Superstulatka z Gliwic przeżyła dwie wojny i kilka epidemii. Jakie przesłanie ma dla nas pani Tekla Juniewicz w czasach pandemii?

Tomasz Kazanecki
Tomasz Kazanecki
Julia Karasiewicz
Julia Karasiewicz
Superstulatka zachowuje zdrowe podejście i dystans do swojego wieku.
Superstulatka zachowuje zdrowe podejście i dystans do swojego wieku. Julia Karasiewicz
Udostępnij:
Tekla Juniewicz to polska superstulatka, która 10 czerwca skończyła 115 lat. Obecnie jest najstarszą kobietą w Polsce, drugą najstarszą osobą w Europie, a czwartą na świecie. Jak mówi jej wnuk - Adam Stachowski - babcia cały czas zaskakuje trzeźwością umysłu i trafnymi uwagami dotyczącymi rzeczywistości. Nastawienie Pani Tekli może dla wielu stać się inspiracją, szczególnie w czasie pandemii. Jakie przesłanie kieruje do nas wszystkich?

115-letnia Tekla Juniewicz. Najstarsza Polka żartobliwie o swoim wieku

Najstarsza żyjąca Polka - pani Tekla Juniewicz - mieszka w Gliwicach. Dokładnie 10 czerwca 2021 r. skończyła 115 lat. Mimo sędziwego wieku superstulatka zachowuje zdrowe podejście i dystans do życia. Obecnie pani Tekla jest:

  • drugą najstarszą osobą w Europie,
  • czwartą najstarszą żyjącą osobą na świecie.

No, zero już przeszło. - odpowiada z uśmiechem na pytanie o wiek.

Pani Tekla w swoim życiu doświadczyła wielu trudnych momentów, w tym dwóch wojen i kilku epidemii. W wieku 7 lat zachorowała na tyfus. W czasie choroby wyjątkowe słowa skierował do niej lekarz. Wnuk pani Tekli, Adam Stachowski, wspomina:

Babcia opowiadała, że lekarz, który ją uratował, mówił: "Tekluniu, jak ty z tego wyjdziesz, to ty będziesz bardzo długo żyła".

Mimo ciężkich doświadczeń pani Tekla zachowuje pogodę ducha. Jej słowa i nastawienie do życia powinny stać się inspiracją, szczególnie w obecnych czasach pandemii.

Jakie jest przesłanie najstarszej Polki, Tekli Juniewicz? Zobacz niezwykły reportaż:

Rekord długowieczności

Wiek najstarszej żyjącej Polki został udokumentowany przez Gerontology Research Group na podstawie badań Wacława Jana Kroczka, który przy współpracy z najbliższą rodziną i za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie odnalazł oryginalną metrykę pani Tekli, potwierdzającą jej datę urodzenia.

Pani Tekla ma obecnie 115 lat.
Pani Tekla ma obecnie 115 lat. Julia Karasiewicz (fot. z 2020 roku)

Tekla Juniewicz urodziła się w 1906 w Krupsku, miejscowości położonej niedaleko Lwowa, leżącej na terenie ówczesnych Austro-Węgier. Po śmierci matki trafiła do szkoły, którą prowadziły siostry Szarytki w Przeworku. Zakon przystosowywał młode dziewczyny do bycia żonami i matkami. Pani Tekla nabyła tam umiejętności ówczesnej "dobrej pani domu" - nauczono ją gotowania i haftowania, a także zapewniono solidne podstawy związane z dobrym wychowaniem.

Babcia ma supermaniery i niesamowity styl bycia. Niejedną panią z wyższym wykształceniem mogłaby zawstydzić. - przyznają wnuki pani Juniewicz.

W 1926 roku pani Tekla wyszła za mąż i przeprowadziła się do Borysławia. Z kolei w roku 1945, podczas repatriacji, pani Juniewicz wyjechała wraz z rodziną do Gliwic, gdzie jej mąż pracował w kopalni Sośnica.

Starość też radość

Jak opowiada wnuk pani Tekli, jego babcia starość miała cudowną. - Do 105 lat robiła obiady, do 102 lat poruszała się sama. Nawet wychodziła do sklepu. Myśmy się potem zaczęli denerwować i wyręczaliśmy ją w tych rzeczach.

Jak czuje się wyjątkowa seniorka? - Dokąd mam swój chleb, swoje wszystko, to się dobrze czuję. A jak nie będę miała nic, to kaput. - odpowiada z dystansem Tekla Juniewicz.

Mimo wspaniałego wieku pani Tekla zachowuje dystans do świata i do życia. Ale do tematów ostatecznych podchodzi z dużym szacunkiem.

Czy ja się boję śmierci? Każdy człowiek się boi śmierci. I chce długo żyć. Ale jak przychodzi śmierć, to nie ma pytania. - mówi pani Tekla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Superstulatka z Gliwic przeżyła dwie wojny i kilka epidemii. Jakie przesłanie ma dla nas pani Tekla Juniewicz w czasach pandemii? - Gliwice Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie