręba, Wrocław (m.in. akademiki Akademii Medycznej), a nawet w Monachium. Wszędzie tam znajdziecie budynki odnawiane przez Sztukatora. – Proponowano nam też prace remontowe w kijowskim Muzeum Figur Woskowych, mieliśmy też propozycje z Petersburga, na razie jednak nie zdecydowaliśmy się pracować na Wschodzie – wyjaśnia Marciński.
Firma przyjmuje różne zlecenia, bo zatrudnia pracowników z wieloma specjalnościami. Poza właścicielami obsadę stanowi dziesięciu pracowników i współpracownicy. Remontują mieszkania, ale też całe budynki, ich dachy, elewacje, zajmą się hydrauliką i elektryką, a także przygotują wysmakowane zdobienia. Słowem, robią wszystko poza stawianiem nowych budynków.

Superfirma Sztukator - jak powstaje sztukateria

Sztukaterie to elementy dekoracyjne zdobiące wnętrza i płaszczyzny zewnętrzne budynków. Stiuki, ornamenty i ozdobne gzymsy architekci przygotowują od stuleci, a ich odrestaurowanie nie jest proste. Wałbrzyszanie jako jedni z nielicznych na rynku tworzą sztukaterie gipsowe, większość firm oferuje nietrwałe zdobienia ze styropianu. – 95 procent odnawianych przez nas elewacji posiada sztukaterie. Zniszczone zdobienia odtwarzamy na podstawie historycznych zdjęć i pozostałych fragmentów. Ta praca wymaga nie tylko doświadczenia, ale też wyobraźni oraz znajomości materiałów. Przez cały czas ściśle współpracujemy z konserwatorem zabytków – wyjaśnia pan Robert.
Tak powstają ozdobne filary, rozety, słupy i gzymsy, a także kroksztyny – elementy podtrzymujące. Przy odtwarzaniu tych ozdób i tworzeniu nowych niezbędna jest wyobraźnia, podobnie jak zdolność twórczego eksperymentowania z materiałami czyli, jak mawiają specjaliści z branży - „kombinowania”. Fachowcy muszą wiedzieć jakie materiały można ze sobą łączyć i jakie połączenie daje gwarancję trwałego przytwierdzenia elementu ozdobnego do ściany.

Superfirma Sztukator - przykłady prac

W nowych wnętrzach sztukaterie mogą powstać, podobnie jak w zabytkowych, na suficie i na ścianach. Muszle, ozdobne pilastry i kroksztyny w kształcie Atlasa lub innych postaci mitologicznych – to tylko przykład możliwości. Efekty takich prac często przechodzą najśmielsze oczekiwania. Dodają wnętrzu powagi, dostojeństwa i patyny. Zdobienia na fasadach to też wyzwanie. Pojawiają się tam herby i trudne do wykonania detale.
Oto przykłady miejsc odnowionych przez Sztukatora: wnętrze budynku poczty w Wałbrzychu, elewacja Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu, kamienice: ul. Buczka 4, Niepodległości 4, Kłodzka 22, Limanowskiego 2, Moniuszki 4, 5, 11 i 17, Gdańska 8, wnętrza Hotelu Maria i Maria Helena w Szczawnie-Zdroju, kamienica przy ul. Wita Stwosza 2 w Szczawnie Zdroju, a także Piastowska 31 w Jedlinie-Zdrój. Te dwie ostatnie zostały nagrodzone w konkursach organizowanych przez lokalne władze. Firma otrzymała też kilka prestiżowych certyfikatów branżowych. Jest też ceniona przez producentów materiałów, bo używa ich zgodnie z technologią, co daje gwarancję dobrych efektów.
– Wiele rozwiązań przećwiczyliśmy podczas odnawiania naszej nowej siedziby przy ul. Lelewela. W 2007 roku kupiliśmy tam zniszczony budynek dawnej szkoły – mówi pani Joanna. To ona zajmuje się w firmie kwestiami administracyjnymi i pracowniczymi, a jej mąż dogląda zleceń i dba o kontakty z klientami. Sztukator do 2011 roku remontował gmach starej szkoły. – Mamy duże doświadczenie, ale odnowienie liczącego tysiąc metrów kwadratowych budynku było dla nas wyzwaniem – dodaje Marciński. Były też inne pamiętne przypadki: m.in. niewielka, ale bogato zdobiona kamienica przy ul. Moniuszki 11. Trzeba było ją odtwarzać na podstawie zdjęć.

Superfirma Sztukator - to trudna praca

Pan Andrzej Grabarczyk pracuje w Sztukatorze od 1998 roku i nie raz był świadkiem i sprawcą wielkich przemian zniszczonych budynków. – Czasem choć używamy tych samych materiałów, to na efekt prac wpływa specyficzny mikroklimat. Przykładowo, na elementach wykończeniowych jednej z kamienic w dzielnicy Rusinowa pojawiły się glony i nadały im zielone zabarwienie. Nigdy wcześniej nie spotkaliśmy się z takim przypadkiem – mówi Grabarczyk. Pracownicy są dumni z efektów swoich starań, ale praca przy odrestaurowywaniu i tworzeniu sztukaterii bywa nerwowa, to działanie pod presją czasu i w warunkach często sprzecznych wymagań członków wspólnoty mieszkańców.

– Co dzień czekają nas nowe wyzwania. A to trzeba odtworzyć cegły, których już nigdzie nie produkują, a to wyrównać i ocieplić krzywą ścianę. Czasem żartujemy, że rzeczy niemożliwe robimy na dziś, a cuda na jutro – dodają właściciele.

Sztukator s.c. Joanna i Robert Marcińscy
Ul. Lelewela 4
tel. 606 686 079

Inne superfirmy:

Zegarmistrz z Wałbrzycha, Zespół Tango z Wałbrzycha, Kobiecanki, Aleksandra Szczygielska dietetyk, Detime - moda ślubna i organizacja imprez, Autoryzowany Salon Skinoligiczno Kosmetyczny Dr Baumann Polska, Torty po twojemu, ChicDog, Łomnicka Chata, Akademia Przedszkolaka, Prof - It centrum komputerowe w Boguszowie-Gorcach, Biuro Alfa, Estera Grabarczyk, Łowisko Pstrąga Złota Woda, Rowery Piotrowskich, Szkoła Tańca Codrex, Delikatesy Bravo, Holiday Pro Art, Global Auto - zimowanie motorów, Przedszkole Językowe Michałek, Hotel Pałac Struga, Firma transportowa Midas, Salon fryzjerski Arletta Telega, Marzena Lipińska - taksówkarz z Wałbrzycha, Skruszakowo, Świat Przypraw, Stacja Paliw LOTOS, Hotel i Restauracja Maria, Tostolandia, Art Cafe Pod Pretekstem, Prestige Designers w Świdnicy, Piwiarnia Warka, Kręgielnia Canis Majoris i salon Allur, Przedszkole Universus, m23studio - studio nagrań Bartosza Miszczyka, Psie pogotowie Tomasza Zielińskiego, Szafran - wałbrzyski sklep z przyprawami, Kawiarnia galeria Ogród Sztuki w Szczawnie Zdroju, Szkoła Jazdy Prolog, Foto-Lux, Czekoladziarnia Mount Blanc , Centrum Nauki Języków Obcych WW w Wałbrzychu , Koszulki T-Best Michalak, Koksownia Victoria, Rybki które leczą, Przedszkole Smerfowa Wioska, Sklep Świat Koralików, Projektowanie ogrodów , Sklep Elmirka, Frąckowiak - piekarnia, Pan Marek to człowiek orkiestra, Camela, Urlop z firmą Zbuta, Pologród, Polecają ich czescy sąsiedzi, Dekadencja - projektowanie ogrodów, Cztery kąty zmienią życie, Pensjonat - Willa Kwiaty Polskie, Salon Nissana - Mazur, Przyjezdni Dolnoślązacy ratują pałac w Strudze, Salon fryzjerski, Wałbrzyski zegarmistrz, Salon Fryzjerski u Rudej , Świerczyńscy to znana marka, Jak powstają muffiny, Potrafi wyczarować prawdziwe cuda, Firma Gont, Salon Jacqueline , Najlepszy salon fryzjerski w kraju, Toyota Nowakowski, Sala weselna i warsztaty Papamichalisów, Piekarnia pana Baranowskiego , Park Smaków , Elektronika bez tajemnic, Biuro Sophia Bryza, Wymarzony salon kosmetyczny, Piekarnia Pasol-Paco, Kalendarz Fasolki, Nasze drzwi zatrzymają każdych włamywaczy, Bar Tost w Wałbrzychu, Wymarzona łazienka, Ekologiczne pieluchy, Brafitteria - świat dopasowanego stanika, Biuro Obrotu Nieruchomościami, Doradztwo Katarzyny Budzis, Galeria Owocowo-Warzywna, Bar Magiel, Cafe Turek, Wałbrzyska Palarnia Kawy Caffe Polit, Sklepy alejazz.pl, Sklep Confex-Plus, Firma Agas, Sklep Odzież i Bielizna, Galanteria skórzana, Szczawieńska rodzinna kwiaciarnia

Tekst ukazał się w Panoramie Wałbrzyskiej z 9 lipca 2013.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto